Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Додаток ПЗ — пільгований прибуток

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань, Солошенко Людмила, податковий експерт, Чернишова Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
Податки & бухоблік Січень, 2020/№ 7
Друк
Цей розділ спецвипуску буде цікавий виключно тим підприємствам-щасливчикам, які провадять види діяльності, звільнені від оподаткування ст. 142 і підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. Саме до їх обов’язку входить подавати додаток ПЗ до податковоприбуткової декларації, в якому вони звітують про результати такої пільгованої діяльності. Інші суб’єкти господарювання зазначений додаток не заповнюють і до органів ДПСУ не подають.

Зверніть увагу:

підприємства, яким ПКУ дозволяє застосовувати ставку податку на прибуток 0 %*, додаток ПЗ і загальну «прибуткову» декларацію не заповнюють

* Див. п. 44 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ.

Вони звітують за спеціальною спрощеною формою податкової декларації, яка затверджена постановою КМУ від 09.08.2017 р. № 592.

А які ж платники заповнюють додаток ПЗ? Під звільнення від оподаткування підпадає прибуток:

— підприємств та організацій, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю і є їх повною власністю (п. 142.1 ПКУ). Код пільги в Довіднику № 95/1**: «11020306»;

** Зауважте: на цей Довідник слід орієнтуватися виключно при заповненні річної декларації за 2019 рік, оскільки щоквартально затверджується новий довідник.

— Чорнобильської АЕС — на період підготовки до зняття і зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС і перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему (п. 142.2 ПКУ). Код пільги в Довіднику № 95/1: «11020361»;

— отриманий підприємствами за рахунок міжнародної технічної допомоги або за рахунок коштів, які передбачені в держбюджеті як внесок України до Чорнобильського фонду «Укриття» для реалізації міжнародної програми «План здійснення заходів на об’єкті «Укриття» (п. 142.3 ПКУ). Код пільги в Довіднику № 95/1: «11020362»;

— підприємств — суб’єктів літакобудування, визначених згідно зі ст. 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості» від 12.07.2001 р. № 2660-III (п. 41 підрозд. 4 розд. XX ПКУ). Це звільнення діє до 01.01.2025 р. Код пільги в Довіднику № 95/1: «11020365»;

— підприємств, які використовують газ (метан) вугільних родовищ та/або похідну сировину газу (метану) вугільних родовищ (згідно з умовами з п. 16 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ). Пільга діяла до 01.01.2020 р. Тобто підприємства, які користувалися нею у 2019 році, повинні подати додаток ПЗ разом із річною декларацією за 2019 рік. Код пільги в Довіднику № 95/1: «11020373»;

— отриманий японськими суб’єктами (див. пп. «а» — «в» п. 9 підрозд. І розд. ХХ ПКУ) у межах реалізації проекту модернізації Бортницької станції очищення стічних вод (п. 38 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ). Код пільги в Довіднику № 95/1: «11020364».

Тобто зазначені вище суб’єкти господарювання зобов’язані подавати додаток ПЗ.

Перш ніж перейти до порядку заповнення цього додатка, кілька слів скажемо про саму податковоприбуткову декларацію.

Зверніть увагу: принцип її заповнення побудований так, що в найперших рядках декларації (02, 03 РІ, 04) платник податків визначає загальний фінансовий результат і об’єкт оподаткування від усіх своїх видів діяльності (як оподатковуваних податком на прибуток, так і пільгованих). Щоб отримати результат саме від оподатковуваної діяльності, потрібно відняти із загального фінрезультату (рядок 04 декларації) результат звільненої від оподаткування діяльності (рядок 05 ПЗ декларації).

Розрахунок результатів пільгової діяльності здійснюють у додатку ПЗ. Отримані дані переносять до рядка 05 ПЗ декларації.

Додаток ПЗ складається з двох таблиць:

— таблиця 1 «Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування»;

— таблиця 2 «Підстави для застосування пільги».

У таблиці 1 підприємства, які здійснюють пільгові види діяльності, ведуть розрахунок неоподатковуваного прибутку/збитку в розрізі кожного з них. Нюанси її заповнення розкриємо в табл. 9.1.

Таблиця 9.1. Заповнення таблиці 1 додатка ПЗ

Код рядка

Назва рядка

05

Прибуток, звільнений від оподаткування, або збиток від діяльності, прибуток від якої звільняється від оподаткування, у тому числі:

Сюди вносять загальний результат (прибуток/збиток), отриманий від усіх пільгових видів діяльності. Зазвичай суб’єкти господарювання займаються тільки одним видом пільгової діяльності. У такому разі вони просто переносять до цього рядка значення рядка 05.1 цього додатка. Якщо ж пільг декілька (що малоймовірно), сюди потрапить сума показників 05.1, 05.2, 05.3 тощо.

Зверніть увагу! Показник цього рядка може мати як додатне (прибуток), так і від’ємне (збиток) значення. Його (з відповідним знаком) переносять з таблиці 1 до рядка 05 ПЗ основної частини декларації з податку на прибуток (детальніше порядок заповнення рядків 05 ПЗ і 06 декларації з податку на прибуток викладений у розділі 2 на с. 13 і 14

05.1

на підставі «А» (рядок А1 + рядок А2 - рядок А3)

У цьому рядку розраховують прибуток (збиток) від конкретного виду пільгової діяльності. Роблять це за формулою, зазначеною в самій назві рядка: рядок А1 + рядок А2 - рядок А3. Тобто результат пільгової діяльності визначають за загальним правилом шляхом коригування бухгалтерського фінрезультату від пільгової діяльності (А1) на збільшуючі (А2) і зменшуючі (А3) податковоприбуткові різниці.

Майте на увазі: за наявності кількох пільг таблицю 1 потрібно доповнити новими рядками так, щоб на кожен з пільгових видів діяльності припадав свій рядок: 05.2 (для підстави «Б»), 05.3 (для підстави «В») тощо за кількістю підстав для надання пільги. Наприклад, текстова частина рядка 05.2 виглядатиме так: «на підставі «Б» (рядок Б1 + рядок Б2 - рядок Б3)». При цьому кожному рядку: 05.2, 05.3 тощо (за аналогією з рядком 05.1) повинні відповідати три рядки показників фінрезультату/різниць (відповідно до Б1, Б2, Б3 тощо за кількістю пільг)

А1

Фінансовий результат, визначений у фінансовій звітності:

Тут (а також у рядках Б1, В1 тощо, якщо вони є) показують бухгалтерський фінрезультат (прибуток/збиток), отриманий від конкретного виду пільгової діяльності. Тобто цей рядок є «пільговим» аналогом рядка 02 декларації

А2

різниці, які збільшують фінансовий результат до оподаткування

У цьому рядку (а також у рядках Б2, В2 тощо за їх наявності) відображають сумарно збільшуючі податковоприбуткові різниці за конкретним видом пільгової діяльності

А3

різниці, які зменшують фінансовий результат до оподаткування

Показник цього рядка (а також рядків Б3, В3 тощо, якщо вони є) — це сума зменшуючих різниць за конкретним видом пільгової діяльності.

Зауважте! У цьому рядку зазначають також «пільгові» збитки минулих років, які зменшують об’єкт оподаткування згідно з п.п. 140.4.2 ПКУ. При цьому, включивши пільговий «перехідний» збиток до цього рядка додатка ПЗ (як зменшуючу різницю за конкретним видом пільгової діяльності), його потрібно перенести і до рядка 3.2.4 додатка РI (інакше об’єкт оподаткування буде завищений)

У таблиці 2 додатка ПЗ платнику необхідно розшифрувати підстави для застосування пільги (з числа перелічених у ПКУ). Для цього у відповідних графах таблиці дають посилання на «пільгову» норму ПКУ (наводять номер підпункту, пункту і статті ПКУ, якими встановлена конкретна пільга), а також зазначають код пільги (при складанні декларації за 2019 рік — згідно з Довідником № 95/1).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі