Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

БезПДВшні придбання помилково не відображені…

Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки & бухоблік Серпень, 2022/№ 60
Друк
Чи потрібно виправляти помилку, внаслідок якої у рядку 10.4 декларації з ПДВ не відображено придбання в рамках операцій, звільнених від ПДВ?

У декларації з ПДВ потрібно відображати усі реальні господарські операції платника. Дані, наведені в ПДВ-звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (п. 6 розд. III Порядку № 21). Тобто якщо операція з безПДВшного придбання реально відбулася, але в декларації з ПДВ її не відображено, — це дійсно помилка. І виправити її потрібно.

Інша справа, що така помилка не матиме для платника якихось суттєвих наслідків. Розважте самі: у придбаннях за ПДВ-звільненими операціями (див. ст. 197 і підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ) відсутній вхідний ПДВ. Це значить, що відсутність таких операцій у ПДВ-декларації ніяк не впливає на суму податкового кредиту. А отже — і на суму податкових зобов’язань з ПДВ до сплати або бюджетного відшкодування. Тобто

якщо безПДВшні придбання помилково не відображено в декларації, це не впливає на розрахунки платника з бюджетом і на суму ПДВ-ліміту відповідно до даних СЕА

Єдине, що можна інкримінувати платнику, який допустив цю помилку, — це порушення правил заповнення декларації з ПДВ. За це податківці теоретично можуть накласти адміністративний штраф за порушення порядку ведення податкового обліку. Це адмінштраф згідно зі ст. 1631 КУпАП — від 85 до 170 грн, а за повторне порушення протягом року — від 170 до 255 грн.

Втім, на практиці цей штраф зазвичай не застосовують. Адже навіть якщо ви забули заповнити рядок 10.4 — така помилка не призводить до недоплати ПДВ. До того ж якщо ви таки подасте уточнюючий розрахунок заради того, аби правильно заповнити рядок 10.4, майте на увазі: це дає право податківцям провести повторну (і позапланову) перевірку, якщо ПДВ-період, який ви уточнюєте, вже перевірявся (п.п. 78.1.3 ПКУ). А якщо НЕ перевірявся, 1095-денний строк відраховується від дати УР (п. 102.1 ПКУ).

З іншого боку, позапланові перевірки за п.п. 78.1.3 ПКУ поки що не проводяться. Тож логічно припустити, що виходячи з п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ строк, відведений на неї, поки що стоїть на місці. Адже перебіг строку у воєнний час триває лише за тими перевірками, які дозволені згідно з п.п. 69.2 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ (див. статтю «Війна: що зі строками?»).

Тож вирішуйте самі, чи потрібна вам кришталево чиста (з погляду заповнення) ПДВ-декларація з урахуванням ризику повторної перевірки. Якщо ви вирішите уточнити рядок 10.4, майте на увазі, що:

1) у додатку Д1 рядок 10.4 не розшифровують. Тож якщо у вас помилка тільки в цьому рядку, уточнюючий додаток Д1 подавати не потрібно;

2) помилка у рядку 10.4 ніяк не впливає ані на суму ПДВ до сплати (рядок 18), ані на суму бюджетного відшкодування (рядок 20.2). Тож якщо це єдина ваша помилка, сплачувати суму недоплати до або під час подання уточнюючого розрахунку (як того у загальному випадку вимагає п. 50.1 ПКУ) — не потрібно.

Наголошуємо ще раз:

подавати чи не подавати у цьому випадку уточнюючий розрахунок — кожен платник вирішує сам для себе.

Бо ж той, хто виправляє помилку у рядку 10.4, від цього нічого не набуває, а той, хто не подає, — нічого не втрачає.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі