Допомога по вагітності та пологах: якщо ФОП отримала і розреєструвалася

Ушакова Лілія, експертка з питань оплати праці
Податки & бухоблік Жовтень, 2019/№ 82
В обраному У обране
Друк
Лист Фонду соціального страхування від 08.10.2019 р. № 1992-11-1

висновок документа

У разі припинення фізичною особою підприємницької діяльності після отримання з Фонду допомоги по вагітності та пологах перерахунок і повернення допомоги за період після припинення такої діяльності не здійснюються

Лист, що сьогодні коментується, є відповіддю Фонду соціального страхування (ФСС) на наш запит. А історія його появи така…

Відносно нещодавно, а якщо точніше, то в липні минулого року, було опубліковано лист ФСС від 15.05.2018 р. № 2.4-15-1677, присвячений питанню повернення суми допомоги по вагітності та пологах у випадку, якщо робітниця звільняється до закінчення відпустки по вагітності та пологах (див. спецвипуск «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 68).

У цьому листі Фонд абсолютно справедливо зробив висновок про те, що сума допомоги по вагітності та пологах за частину відпустки, яка припадає на період після звільнення, перерахунку і поверненню не підлягає.

Проаналізувавши положення Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV, ми виявили, що аналогічний висновок можна зробити і для ситуації з припиненням підприємницької діяльності в період тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. Тобто після отримання допомоги ФОП, яка не планує займатися далі підприємницькою діяльністю, може розреєструватися і ніхто допомогу назад не відбере (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 78).

Але виявилось, що на місцях окремі ФСС вимагали від підприємців, які отримали допомогу по вагітності та пологах і припинили свою діяльність до закінчення тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами, повернути допомогу за період після розреєстрації. А у разі неповернення лякали штрафом у розмірі 50 % від суми, яку, на їх думку, ФОП повинна повернути як неправомірно отриману.

Природно, що ми не могли залишитися осторонь. Тому направили ФСС запит із проханням надати роз’яснення з такого питання: чи підлягає перерахунку і поверненню сума допомоги по вагітності та пологах у разі припинення одержувачем підприємницької діяльності до закінчення терміну непрацездатності, що вказаний в листі непрацездатності, виданому у зв’язку з вагітністю та пологами?

Відповідь ФСС однозначна — НІ!

Наведемо аргументи.

Право на отримання допомоги з ФСС виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування і день звільнення), заняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачене законом (п. 1 ст. 19 Закону № 1105).

Допомогу по вагітності та пологах застрахованій особі виплачують за увесь період тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами (в загальному випадку це 126 календарних днів (70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів). Розмір допомоги обчислюють сумарно і надають застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Із наведеного випливає, що допомога по вагітності та пологах застрахованій особі, страховий випадок у якої настав під час заняття підприємницькою діяльністю, надається за увесь період тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами, вказаний в належним чином оформленому лікарняному листі. При цьому у випадку якщо жінка вирішить припинити підприємницьку діяльність в період тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, то сума допомоги по вагітності та пологах за дні після розреєстрації перерахунку і поверненню не підлягає.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд