Якщо ЄСВ був сплачений помилково, законодавство визначає два шляхи вирішення цього питання (ч. 13 ст. 9 Закону № 2464): зарахування сум помилково сплаченого ЄСВ у рахунок майбутніх платежів або повернення ЄСВ у порядку та строки, визначені законодавством. Механізм реалізації цих дій визначає Порядок № 6.
Зарахування в рахунок майбутніх платежів
Зарахування сум помилково сплаченого ЄСВ у рахунок майбутніх платежів здійснюємо у разі, коли єдиний внесок сплатили на відповідний рахунок для сплати ЄСВ, але в надмірному розмірі. Такий залік здійснюється автоматично у порядку календарної черговості виникнення зобов’язань з ЄСВ (п. 4 Порядку № 6) та не потребує від роботодавця жодних дій.
Повернення коштів
Випадки повернення. Випадки, коли можливе повернення помилково сплачених коштів, визначені в п. 5 Порядку № 6. Це:
1) надмірна або помилкова сплата сум ЄСВ та/або фінансових санкцій на відповідний рахунок для сплати ЄСВ;
2) помилкова сплата сум ЄСВ та/або фінансових санкцій на невідповідний рахунок для сплати ЄСВ;
3) помилкова сплата сум ЄСВ або фінсанкцій на рахунок з обліку доходів бюджету (не призначений для зарахування ЄСВ);
4) помилкова сплата сум податкових зобов’язань з податків, зборів, штрафних санкцій (фінансових санкцій) та пені, що передбачені ПКУ, на рахунок для сплати ЄСВ.
Для повернення надміру або помилково сплачених коштів у будь-якому з цих випадків подаємо до податкової служби заяву. Порядок № 6 визначає, коли заява може подаватися у довільній формі, а коли за формою, що визначається цим Порядком (п. 6 Порядку № 6).
Заява на повернення. Повернення помилково/надміру сплачених коштів відбувається на підставі відповідної заяви суб’єкта господарювання.
Заяву в довільній формі подаємо тільки у випадку, вказаному нами у п. 3 (див. вище). Наприклад, ЄСВ сплатили на рахунок, призначений для зарахування податку на прибуток. У цьому випадку повернення відбувається за звичайними правилами. Детально про них ми розповідали «Повернення коштів з бюджету» цього номера.
У випадках, коли помилково/надміру сплачені кошти зайшли на рахунки ЄСВ (див. пп. 1, 2 і 4 вище), формуємо заяву за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 6
Тож будьте уважні!
Заяву про повернення коштів подаємо до податкової служби, на рахунок якої були помилково або надміру сплачені кошти.
Відмова. Чи можуть податківці відмовити у задоволенні заяви? Так, якщо (п. 7 Порядку № 6):
— у випадках, зазначених вище у пп. 1, 2 і 4, заява подана не за встановленою формою;
— інформація, що викладена у заяві платника, не є достовірною;
— заява подана не в той податковий орган (не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум ЄСВ);
— у платника наявна заборгованість зі сплати ЄСВ та/або фінансових санкцій.
Окремо зупинимося на ситуації з помилковою сплатою сум ЄСВ на рахунок з обліку доходів бюджету (див. вище п. 3). Якщо у платника є податковий борг, то такі суми ЄСВ йому повернуть тільки після повного погашення такого боргу (п. 43.2 ст. 43 ПКУ).
Крім того, податківці можуть відмовити в поверненні сум ЄСВ, що були помилково сплачені на рахунок з обліку доходів бюджету, або в поверненні сум податкових зобов’язань, помилково перерахованих на рахунок для сплати ЄСВ, якщо заява на повернення буде подана після закінчення 1095 днів з дня виникнення помилково та/або надміру сплачених сум (п. 43.3 ст. 43 ПКУ, п. 6 Порядку № 6).
Запам’ятайте! Про факт та причину відмови в задоволенні заяви на повернення коштів з рахунку для сплати ЄСВ податкова служба зобов’язана повідомити письмово.
Строки повернення помилкових коштів
З рахунку для сплати ЄСВ. Після надходження заяви про повернення коштів податківці здійснюють перевірку зазначеної в ній інформації протягом 10 робочих днів (п. 7 Порядку № 6). У разі задоволення заяви процедура оформлення документів на повернення коштів може зайняти до 6 робочих днів. Після цього податкова служба направляє розрахунковий документ на повернення коштів до Казначейства (п. 8 Порядку № 6). Повернення коштів Казначейство здійснює за рахунок поточних надходжень за день. Немає надходжень — повернення затримується.
Крім того, у разі неможливості здійснення повернення коштів одноразово на загальну суму оформлюються відповідні розрахункові документи на повернення коштів частковими сумами (п. 10 Порядку № 6).
Ще один нюанс. У разі якщо дата повернення коштів припадає на 2 останніх робочих дні поточного місяця, то таке повернення переноситься на перший робочий день наступного місяця.
З рахунку з обліку доходів бюджету. Таке повернення відбувається відповідно до вимог ст. 43 ПКУ та Порядку № 787 (ср. ). Строк повернення залежить від того, з якого бюджету будуть повертатися кошти — з місцевого чи державного. Детальніше «Повернення коштів з бюджету» цього номера.
Наслідки помилкової сплати ЄСВ
Добре, що помилково та/або надміру сплачений ЄСВ можна повернути або зарахувати у рахунок майбутніх платежів. Проте прикрою є позиція податківців, які вважають, що в результаті сплати ЄСВ на невідповідний рахунок виникає недоїмка, яка стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (див. лист ДФСУ від 05.09.2018 р. № 3852/6/99-99-13-02-01-15/ІПК).
Проте суди в цьому питанні на боці платника. Вони вважають, що здійснення помилки під час перерахування сум ЄСВ у строк, встановлений Законом № 2464, має кваліфікуватися як дія, хоча і помилкова.
Саме тому вона не може бути підставою для притягнення платника до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ (див., наприклад, постанову ВСУ від 11.04.2019 р. у справі № 822/3323/17).
висновки
- Повернення коштів, сплачених платником помилково/надміру на рахунки ЄСВ, провадиться на підставі заяви, форма якої наведена у додатку 1 до Порядку № 6.
- Заява про повернення подається до податкової служби, на рахунок якої помилково або надміру були перераховані кошти.
- На думку судів, перерахування ЄСВ на невідповідний рахунок не може бути підставою для притягнення платника до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ.