Зареєструвати РРО на велосипед не вийде. Якщо оплату від покупця приймає кур’єр, який доставляє товар на велосипеді, то розрахункову операцію він проводить через РРО, зареєстрований за адресою складу / магазину, де зберігається товар, або за основним місцем обліку платника податків. Пояснимо.
Доволі часто, купуючи товар через Інтернет, покупці оплачують його в момент доставки. Якщо продавець для доставки товару залучає сторонню кур’єрську службу, то грошові кошти від покупців приймає стороння служба. Саме їм доведеться піклуватися про РРО (лист ГУ ДПС у Черкаській обл. від 12.11.2019 р. № 1275/ІПК/23-00-33-01-06). Якщо потім служба доставки зараховує кошти від покупця безпосередньо на банківський рахунок торговця, то останньому РРО не потрібен (адже він має справу з безготівковими розрахунками).
Інша річ, доставка товару організована власною кур’єрською службою. Тут саме торговець (через свого кур’єра) стикається з розрахунковою операцією, в розумінні Закону про РРО. А раз так, то йому без РРО не обійтися. Звісно, якщо на нього не поширюється РРО-імунітет. У такому разі кур’єр у момент приймання готівки, платіжних карток від покупця за місцем реалізації товару проводить розрахункову операцію через портативний РРО або POS-термінал і пробиває чек РРО («Податки & бухоблік», 2020, № 24, с. 28). Реєстрація такого РРО здійснюється на господарську одиницю в контролюючому органі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків (п. 3 гл. 2 розд. II Порядку № 547). Під господарською одиницею мають на увазі стаціонарний або пересувний об’єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізуються товари/надаються послуги і здійснюються розрахункові операції (п. 3 розд. I Порядку РРО № 547). За великим рахунком, велосипед — це транспортний засіб, який приводиться в рух мускульною силою людини, що знаходиться на ньому (див. постанову КМУ від 10.10.2001 р. № 130). Але такий транспортний засіб не підлягає держреєстрації і його не можливо ідентифікувати. Як наслідок, зареєструвати на нього РРО не вийде.
Крім того, для цілей РРО господиницею може бути об’єкт оподаткування, інформація (за формою № 20-ОПП) про який подається в податковий орган згідно з п. 63 ПКУ (ч. 8 п. 2 розд. II Порядку № 547). При цьому дані про ідентифікатор об'єкта з гр. 5 форми № 20-ОПП переноситься в розділ 3 реєстраційної заяви за формою № 1-РРО (109.06 БЗ). Відсутність такої інформації є підставою для відмови в реєстрації РРО. До того ж у розрахунковому документі, що засвідчує доставку (продаж) товару (надання послуг), зазначаються реквізити транспортного засобу (лист ДПСУ від 19.11.2019 р. № 1431/6/99-00-05-04-01-15/ІПК). Зважаючи на те, що велосипед не можна ідентифікувати (немає реєстрації), то нема чого вказати і в розрахунковому документі.
Оскільки пересувний об’єкт відсутній, РРО реєструють за адресою складу/магазину, де зберігається товар, або за місцем зберігання самого РРО. В останньому випадку в реєстраційному посвідченні на РРО в графі «Назва господарської одиниці» зазначається найменування суб’єкта господарювання, а в графі «Адреса господарської одиниці» проставляється адреса суб’єкта господарювання (основне місце обліку як платника податків) (див. лист ГУ ДФС у Харківській обл. від 19.03.2019 р. № 1111/ІПК/20-40-13-02-10, 109.07 БЗ).