Чергове підвищення мінімальної заробітної плати (МЗП) завжди змушує бухгалтерів хвилюватися щодо суми допомоги по вагітності та пологах (її ще називають — декретні) та нарахованого на неї ЄСВ. Адже нараховується допомога наперед за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. При цьому сумові обмеження щодо розміру допомоги по вагітності та пологах прив’язані до МЗП. Крім того, розмір мінімальної зарплати визначає і показник мінімального ЄСВ.
Тож хвилювання бухгалтерів зрозумілі. Почнемо з відповіді на запитання щодо перерахунку суми допомоги по вагітності та пологах.
Сума допомоги. Її коригувати не потрібно ☺. Пояснимо чому.
Сума допомоги по вагітності та пологах не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, установленої на день настання страхового випадку. Це вимога ч. 2 ст. 26 Закону України від 23.09.99 № 1105-XIV.
При цьому під днем настання страхового випадку слід розуміти день, з якого згідно з лікарняним листом у працівниці виникає право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.
Тож зростання в майбутньому розміру мінімальної зарплати (у період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами) не впливає на суму допомоги. Перераховувати її та робити доплату працівниці виходячи з нового розміру МЗП не потрібно.
Наступне запитання.
ЄСВ на суму допомоги. Суму допомоги по вагітності та пологах відображаємо в Д1 Об’єднаної звітності, сформованому за той місяць звітного кварталу, у якому така допомога була фактично нарахована в бухобліку. Допомогу зазначаємо не загальною сумою, а з розбиттям за місяцями відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами — пропорційно дням такої відпустки в кожному з місяців (п.п. 2 п. 2 розд. IV Інструкції, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449).
При цьому для цілей порівняння з мінзарплатою та виконання вимоги про сплату ЄСВ з МЗП суми допомоги також відносимо до місяців, за які вони нараховані.
Якщо в якомусь місяці фактична база нарахування ЄСВ виявиться нижчою за МЗП, на різницю між цими двома величинами донараховуємо ЄСВ. Таку різницю (додаткову базу нарахування ЄСВ) відображаємо в Д1 в окремому рядку з кодом типу нарахувань «13» у графі 09.
Увага! Порядок, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4, не передбачає можливості відображення в поточному звітному періоді донарахувань ЄСВ за майбутні місяці відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Тому донарахування проводьте місяць у місяць.
Також місяць у місяць відображайте в Додатку 1 Податкового розрахунку суму обчисленої додаткової бази нарахування ЄСВ з кодом типу нарахувань «13» і донарахований ЄСВ. Тобто донарахування за грудень ви показуєте у Д1 за грудень 4 кварталу 2021 року. А донарахування за січень — у Д1 за січень 1 кварталу 2022 року і т. д.
Важливо! Донарахований ЄСВ не забуваємо сплатити до 20-го числа місяця, наступного за місяцем, за який провели донарахування. Наприклад, якщо донараховуєте ЄСВ за грудень 2021 року, сплатіть його не пізніше 20 січня 2022 року.