Теми статей
Обрати теми

Позитивна історія платника: як запобігти блокуванню податкової накладної?

Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки & бухоблік Листопад, 2022/№ 88
Друк
Яке значення має позитивна ПДВ-історія платника? Від яких ЄРПН-блокувань вона рятує і в яких випадках?

Значення податкової історії

Перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника ПДВ, затверджений Кабміном і наведений у додатку 2 до Порядку № 1165. Мабуть, мало хто з платників звертає на ці показники увагу, іронічно зітхаючи, що позитивна історія не має жодного значення і ПН/РК усе одно усім блокують.

Насправді, це не зовсім так. Позитивна податкова історія має значення для тих платників ПДВ, яких податківці не обдарували «щастям» отримати титул ризикового. Тобто якщо ви не ризиковий платник, то показники позитивної податкової історії дозволяють уникнути критеріїв ризиковості операцій.

Звертаємо особливу увагу! Якщо платник відповідає хоча б одному (!) із цих показників, його ПН/РК, що мають ознаки ризикових операцій, не блокуються. Тобто позитивна податкова історія платника дозволяє уникнути блокування ПН/РК, складених на ризикові операції. Тобто платнику, в якого хороша податкова репутація, пробачають навіть підозріло-ризикові операції. Зокрема, ті, які є ризиковими за критерієм 1, який наразі спричинив масове блокування. Позитивна податкова репутація якраз із цими блокуваннями може платнику допомогти*. Звичайно ж, за умови, що цей платник в цілому не є ризиковим.

* Докладніше читайте у статті «Блокування ПН за критерієм ризиковості операцій 1: «бачимо наскрізь» // «Податки & бухоблік», 2022, № 85.

Штрихи податкової репутації

Законодавець виділив шість ознак позитивної податкової репутації. Коротко нагадаємо про кожну з них!

«Обсяг постачання». Обсяг постачання, зазначений платником ПДВ у ПН/РК (окрім РК, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих в ЄРПН у поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації ПН/РК, становить менше 500 тис. грн за умови, що обсяг постачань товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним одержувачем — платником ПДВ, не перевищує 50 тис. грн, і керівник — посадова особа такого платника податку є особою, яка обіймає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників ПДВ.

«Товар/послуга одного коду». Платник здійснює на постійній основі протягом будь-яких чотирьох звітних місяців з останніх шести місяців реєстрацію в Реєстрі ПН/РК на постачання товарів/послуг за одним і тим же кодом товару/послуги згідно з УКТ ЗЕД/ДКПП.

«Основні засоби». Залишкова вартість основних засобів для платників податку на прибуток на кінець звітного (податкового) періоду становить більше 5 млн грн і відображена у звітності, за якою граничні строки її подання передують календарному дню розрахунку такого показника, за умови, що з початку минулого року керівник і засновник не змінювалися.

«Земля». Площа наявних у платника на праві власності/користування земельних ділянок становить не менше 200 гектарів включно або орендованих земельних ділянок комунальної та/або державної власності — не менше 0,5 гектара (станом на 1 січня поточного року), які задекларовані до 20 лютого поточного року і за які сплачена сума податкового зобов’язання із плати за землю у строки, передбачені законодавством.

«ЄСВ». Сплачено суму ЄСВ на одного працюючого, що перевищує суму такого єдиного внеску з мінімальної заробітної плати у 2 рази за останні 12 місяців, за умови, що з початку минулого року керівник та/або засновник платника не змінювалися і середньомісячна чисельність працюючих за останні 12 місяців становить не менше п’яти осіб.

«Податкове навантаження». Загальна сума сплачених у попередньому звітному році сум ЄСВ і податків/зборів, контроль за справлянням яких покладений на ДПС, платником і його відокремленими підрозділами, якими подані ПН/РК для реєстрації в Реєстрі, становить більше 10 млн грн.

Репутація під час війни

Назагал позитивна податкова репутація відповідно до вищезазначених ознак може бути або у дуже дрібних, або в дуже великих платників. Усі, хто «всередині», навряд чи таку репутацію здобудуть. Однак війна все ж унесла свої корективи в ту процедуру, в рамках якої платники набувають цієї репутації.

Головним чином це стосується ознаки № 3. Тобто залишкової вартості основних засобів. В умовах девальвації гривні справедлива вартість основних засобів зростає. Також може зростати справедлива вартість і з інших причин.

Відтак, ОЗ можна дооцінити (згідно з п. 16 НП(С)БО 7 «Основні засоби») і набути позитивну податкову репутацію. Щоправда, допоможе це лише платнику податку на прибуток і лише після того, як він подасть декларацію.

Це, так би мовити, найпростіший шлях здобути позитивну податкову репутацію тим, хто її не має. Регулювати інші ознаки позитивної репутації в ручному режимі і цілеспрямовано йти до їх набуття платникам доволі складно.

У цілому в умовах воєнного стану значення позитивної податкової репутації суттєво зросло. Адже як об’єктивно, так і суб’єктивно зросла кількість операцій, за якими ПН/РК блокуються через ризиковість. Зараз таких операцій багато, тож тим платникам, які не є ризиковими, позитивна податкова історія цілком стане в пригоді.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі