Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Скорочення обсягів виробництва: маніпуляції із ЗВВ

Альошкіна Наталя, податковий експерт
Податки & бухоблік Квітень, 2020/№ 35
Друк
У попередній статті ми говорили про простій, тобто про тимчасове повне зупинення робіт. Проте багато підприємств продовжують свою діяльність, але у зв’язку із ситуацією у світі вимушені істотно скоротити обсяги виробництва. Дуже сподіваємося, що незабаром карантин закінчиться і життя знову повернеться до свого нормального ритму. Ну а поки що давайте розглянемо питання оптимізації обліку загальновиробничих витрат (ЗВВ) у нинішніх реаліях.

Альтернатива простою підприємства (повного зупинення діяльності) — це тимчасове скорочення обсягів виробництва, призупинення роботи окремих цехів, дільниць, призупинення випуску окремих видів продукції тощо. Безумовно, на такий період істотно змінюються умови діяльності. Як наслідок, доводиться переглядати нормальну потужність і базу розподілу ЗВВ. Адже, як відомо, весь податковоприбутковий облік базується на фінансовому результаті, розрахованому за бухправилами. Причому жодних податкових різниць за такими операціями ПКУ не передбачає (лист ДФСУ від 25.03.2016 р. № 6051/6/99-99-19-02-02-15). Тому для цілей оптимізації оподаткування потрібно грамотно підійти до розподілу ЗВВ.

Спершу згадаємо, як ЗВВ впливають на фінрезультат підприємства.

Вплив ЗВВ на фінрезультат

Як ви знаєте, ЗВВ поділяються на змінні й постійні. Змінні ЗВВ повністю потрапляють до виробничої собівартості, а постійні ЗВВ опиняються там шляхом розподілу (п. 11 П(С)БО 16). Нерозподілений залишок постійних ЗВВ зараховують до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення (п. 16 П(С)БО 16).

За загальними правилами бухобліку, витрати визнають витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені (абзац перший п. 7 П(С)БО 16). Тому на дату реалізації продукції, робіт, послуг (визнання доходу) визнаємо витрати в сумі виробничої собівартості. Тобто до складу витрат такі суми потраплять у звітному періоді реалізації продукції, до якої вони належать. Отже, вплинуть на фінансовий результат (зменшать його) з деяким відтермінуванням у часі.

А ось ті витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходом певного періоду, відображають у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені (абзац другий п. 7 П(С)БО 16). Тобто

нерозподіленим постійним ЗВВ пряма дорога до складу витрат у періоді їх виникнення

Іншими словами, ЗВВ зменшують бухгалтерський фінрезультат:

— відразу в поточному звітному періоді в частині постійних нерозподілених ЗВВ;

— у періоді реалізації продукції в частині постійних розподілених і змінних ЗВВ.

З урахуванням вищесказаного і залежно від своїх цілей підприємство може перерозподілити ЗВВ для того, щоб віднести їх: (1) у максимальному обсязі до складу поточних витрат або (2) повністю до складу собівартості продукції.

Як це зробити — давайте розберемося.

Умови розподілу ЗВВ

У загальному випадку процедура розподілу ЗВВ фактично складається з двох етапів. Власне, на першому етапі й відбувається розподіл ЗВВ між виробничою собівартістю (Дт 23) (змінні та постійні розподілені ЗВВ) і собівартістю реалізації (Дт 901, 903) (постійні нерозподілені ЗВВ). Другий етап буде потрібен тільки там, де виробляють декілька видів продукції. Тобто ЗВВ, які осіли у виробничій собівартості, розподіляються між конкретними об’єктами витрат.

Розподіл постійних ЗВВ на розподілену і нерозподілену частини проводять пропорційно базі розподілу. Її підприємство обирає самостійно. Наприклад, як ЗВВ-базу можна використати години роботи, заробітну плату, обсяг діяльності, прямі витрати тощо (абзац третій п. 16 П(С)БО 16).

(1) ЗВВ у складі поточних витрат. Змінним ЗВВ місце виключно в собівартості продукції, тому при здійсненні виробництва включити до собівартості реалізації (до витрат звітного періоду) можна тільки постійні ЗВВ. Причому,

якщо виробництво продукції знижується або припиняється, то змінні ЗВВ і так скорочуються практично до нуля

А ось постійні ЗВВ при цьому залишаються приблизно на тому самому рівні. Тобто, як і раніше, підприємство платить зарплату частині працівників, сплачує орендну плату за приміщення, несе витрати на комунальні послуги, охорону, нараховує амортизацію обладнання тощо.

Що стосується витрат, які пов’язані з простоєм окремих працівників, дільниць або напрямів виробництва, то за загальними правилами (п.п. 15.9 П(С)БО 16) їх відносимо до ЗВВ. Надалі вони в загальному обсязі постійних ЗВВ розподіляються так само, як і інші загальновиробничі витрати, — між виробничою собівартістю продукції (Дт 23 — Кт 91) — у частині, що потрапила до постійних розподілених ЗВВ; і собівартістю реалізованої продукції (Дт 901, 903 — Кт 91) — у частині постійних нерозподілених ЗВВ.

Тому основне завдання з метою відображення максимальної суми ЗВВ у складі витрат поточного періоду — це через розподіл віднести постійні ЗВВ до складу нерозподілених. А для цього потрібно переглянути базу розподілу.

За необхідності підприємство має право переглянути діючу базу розподілу, її розмір та величину планових ЗВВ. Таке право виникає, коли змінюються обставини (виробничі умови), на яких раніше базувався вибір. Вважаємо, наш карантинний випадок цілком сюди впишеться. У свою чергу, зміна бази розподілу спричинить зміну нормативу постійних ЗВВ на одиницю бази розподілу.

Такі зміни, на нашу думку, ніяк не торкнуться колишніх подій та операцій. Тобто результати зміни бази розподілу в обліку відображатимуться перспективно. Адже база розподілу в цьому випадку, вважаємо, є обліковою оцінкою, яка може переглядатися (п. 6 П(С)БО 6). Детально про нюанси зміни бази розподілу ЗВВ див. «Податки & бухоблік», 2019, № 66, с. 15.

Для включення ЗВВ у максимальному обсязі до складу нерозподілених постійних ЗВВ (тобто до витрат звітного періоду) слід загальну суму постійних ЗВВ при нормальній потужності визначити в найменшому розмірі, а базу розподілу встановити в найбільшому розмірі.

Пам’ятайте: чим фактичний обсяг виробництва буде менше за нормативний, тим більше постійних ЗВВ потрапить до нерозподіленої частини ЗВВ. Детально про зниження виробничої собівартості за рахунок перерозподілу ЗВВ див. «Податки & бухоблік», 2020, № 22, с. 13.

(2) ЗВВ у складі виробничої собівартості.Якщо фактичний обсяг виробництва дорівнює або більше за нормативний, то обсяг нерозподілених ЗВВ стає менше, а сума постійних ЗВВ у більшому обсязі потрапляє до виробничої собівартості продукції.

Якщо у вас декілька видів продукції, то вся сума ЗВВ, віднесена до виробничої собівартості, розподіляється між ними пропорційно обраній базі розподілу. Очевидно, що з позиції оптимізації оподаткування в такому випадку вигідніше визначити як базу розподілу той показник, при використанні якого більша частина ЗВВ потрапить до собівартості більш ліквідної продукції.

Якщо у вас один вид продукції, то розподіляти змінні й постійні розподілені ЗВВ не потрібно — вони всією сумою потраплять до виробничої собівартості конкретної продукції.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі