Директор використав КПК в особистих цілях: що робити?

В обраному У обране
Друк
Кравченко Дар’я, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Травень, 2019/№ 40
Корпоративна карта в руках директора — неначе бомба з годинниковим механізмом, що у будь-який момент може вибухнути. І гроші підприємства можуть ненавмисно піти на незаплановані (особисті) цілі начальника (придбання продуктів у супермаркеті, підгузків для синочка, шалі для улюбленої бабусі тощо). Отже, бухгалтерові треба бути завжди напоготові і відстежувати такі негосподарські покупки. А що робити з ними далі, підкажемо ми в сьогоднішній статті.

Порядок — усьому голова

Відразу зазначимо: користувачем корпоративної платіжної карти (КПК) може бути тільки суб’єкт господарювання (п. 2 розд. II Положення № 705*). У нашому випадку — підприємство.

* Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затверджене постановою Правління НБУ від 05.11.2014 р. № 705.

КПК можна видати працівникові (підзвітній особі), який придбаватиме товари/послуги для підприємства. А це істотно скорочує час, який було б витрачено на видачу готівки під звіт через касу.

Зверніть увагу:

датою видачі грошей під звіт утримувачеві КПК буде не дата передачі йому самої КПК, а дата списання коштів з неї

Тому як тільки працівник (директор) розплатився за придбані товари/послуги за допомогою КПК, усі його подальші дії повинні підпорядковуватися правилам, прописаним для підзвіту. Тобто після того, як директор витратив гроші з КПК, він повинен:

1) подати Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (форма затверджена наказом Мінфіну від 28.09.2015 р. № 841). У ньому показати усю витрачену ним із КПК суму.

І, звичайно, додати до Звіту документ, який підтверджує використання КПК для розрахунків у безготівковій формі (квитанція платіжного термінала, чек банкомату, сліп, квитанція торгового термінала тощо), а також розрахунковий документ (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція тощо), який підтверджує факт придбання товарів, надання послуг.

У загальному випадку зробити це директор повинен до закінчення п’ятого банківського дня, що йде за днем, в якому він витратив гроші з КПК (п.п. 170.9.2 ПКУ).

Хоча податківці у БЗ 103.17 поширюють 10-денний строк подання Звіту на усі випадки безготівкової оплати з використанням КПК незалежно від того, де (у відрядженні чи ні) витратився працівник;

2) повернути неправомірно витрачені кошти до або під час подання авансового звіту.

Але це, як ви розумієте, правильний порядок підзвітних дій. А що робити, якщо всі із зазначених пунктів порушені. Розбираємося далі.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити