Теми статей
Обрати теми

Благодійна допомога на навчання

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Один із працівників підприємства навчається у виші на контракті. Через брак коштів він не має можливості оплатити навчання за 2022/2023 рік та звернувся до керівництва з проханням допомогти з оплатою. Керівництво не проти. Чи є якісь пільги в оподаткуванні оплати такого навчання з урахуванням того, що працівник має інвалідність?

Із загальним варіантом безподаткового навчання працівника за рахунок коштів роботодавця ви можете ознайомитися у статті «Навчання за рахунок роботодавця та власним коштом» // «Податки & бухоблік», 2022, № 73.

Разом з тим для окремих категорій фізосоіб п.п. «є» п.п. 170.7.4 ПКУ передбачає ще один варіант здобуття освіти без оподаткування — надання цільової благодійної допомоги у вигляді плати за навчання. Однак про все по порядку.

ПДФО та ВЗ. На підставі п.п. «є» п.п. 170.7.4 ПКУ не включаємо до оподатковуваного доходу платника податку суму цільової благодійної допомоги у вигляді плати за навчання або за надання додаткових послуг з навчання при одночасному виконанні таких трьох умов.

Умова 1. Благодійником виступає резидент — юридична або фізична особа.

Умова 2. Допомога перераховується безпосередньо навчальному закладу (а не «на руки» фізособі).

Умова 3. Допомога надається у вигляді плати за навчання або надання додаткових послуг з навчання:

особи з інвалідністю;

— дитини з інвалідністю;

— дитини, в якої хоча б один із батьків є особою з інвалідністю;

— дитини-сироти або напівсироти;

— дитини з багатодітної чи малозабезпеченої родини;

— дитини, батьки якої позбавлені батьківських прав.

Приємним фактом є те, що

цільова благодійна допомога на навчання не обмежена розміром

Профіль і рівень закладу освіти та форма навчання при цьому не мають значення.

Проте варто пояснити набувачу цільової благодійної допомоги на навчання, що п.п. 170.7.5 ПКУ встановлено обмеження щодо строку її використання. Таку допомогу слід використати протягом строку, встановленого умовами допомоги, але не пізніше 12 календарних місяців, наступних за місяцем отримання допомоги.

Увага! Подбайте про документи, які підтвердять належність вашого працівника, що навчається, до пільгової категорії.

Військовий збір з неоподатковуваної благодійної допомоги не утримуємо. Підстава — п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

ЄСВ. Разова допомога не входить до фонду оплати праці (п. 3.31 Інструкції № 5). Таким чином, цільова благодійна допомога на навчання, що надається працівнику, не є базою нарахування ЄСВ. Підтверджує це і п. 14 розд. I Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170.

4ДФ. Неоподатковувану цільову благодійну допомогу на навчання відображаємо у 4ДФ з ознакою доходу «169».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі