Теми статей
Обрати теми

Якщо працівникові помилково виплатили більшу зарплату

Савченко Олена, налоговый эксперт
Бухгалтер помилково нарахував зарплату працівникові в сумі більшій, ніж потрібно. Переплачену суму зарплати працівник повертати не буде. Чи може така помилка якось негативно позначитися на підприємстві? Чи можливі причіпки з боку Держпраці? Чи можуть податківці зняти з підприємства витрати в сумі надміру виплаченої зарплати?

Давайте спочатку з’ясуємо, чи можуть інспектори праці, виявивши в ході інспекційного відвідування (невиїзного інспектування), що працівникові в результаті помилки (сумової/несумової) виплачена більша сума зарплати, чіплятися до роботодавця. Для цього переглянемо «штрафну» ст. 265 КЗпП і визначимося, чи може наше порушення класифікуватися як порушення законодавства про працю?

Ура! У ст. 265 КЗпП ви не знайдете «штрафної» норми, під яку можна було б підвести «помилку», допущену в ситуації, описаній читачем.

Так, наприклад, таке порушення, як виплата зарплати без нарахування і сплати ЄСВ та податків (штраф 30 МЗП, абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП), під наш випадок не підходить. Адже ця норма стосується випадків виплати зарплати «в конверті».

Недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці (штраф 10 МЗП, абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП) — теж не наш випадок. Склад виплат, які належать до мінімальних державних гарантій в оплаті праці, наведений у ст. 12 Закону про оплату праці*. Нагадаємо, що під такі порушення потрапляють, зокрема: недотримання гарантій із забезпечення мінзарплати; ненарахування оплати за роботу в надурочний, нічний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; ненарахування відпускних, непроведення індексації та ін.

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР.

У нашому ж випадку працівникові в описаній вище ситуації, навпаки, виплатили більше, ніж йому належить ☺. Тож тут точно не можна говорити про недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці.

Порушення інших вимог трудового законодавства (штраф в 1 МЗП, абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП) теж не варіант. Адже жодні вимоги трудового законодавства в цьому випадку підприємство не порушувало. Працівник отримав усе, що йому належить, навіть більше і вчасно.

Для притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 41 КпАП ми теж підстав не бачимо

Тож претензій з боку Держпраці чекати в цьому випадку не варто. Підстав для цього немає жодних.

Про витрати підприємства, вважаємо, хвилюватися не варто.

У податковоприбутковому обліку витрати на оплату «понаднормової» зарплати відображаємо повністю за бухобліковими правилами. Тобто вони зменшують фінрезультат у складі інших витрат (субрахунок 949), а це може спричинити виправлення помилки (докладно про виправлення бухоблікових помилок див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 25).

На закінчення звертаємо увагу, що оскільки працівник не повертатиме надміру нараховану суму заробітної плати, то немає підстав для коригувань сплачених із цієї суми ПДФО, ВЗ і ЄСВ. Адже підприємство визнає такий дохід зарплатою працівника. А отже, з нього мають бути сплачені ЄСВ, ПДФО і ВЗ у повному обсязі.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі