Теми статей
Обрати теми

Уцінка = негосподарське використання?!

Нестеренко Максим, податковий експерт
Друк
Постанова ВС від 06.10.2020 р. у справі № 400/2466/19* — це приклад того, що у податківців слова розходяться з практикою.

* Див.: reyestr.court.gov.ua/Review/92020765

Позиції сторін

Платник. Підприємство (позивач) здійснило уцінку основних засобів і запасів, придбаних із ПДВ. При цьому для основних засобів зменшено балансову вартість, а запаси уцінено до нуля.

Податківці (відповідач). Вважають, що уцінені основні засоби та запаси починають використовувати у негоспдіяльності і хочуть ПДВ.

Суди першої та апеляційної інстанцій по суті позов задовольнили. Податковий орган звертається з касаційною скаргою.

Вирішення справи судом

Верховний Суд по суті відмовив у задоволенні скарги: погодився із судом першої інстанції і частково не погодився з апеляційним.

Суд зазначив, що уцінка основних засобів — це приведення їх балансової вартості у відповідність зі справедливою. За результатами переоцінки призначення основних засобів не змінюється. Підприємство продовжує використовувати їх у госпдіяльності, а отже, немає підстав застосовувати п.п. «г» п. 198.5 ПКУ.

А от уцінку запасів до нульової вартості суд вважає підтвердженням, що ці запаси не зможуть бути використані в госпдіяльності і за ними ПДВ нараховуємо. Тут Верховний Суд розійшовся з апеляційним, який наполягав, що за фактом уцінки запасів установити їх негосподарське використання неможливо.

Думка редакції

Почнемо з уцінки основних засобів. У спорі, що коментується, податківці наполягали, що платник має нарахувати компенсуючий ПДВ на уцінену частину вартості основних засобів. Буцімто в цій частині їх використано в негосподарській діяльності. І це притому, що у БЗ 101.07 податківці заявляють, що уцінка необоротних активів не є ПДВ-об’єктною операцією і взагалі операцією з постачання.

Уцінка основних засобів згідно з пп. 19, 20 НП(С)БО 7 ніяк не змінює факту його використання в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності. Уцінений об’єкт продовжує використовуватися в тих самих операціях. Тож ніякої потреби компенсувати податковий кредит з ПДВ — немає**.

** Про переоцінку основних засобів читайте у «Податки & бухоблік», 2020, № 85, с. 48.

Щодо уцінки запасів — ситуація складніша. Уцінені запаси відображаються в балансі за чистою вартістю реалізації, а сума їх уцінки потрапляє до складу витрат (пп. 25, 27 НП(С)БО 9). Назагал, підхід має бути той самий, що й з основними засобами: уцінка запасів не змінює їх призначення. Тому податківці самі неодноразово наголошували: компенсувати вхідний ПДВ щодо уцінених запасів не потрібно (див. листи ДПСУ від 10.09.2019 р. № 99/6/99-00-07-03-02-15/ІПК // «Податки & бухоблік», 2019, № 78, с. 22 і від 05.08.2020 р. № 3208/ІПК/99-00-05-05-02-06)***.

*** Про переоцінку запасів читайте у «Податки & бухоблік», 2021, № 14, с. 28.

У нашому випадку маємо не просто уцінку, а уцінку до нуля****. Тобто запаси не списані, але в сумовому обліку, по суті, не відображаються. У такій ситуації довести, що ці запаси продовжують використовуватися в госпдіяльності — складно. Адже фактично вони перестають відповідати критеріям для визнання активами (п. 3 розд. І НП(С)БО 1; п. 5 НП(С)БО 9). І хоча податківці дозволяли не нараховувати компенсуючий ПДВ навіть при такій уцінці (див. лист ДПСУ від 17.01.2020 р. № 167/6/99-00-07-02-02-06/ІПК), тут радимо бути обережним. Без ІПК довести госпвикористання буде складно навіть у суді.

**** У позивача уцінка запасів була викликана тим, що вони залишилися в зоні АТО. Такі ТМЦ від компенсуючого ПДВ рятує п. 38.10 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Але щодо ТМЦ ця норма з’явилася в ПКУ пізніше, ніж виникли спірні правовідносини.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі