Теми статей
Обрати теми

З якого прибутку платять дивіденди: з чистого чи з нерозподіленого?

Солошенко Людмила, податковий експерт
ТОВ прийняло рішення виплатити дивіденди за I квартал 2021 року. Чистий прибуток I кварталу 2021 року (ряд. 2350 Звіту про фінрезультати, ф. № 2) — 200 тис. грн, а сума нерозподіленого прибутку на кінець I кварталу (ряд. 1420 Балансу, ф. № 1) — 150 тис. грн (оскільки за 2020 рік був збиток у розмірі 50 тис. грн). З якого прибутку платити дивіденди: з чистого чи з нерозподіленого?

Який прибуток розподіляють?

Подивимося, що про це говорить законодавство.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р. № 2275-VIII (далі — Закон про ТОВ) виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно розміру їх часток.

До того ж і п. 4 НП(С)БО 15 «Дохід» визначено, що дивіденди — це частина чистого прибутку, розподіленого між учасниками (власниками) згідно з часткою їх участі у власному капіталі підприємства.

Тим самим установлено, що дивіденди платять з чистого прибутку. І це означає, що ту суму чистого прибутку, який у звітному періоді отримали, і можемо за такий період розподілити. Головне, правильно визначити період, за який платимо дивіденди: щоб він був прибутковим і було що розподіляти. Тоді дивіденди можемо виплатити за будь-який прибутковий період — як поточного року, так і минулих років.

Нагадаємо, що ТОВ може виплачувати дивіденди за будь-який період, кратний кварталу, якщо інше не передбачене статутом (ч. 3 ст. 26 Закону про ТОВ). Тобто дивіденди можна виплачувати за квартал, пів року, 9 місяців, рік і т. д. Хоча в статуті можна прописати й інші правила, наприклад, що «дивіденди виплачуються за будь-який період, установлений у рішенні загальних зборів». А ось

умови про те, що розмір дивідендів повинен обмежуватися сумою нерозподіленого прибутку, чинне законодавство не містить

І це, загалом, логічно. Оскільки пустити на дивіденди, як відзначалося, можна прибуток, отриманий за результатами певного звітного періоду. А показник нерозподіленого прибутку (на відміну від чистого) — збірний показник, який є не прибутком якогось періоду, а накопиченою на звітну дату сумою нерозподіленого прибутку за весь час існування підприємства.

Тому нараховують дивіденди, відштовхуючись від чистого прибутку, відображеного в рядку 2350 «Чистий прибуток» Звіту про фінрезультати (ф. № 2). На це звертають увагу і суди. Слуги Феміди відзначають, що правомірність розподілу прибутку на виплату дивідендів підтверджують такі документи, як Статут товариства, протокол загальних зборів учасників товариства, розпорядження керівника і дані бухгалтерського обліку — ряд. 2350 «Чистий прибуток» Звіту про фінрезультати (ф. № 2) (див. постанову Сьомого апеляційного адмінсуду від 09.02.2021 р. у справі № 120/4183/19-а // reyestr.court.gov.ua/Review/94937766).

А ось податковий прибуток для дивідендів жодної ролі не відіграє (п.п. 57.11.1 ПКУ). Хоча він важливий для розрахунку авансового внеску з дивідендів (із суми перевищення). Поготів, і ПКУ-визначення в загальному випадку свідчить, що дивіденди — це платіж, який здійснюється юрособою на користь власника корпоративних прав у зв’язку з розподілом частини прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку (п.п. 14.1.49 ПКУ), тобто маючи на увазі розподіл бухприбутку.

Якщо до/після — збитки

Добре, якщо прибуток з року в рік зростає. Але що коли в якомусь періоді отримано збитки? Яку суму пускати на дивіденди?

Збитки до дивідендів. Тут важливо пам’ятати правило: нарахувати дивіденди можна тільки за той період, в якому за даними бухобліку отримали прибуток. Виплатити дивіденди за періоди, в яких чистого прибутку не було, не можна. Тобто головна умова — наявність чистого прибутку у відповідному періоді.

Тому якщо за результатами звітного періоду в ряд. 2350 ф. № 2 з’явився прибуток, його і можемо розподілити (неважливо, якими були періоди до цього й чи були збитки в них). Просто за колишні збиткові періоди виплатити дивіденди не вийде. Хоча їх можна виплатити, наприклад, за якийсь старий прибутковий період.

Тобто повертаючись до нашої ситуації, на виплату дивідендів за I квартал 2021 року можна направити увесь отриманий чистий прибуток I кварталу, тобто 200 тис. грн (звичайно, за наявності рішення учасників). Збитки попереднього 2020-го виплаті дивідендів не заважають і ніяк не урізають суму дивідендів. Тому на величину нерозподіленого прибутку на кінець I кварталу (150 тис. грн) не озираємося.

І, до речі, з тим, що дивіденди можна виплачувати за наявності збитків минулих років, згодні й податківці. Причому навіть при непокритих збитках — тобто коли отриманий прибуток менше старих накопичених збитків і їх не перекриває (листи ДПСУ від 27.11.2020 р. № 4874/ІПК/99-00-05-05-02-06, ГУ ДПС у Харківській обл. від 05.08.2020 р. № 3190/ІПК/20-40-04-04-10; лист ДФСУ від 26.03.2018 р. № 1221/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). І пояснюють, що жодної заборони на виплату дивідендів при непокритих збитках минулих років ПКУ не встановлено, а також у цьому випадку не передбачено застосування штрафних/фінансових санкцій.

В обліку нарахування дивідендів відображається записом: Дт 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» — Кт 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами»; Дт 441 (442) — 443.

Щоправда, при цьому ТОВ також важливо контролювати зниження чистих активів, тобто зменшення показника підсумку розділу I пасиву Балансу (ч. 3 ст. 31 Закону про ТОВ). А тому питання розподілу чистого прибутку товариства і прийняття рішення про виплату дивідендів у кожній ситуації залишаються в компетенції загальних зборів учасників (п. 12 ч. 2 ст. 30, ч. 2 ст. 31 Закону про ТОВ).

Збитки після дивідендів. А що коли ТОВ виплатило дивіденди за I квартал, а за результатами півріччя (або 9 місяців, або року) отримало збитки? У такому разі оскільки за підсумками I кварталу отримали прибуток (який мали право розподіляти), то ТОВ із нього тоді законно виплатило дивіденди. Тому хоча за півріччя отримано збитки, право на виплату дивідендів за підсумками I кварталу зберігається. Подальші збитки на виплачені дивіденди не впливають (їх не відміняють). Ну а перерахунок дивідендів через збитки подальших періодів законодавством не передбачений.

Дивідендний авансовий внесок. Із виплачуваних дивідендів за правилами п. 57.11 ПКУ сплачується авансовий внесок (із суми перевищення, детальніше див. «Податки & бухоблік», 2021, № 18, с. 7). А ось під конструктивні дивіденди (звільнені від авансового внеску за п.п. 57.11.7 ПКУ) вони не потрапляють. Адже конструктивними дивідендами, нагадаємо, з 01.01.2021 р. вважають прирівняні до дивідендів платежі з абз. 4 — 7 п.п. 14.1.49 ПКУ. Тобто до них відносять окремі виплати нерезидентам у межах контрольованих операцій, а також виплати учасникам-нерезидентам у зв’язку зі зменшенням СК, викупом корпоративних прав, виходом учасника тощо, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку. Проте в цьому випадку нічого подібного не відбувається, а йдеться про звичайні дивіденди ТОВ, що виплачуються засновникам у зв’язку з розподілом чистого прибутку, розрахованого за бухобліковими правилами (абз. 1 п.п. 14.1.49 ПКУ).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі