Висновок документа
При самостійному виправленні помилок відомості про податкові накладні (ПН), які на дату подання помилкової декларації не були зареєстровані, а на дату подання уточнюючого розрахунку (УР) вже зареєстровані, у таблиці 1.1 уточнюючого додатка Д1 наводити не треба
Податківців запитали про виправлення помилок у декларації з ПДВ і заповнення таблиці 1.1 уточнюючого додатка Д1, що подається разом з УР: чи вказувати в ній відомості про ті ПН, які на дату подання помилкової декларації не були зареєстровані, а на дату подання УР уже зареєстровані?
Що це може бути за ситуація? Ну, наприклад, у помилковому періоді занизили податкові зобов’язання (ПЗ): тобто ПН не склали, і не зареєстрували, і не включили в декларацію. Згодом помилку виявили: ПН склали і зареєстрували, а потім подаємо УР для донарахування ПЗ.
Фіскали заспокоїли: якщо ПН на дату подання помилкової декларації не були зареєстровані, а на момент подання УР уже зареєстровані, то відомості про них у таблиці 1.1 уточнюючого додатка Д1 наводити не треба.
Та й, правду кажучи, у цьому немає необхідності. Адже після того, як із березня оновили декларацію з ПДВ (детальніше про зміни див. «Податки & бухоблік», 2021, № 13, с. 5 і № 24), підкоригували і додаток Д1. І після цього новий додаток Д1, по суті, — симбіоз старих додатків Д1 і Д5. Тому тепер у його розділі I «Податкові зобов’язання» розшифровують тільки ПЗ звітного періоду за тими ПН (у таблиці 1.1 Д1) і збільшуючими РК (у таблиці 1.2 Д1), які на дату подання декларації не зареєстровані. Навіщо? Щоб потім при запізнілій реєстрації таких ПН/РК повторно не витрачати регліміт, а скористатися можливістю з п. 2001.9 ПКУ і реєструвати їх за рахунок ∑Перевищ, що виникло. Тож якщо ПН на момент подання УР вже зареєстровані (і реєструвати їх уже не треба), то немає ніякого сенсу в тому, щоб показувати відомості про них у таблиці 1.1 уточнюючого Д1.
До речі, про те, що в цьому випадку для виправлення заниження ПЗ достатньо подання УР без заповнення таблиці 1.1 уточнюючого додатка Д1 (а отже, і уточнюючий додаток Д1 з УР узагалі не подають, якщо, звичайно, не було інших помилок, наприклад у ПК), ми вже попереджали в «Податки & бухоблік», 2021, № 37, с. 10. Там ми розглядали виправлення ПДВ-помилок і необхідність подання з УР уточнюючого Д1 на прикладі різних ситуацій. Як бачимо, податківці дійшли такого ж висновку. Радує, що думки збігаються.
Інша річ, якщо виявили помилку (заниження ПЗ) і при цьому ПН склали, але до подання УР поки не зареєстрували. Тоді з УР слід подати уточнюючий додаток Д1, у таблиці 1.1 якого навести відомості про ПН, не зареєстровану на дату подання УР. У такому разі з’явиться можливість зареєструвати цю ПН за рахунок ∑Перевищ, що виникло після подання УР.
Отже, врахуйте: після того, як змінилася декларація, при виправленні помилок уточнюючий додаток Д1 з УР подається не завжди.
До речі, на оновлення додатка Д1 фіскали звертають увагу і в іншій консультації (БЗ 101.25) та зазначають: оскільки з березня змінилася декларація, то це слід також ураховувати при виявленні помилок у старому доберезневому додатку Д5. І якщо помилки виявлені в показниках старого доберезневого додатка Д5 до декларації з ПДВ (наприклад, у розшифровці ПЗ за контрагентами), які більше не містяться в діючому додатку Д1, то виправити таку помилку за допомогою нового додатка Д1 просто не уявляється можливим.