Отже, сторона договору розуміє, що через карантин не може виконати свої зобов’язання. Що робити?
Попередня підготовка. Залежно від того, яка конкретно причина послугувала цьому, варіанти розвитку подій можуть бути різними.
Проте в будь-якому разі необхідно зв’язатися з вашим контрагентом (наприклад, з постачальником).
Оскільки сам по собі форс-мажор, а також те, що він унеможливлює виконання конкретно вашого зобов’язання, потрібно доводити, то можна домовитися про внесення змін до договору і без будь-яких доказів та сертифікатів з Торгово-промислової палати (ТПП). Ось тільки пояснити ситуацію контрагентові все ж потрібно.
Так, якщо проблема виникла зі строками постачання, то можна спробувати домовитися про відстрочення. У такому разі обов’язково необхідно укласти додаткову угоду.
Застосовуємо норми про форс-мажор. Якщо назріває конфлікт і сторони на поступки йти не збираються, то тут-то і стане в пригоді все, що пов’язано з форс-мажором.
Варто запам’ятати таке.
1. Форс-мажор застосовується, тільки коли він впливає на виконання конкретного зобов’язання.
Що це означає?
Наприклад, у договорі обумовлено поставку залізничним транспортом (і ніяк інакше). Водночас форс-мажор спрацює, якщо на період карантину заборонять вантажні залізничні перевезення територією України.
2. Форс-мажор звільняє від відповідальності (штрафів, пені тощо), але не від виконання зобов’язань за договором.
3. Форс-мажором не є: фінансова й економічна криза, зростання курсів інвалют, порушення обов’язків контрагентів боржників, відсутність на ринку необхідних для виконання зобов’язань товарів, відсутність грошей (п. 3.2 Регламенту засвідчення ТПП України та регіональними ТПП форс-мажорних обставин, затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 р. № 44(5). Навіть коли це викликано карантином.
Тобто якщо, наприклад, у госпсуб’єкта немає грошей, щоб оплатити отриманий товар через зниження потоку клієнтів у період карантину, то на форс-мажор сподіватися не можна. Вирішувати питання доведеться шляхом переговорів з контрагентом.
4. Те, що в ч. 2 ст. 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.97 р. № 671/97-ВР (далі — Закон про ТПП) серед форс-мажорних обставин згадується карантин, автоматично нікого від відповідальності не звільняє.
5. Для того, щоб «звільняючі» наслідки форс-мажору діяли, потрібно довести:
— що сторони при укладенні договору не могли передбачити обставини непереборної сили (форс-мажор), що виникли.
Так, не можна укладати договір у період карантину, первісно сподіваючись на те, що ви не виконаєте зобов’язання за договором, і розраховувати на форс-мажор;
— причинно-наслідковий зв’язок між форс-мажором і невиконанням зобов’язання. У цьому вам може допомогти сертифікат від ТПП.
6. Про виникнення форс-мажору потрібно обов’язково повідомити вашого контрагента. Причому краще зробити це письмово. Надалі таке повідомлення стане в пригоді для отримання сертифіката з ТПП.
Зазирніть у договір. Там ви, можливо, знайдете форс-мажорне застереження. У такому разі керуйтеся тим, що зазначено у відповідних положеннях угоди.
Зазвичай, там, окрім переліку того, що вважається форс-мажором, зазначений порядок дій. Наприклад, те, що сторона, на яку впливає форс-мажор, повинна повідомити про це іншій стороні в письмовій формі в певний строк. Також може бути зазначено, що:
— граничний термін виконання зобов’язання сторони під впливом форс-мажору переноситься на день закінчення форс-мажору (тобто, по суті, дається відстрочення виконання зобов’язань, але не звільнення від них);
— форс-мажорні обставини повинні підтверджуватися сертифікатом ТПП України;
— у випадку, якщо форс-мажор триває більше певного строку, у контрагента з’являється право в односторонньому порядку припинити дію договору.
А якщо в договорі немає жодного застереження? На форс-мажорні обставини все одно можна посилатися. Для цього існують положення ст. 218 ГКУ, ст. 617 ЦКУ, ч. 2 ст. 141 Закону про ТПП.
Чи обов’язковий сертифікат ТПП? Тут два шляхи:
1) якщо ви посилаєтеся на форс-мажор, то потрібен сертифікат;
2) якщо ви вносите зміни до договору з обопільної згоди, то, звичайно, жодного сертифіката не буде потрібно.
Як отримати сертифікат з ТПП?
До якої ТПП звернутися? Сертифікат (довідку) можна отримати в будь-якій ТПП: хоч регіональній, хоч центральній (ТПП України). Але зверніть увагу, що регіональна ТПП не видає сертифікат про форс-мажор, якщо в ЗЕД або внутрішньоукраїнському договорі (контракті, типовому договорі, угоді) зазначено, що потрібно отримувати сертифікат безпосередньо в ТПП України (п. 4.2 Регламенту, затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 р. № 44(5), на який ми вже посилалися вище).
Скільки коштують послуги ТПП? На жаль, отримання сертифіката ТПП платне. Розрахувати розмір плати можна за посиланням: ucci.org.ua/tarifi-rakhunok-akti. Звільнені від цієї плати тільки суб’єкти малого підприємництва (ч. 1 ст. 141 Закону про ТПП). Враховувати при цьому потрібно критерії зі ст. 55 ГКУ. А це ФОП і юрособи, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб, а річний дохід не перевищує 10 млн євро (за середньорічним курсом НБУ).
Які документи надати? Перелік необхідних документів можна знайти безпосередньо у відповідній заяві. Проте оскільки вона має універсальний характер, то ТПП України для тих, чия діяльність потрапляє під заборону у зв’язку з карантином, підігнала перелік під цю ситуацію*. Наведемо документи у форматі таблиці (див. нижче).
* Див. новину від 23.03.2020 р. на офіційному сайті ТПП: ucci.org.ua в розділі «Новини».
Документи для ТПП (для госпсуб’єктів, що потрапляють під карантинні заборони)
№ з/п | Документ | Примітка |
1 | Заява, підписана керівником підприємства | Вам знадобиться заява про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб’єктів господарювання/фізичних осіб за договірними зобов’язаннями. Її можна скачати на офіційному сайті ТПП України за посиланням: cci.org.ua/zaiavi-pro-zasvidchiennia-fors-mazhornikh-obstavin |
2 | Копія договору | Ідеться про той договір, за невиконання якого вам загрожує відповідальність |
3 | Копія наказу (розпорядження) у зв’язку з необхідністю припинення діяльності на підставі відповідних нормативно-правових актів | У нашому випадку це постанова КМУ від 11.03.2020 р. № 211 та/або протокол (рішення) комісії з питань техногенно-екологічної безпеки при вашій обласній (районній) держадміністрації. Перелік таких протоколів у регіонах можна знайти за посиланням: sme.gov.ua/covid19-qa/#qa1 у підрозділі «Оновлено: Карантин діє з 00 год 01 хв 17 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 р.» або на сайтах відповідних держадміністрацій |
4 | Повідомлення вашого контрагента | Як ми вже говорили вище, при виникненні форс-мажору вам обов’язково необхідно повідомити про це контрагентові. Бажано зробити це в письмовій формі |
5 | Копія документа, що підтверджує взяття на облік у податковій (наприклад, копія виписки з Єдиного держреєстру юросіб, ФОП та громадських формувань (ЄДР) | Вважаємо, що ці документи потрібні для госпсуб’єктів малого підприємництва. Адже від цього залежить те, чи стягуватиметься плата за сам сертифікат. Хоча вони не були зазначені ТПП України в повідомленні на їх офіційному сайті* |
6 | Документ, що підтверджує отримання доходу менше 10 млн євро (форми № 1-м і №2-м або № 1-мс і № 2-мс за минулий рік з відміткою про подання або з відповідною електронною квитанцією) | |
7 | Документ, що підтверджує середню кількість працівників за рік (форма № 1-ПВ або № 6-ПВ за попередній рік; форма № Д4 або № Д5 чи будь-який інший документ з відміткою про прийняття контролюючим органом) | |
* Також ТПП не згадала про витяг з ЄДР; акт наданих послуг ТПП, підписаний зі сторони госпсуб’єкта (можна скачати на офіційному сайті ТПП України). |
Як подати документи? ТПП України рекомендує відправляти документи в електронному вигляді на електронну пошту: ucci@ucci.org.ua.
Сумарний обсяг файлів в одному листі не повинен перевищувати 10 Мбайт. Але якщо обсяг більший, то можна скористатися сервісами файлових сховищ (наприклад, Google Disk).
От і всі основні нюанси. Упевнені, що наша стаття допоможе вам і вашим контрагентам вирішити більшість карантинних проблем ☺.