Теми статей
Обрати теми

Строки оскарження ЄСВ-недоїмки: ВС передумав!

Амброзяк Наталя, юрист
Перефразувавши відому пісню, серця суддів Верховного Суду (ВС) «схильні до зради і зміни». Цього разу дісталося строкам оскарження вимог щодо погашення ЄСВ-недоїмки (постанова ВС від 25.02.2021 р. у справі № 580/3469/19)*. І висновки позитивні.

* Див.: reyestr.court.gov.ua/Review/95240811

Суть спору

Платник, отримавши ЄСВ-вимогу, подав адмінскаргу до тоді ще ДФСУ. Отримавши відмову в задоволенні скарги, він звернувся до суду. Та скаржник «вивалився» з 10 днів для звернення до суду (ч. 4 ст. 25 Закону № 2464).

Позиція сторін

Платник. Він важав, що тут має застосовуватися п. 56.19 ПКУ (строк в 1 місяць із моменту отримання рішення за скаргою), а не Закон № 2464.

Податківці. Вони жодних протестів із цього приводу не висловлювали. А ось у суду були свої міркування із цього приводу.

Вирішення справи судом

Суди нижчих інстанцій посилалися на усталену практику: тут мають діяти положення ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 (строк у 10 календарних днів із дня отримання рішення за скаргою). Але ВС дійшов таких висновків:

— дійсно, ПКУ тут не застосовний;

— не діє в цьому випадку і Закон № 2464, бо він не встановлює окремих строків для оскарження ЄСВ-вимоги в разі, коли на нього була подана адмінскарга (тобто до ДФСУ);

— тут потрібно застосовувати ст. 122 КАСУ.

Думка редакції

Нагадаємо: є загальні строки для подання позову до адмінсуду — ст. 122 КАСУ. При цьому ч. 3 ст. 122 КАСУ дозволяє застосовувати спецстроки, закріплені в інших законах.

ПКУ тут не застосовується (п. 1.3 ПКУ).

А от згідно з ч. 4 ст. 25 Закону № 2464, якщо фіскали і платник не досягли згоди щодо вимоги, то платник має сплатити суму недоїмки і санкцій протягом 10 календарних днів після отримання відповідного рішення чи оскаржити рішення до органу вищого рівня або суду.

Ще у 2019 році ВС вирішив, що ці 10 календарних днів якраз і є спецстроками для подання позову на ЄСВ-вимогу.

Причому якщо ви подавали адмінскаргу до ДПСУ на таку вимогу, то у вас були ті ж 10 календарних днів, але відлічувалися вони з моменту отримання рішення за адмінскаргою. Про одне з таких рішень ми писали в «Податки & бухоблік», 2019, № 97, с. 21. Але цього разу судді відступили від своєї позиції, надаючи перевагу ч. 4 ст. 122 КАСУ перед положеннями Закону № 2464.

Тепер, якщо ви подавали скаргу на ЄСВ-вимогу до ДПСУ, то звернутися до суду з позовом щодо цієї вимоги можна протягом 3 місяців з дня вручення вам рішення за адмінскаргою.

Якщо ж ви не отримали рішення за адмінскаргою у визначені законом строки, то звернутися до суду можна протягом 6 місяців з дня подання скарги.

Ну а якщо ви адмінскаргу не подавали, то, судячи з рішення, що коментується, строк для звернення до суду — 6 місяців з дня отримання ЄСВ-вимоги. Хоча трактування ч. 4 Закону № 2464 і ст. 122 КАСУ в цьому випадку дещо дивне. ВС говорить, що Закон № 2464 встановлює умови для податківців щодо звернення до виконавця (тобто якщо ми не оскаржували вимогу протягом 10 календарних днів), але не строк звернення до суду для платника.

До речі, з таким рішенням погодилася не вся колегія (див. окрему думку суддів КАС у складі ВС від 25.02.2021 р. у справі № 580/3469/19 (reyestr.court.gov.ua/Review/95241268). Тому не здивуємося, якщо позиція знову зміниться.

Тож якщо ви вирішили оскаржувати ЄСВ-вимогу у суді, то не зволікайте з позовом.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі