Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Бухоблік і фінзвітність сільгоспників групи 4

Адамович Наталія, податковий експерт
Податки & бухоблік Лютий, 2022/№ 10
Друк
На сільгосппідприємства, які працюють у групі 4, поширюються вимоги щодо обов’язкового ведення бухгалтерського обліку. Які особливості ведення обліку у сільгосппідприємств? Яку фінзвітність вони повинні складати та коли подавати? Давайте розбиратися.

Не плутайтеся: спецнорми, що безумовно дозволяють вести спрощений бухоблік доходів і витрат згідно з податковим законодавством, користуватися спрощеним планом рахунків та подавати спрощений фінзвіт у складі ф. № 1-мс і ф. № 2-мс, поширюються виключно на юросіб-єдиноподатників групи 3.

Аграрії у групі 4 повинні вести бухоблік і подавати фінзвітність у звичайному порядку — залежно від того, до якої категорії (великих, середніх, малих або мікро-) належать. Критерії для «розпізнавання» підприємства визначені в ч. 2 ст. 2 Закону про бухоблік*.

* Див. «Податки & бухоблік», 2021, № 102, с. 2; № 104, с. 20.

Так, мікро- і малі сільгоспники можуть подавати скорочену фінзвітність згідно з НП(С)БО 25 (ч. 3 ст. 11 Закону про бухоблік, п. 2 розд. ІІ НП(С)БО 1): мікро- — ф. № 1-мс і ф. № 2-мс; малі — ф. № 1-м і ф. № 2-м. Звітуючи за НП(С)БО 25, «малюки» (і мікро-, і малі) можуть вести бухоблік за спрощеним планом рахунків (затвердженим наказом № 186). Мікросільгоспники — ще й користуватися обліковими спрощеннями, перерахованими в п. 7 розд. I НП(С)БО 25, та звітувати за рік (п. 2 Порядку № 419).

Усі інші сільгосппідприємства, які застосовують національні стандарти бухобліку, складають та подають поквартально повну фінзвітність і ведуть бухоблік, використовуючи загальний план рахунків (затверджений наказом № 291). Сільгосп-великі складають фінзвітність і ведуть облік за МСФЗ.

За бажанням і мікро-, і малі підприємства також можуть складати повну фінзвітність. Але тоді їм в усьому доведеться підкорятися вимогам НП(С)БО 1, втрачаючи привілеї спрощення. Свій вибір такі підприємства закріплюють у наказі про облікову політику**.

** Див. «Податки & бухоблік», 2022, № 3, с. 15.

Аграрії групи 4 подають фінзвітність тільки в органи статистики (великі — щє й у ЦЗФЗ не пізніше ніж до 30 квітня/1 червня). Подавати в податкову фінзвітність їм не треба. Для наочності узагальнимо строки подання фінзвітності аграріями групи 4 у таблиці нижче.

Строки подання ФЗ платниками ЄП групи 4 у 2022 році

Вид підприємства

Звітний період

Форма звітності

Строки подання до статистики

Сільгосп-мікро

рік

МікроФЗ: ф. № 1-мс; ф. № 2-мс

не пізніше 28 лютого

Сільгосп-малі

рік

Мала ФЗ: ф. № 1-м; ф. № 2-м

не пізніше 28 лютого

квартал

не пізніше 30-го числа

Сільгосп-середні

рік

ФЗ: ф. № 1; ф. № 2

не пізніше 28 лютого

квартал

не пізніше 30-го числа

рік (повторно)

У повному обсязі з аудитзвітом

не пізніше 1 червня

Сільгосп-великі

рік

ФЗ: ф. № 1; ф. № 2

не пізніше 28 лютого

квартал

не пізніше 30-го числа

рік (повторно)

У повному обсязі з аудитзвітом

імовірно, у строки оприлюднення*

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі