Щоб «убити» поодиноку помилкову ПН (наприклад, складену не на того контрагента (з помилкою в ІПН) або безпідставно складену (операції взагалі не було)), необхідно скласти РК з причиною 103 «Повернення товару або авансових платежів».
Причому якщо поодиноку ПН обнулити відразу (тобто скласти РК-103 в тому ж періоді, в якому складена помилкова ПН, і зареєструвати його своєчасно*), то все складається якнайкраще. Помилкова ПН і її виправлення через РК-103 у межах одного періоду згорнуться, ліміт відновиться і жодного ∑Перевищ не виникне.
* Маються на увазі загальні строки реєстрації.
Інакше йдуть справи, коли помилку виявили з часом (дефектна ПН складена в одному періоді, а РК-103 — в іншому або він зареєстрований несвоєчасно). РК-103 врахується у формулі регліміту того періоду, на який припадає його складання (при своєчасній реєстрації) або реєстрація (при реєстрації запізнілій). До декларації РК не потрапить, як і помилкова ПН (лист ДПСУ від 07.09.2020 р. № 3752/ІПК/99-00-05-06-02-06, 101.17 БЗ). А ось у ЄРПН вони свій слід залишать. У результаті виникають розбіжності між даними ЄРПН і декларації. Саме із цієї причини за той період, в якому буде врахований запізнілий РК-103, може виникнути показник ∑Перевищ, що не погашається, і регліміт не відновиться**.
** Уникнути втрати регліміту можна шляхом затягування помилкової ПН з виправляючим РК до декларації, але таке заповнення суперечить законодавству (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 76, с. 2).
Ліміт відновлюється тільки при обнуленні зайвих ПН за допомогою РК з типом причини «20». Але таке можливо за наявності в ЄРПН двох і більше ПН на одне постачання.