Теми статей
Обрати теми

Валюта у ФОП: продати чи потримати?

Солошенко Людмила, податковий експерт
ФОП отримав на свій підприємницький рахунок євро (валютну виручку). Її треба терміново продати чи можна потримати? Чи включати тоді курсові різниці в дохід?

Обов’язковий продаж скасований. Нагадаємо: ще влітку минулого року НБУ відмінив обов’язковий продаж інвалюти (детальніше див. «Податки & бухоблік», 2019, № 50, с. 2). Тому банк автоматом продавати її не буде, а вам поспішати продавати валюту, що надійшла, зовсім не обов’язково. Її можна потримати на рахунку і використати, коли знадобиться. Звичайно, з урахуванням вимог валютного законодавства (детальніше див. «Податки & бухоблік», 2019, № 6, с. 18 і № 21). При цьому врахуйте, що:

— переведення валюти з підприємницького валютного рахунку на поточний валютний рахунок, відкритий фізичній особі для власних потреб, заборонений (п. 113 валютного Положення № 5*). Тому перекинути її на «цивільний» рахунок не вийде;

* Затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5.

— просто так узяти і зняти валюту з підприємницького валютного рахунку (перевести у готівку) ФОП не може. Оскільки знімати валюту дозволено тільки на закордонвідрядження (п.п. 16 п. 109 Положення № 5). Та і розрахунки за ЗЕД-операціями з використанням готівкової валюти заборонені (п. 16 Положення № 5). Хіба що можна продати валюту, а зараховані від продажу гривні зняти готівкою і конвертувати назад уже в статусі звичайної фізичної особи.

Але якщо вирішите валюту потримати, чи не стануть збільшувати дохід підприємця курсові різниці?

Курсові різниці. Щодо курсових різниць підприємцям можна не хвилюватися.

Якщо ФОП — єдиноподатник, то при надходженні валютної виручки дохід, отриманий у валюті, перераховується за офіційним курсом НБУ на дату отримання такого доходу — зарахування валюти на поточний валютний рахунок (п. 292.5 ПКУ). Надалі, як пояснюють контролери, перерахунок валюти, що обліковується на кінець звітного періоду на поточному валютному рахунку підприємця-єдиноподатника, не здійснюється (БЗ 107.01.03). Тому курсові різниці ФОП-єдиноподатник не розраховує і підстав для відображення ЄП-доходу не виникає.

Схожа картина і в підприємців-загальносистемників. Отриману валютну виручку вони включають до складу підприємницького доходу шляхом перерахунку її в гривні за офіційним курсом НБУ, що діяв на дату фактичного отримання на поточний валютний рахунок (БЗ 104.04). Ну а оскільки підприємці бухобліку не ведуть і норми валютного П(С)БО 21 на них не поширюються, вони не зобов’язані розраховувати курсові різниці і відображати їх у складі своїх доходів (чи витрат).

Продаж валюти. А що як валюту продати? Як це вплине на дохід?

Як пояснюють контролери, у підприємців-загальносистемників:

додатна різниця (між комерційним курсом продажу і курсом НБУ, за яким раніше був відображений валютний дохід) включається в дохід підприємця (БЗ 104.04);

— включення від’ємної різниці у витрати підприємця не передбачено (див. БЗ 104.05, що діяла до 07.02.2019 р.; лист ДФСУ від 31.07.2018 р. № 3337/Г/99-99-13-01-02-14/ІПК).

А ось щодо підприємців-єдиноподатників контролери ліберально роз’яснюють, що включення додатної різниці від продажу валюти в ЄП-дохід ПКУ не передбачено (БЗ 107.01.03, лист ДПСУ від 21.08.2020 р. № 3565/ІПК/99-00-04-05-03-06). Хоча, на наш погляд, її все-таки правильніше включати в дохід. Або для невключення заручитися аналогічною ІПК на свою адресу.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі