04.12.2023
Податкові перевірки. У листопаді законодавці таки змогли прийняти у другому читанні законопроєкт від 16.10.2023 № 10016-д, який має повернути проведення значної кількості податкових перевірок. Які саме перевірки планували повернути, читайте у «Повернення податкових перевірок з 1 листопада: законопроєкт» // «Податки & бухоблік», 2023, № 84.
Отже, після того як цей законопроєкт підпише Президент і його опублікують (напевно це відбудеться на початку грудня), фіскали таки зможуть здійснювати набагато більше перевірок, ніж це вони могли робити раніше.
НЕ перенесені вихідні! На сьогодні на грудень 2023 року припадає один святково-вихідний день 25 грудня — Різдво Христове. Тобто в мирний час у грудні 2023 року мав би бути вихідним днем 25 грудня (понеділок).
Водночас на час дії ВС святкових днів немає, а правило святково-вихідного перенесення не працює.
Тому додаткових вихідних у грудні 2023 року не буде. 25 грудня у 2023 році буде звичайним робочим днем, робота в який оплачується у звичайному порядку.
Блокування ПН/РК. З 9 грудня 2023 набирає чинності постанова Кабміну від 07.11.2023 № 1154, якою вносяться зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі ПН та Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації ПН/РК (обидва затверджені постановою Кабміну від 11.12.2019 № 1165).
Так от, після цього оновлення:
— податкове навантаження буде задіяне також при розрахунку показників позитивної історії платника;
— уточнено деякі ознаки безумовної реєстрації ПН/РК, тобто випадки, коли ПН/РК не перевіряються на ризиковість, а реєструються автоматично без блокування;
— визначено, що рішення про невідповідність ПДВ-платника критеріям ризиковості, прийняте комісією регіонального рівня, платник податку отримує в ЕК у день його прийняття, та дано пряме право оскаржувати таке рішення в адміністративному та/або судовому порядку тощо.
Деталі шукайте у «ПН/РК блокуватимуть по-новому: зміни до Порядку № 1165» // «Податки & бухоблік», 2023, № 92.
Заповнення платіжок. Ще 01.04.2023 набув чинності наказ Мінфіну від 22.03.2023 № 148, яким було змінено правила заповнення реквізиту «Призначення платежу» в платіжних інструкціях на сплату податків/зборів/ЄСВ/митних та інших податкових платежів.
Водночас щоб перехід на нові правила заповнення у платіжних інструкціях поля «Призначення платежу» при сплаті податків пройшов безболісно, Нацбанк до кінця осені 2023 ввів перехідний період, протягом якого заповнювати реквізит «Призначення платежу» можна було на вибір: або по-старому, або по-новому.
І от з 1 грудня 2023 цей перехідний період добіг кінця. Отже, з першого дня зими 2023 року заповнювати у платіжних інструкціях поля «Призначення платежу» при сплаті податків, зборів, інших платежів та ЄСВ слід тільки по-новому.
Детально про нові правила заповнення платіжних інструкцій читайте у «Бюджетні» платіжки: з 01.12.2023 «Призначення платежу» заповнюємо тільки в новому форматі» // «Податки & бухоблік», 2023, № 96.
Дані про бенефіціарів. З 1 грудня набирає чинності наказ Мін’юсту від 12.07.2023 № 2542/5. Цим наказом затверджується порядок інформування Мін’юсту про розбіжності між фактичними даними щодо бенефіціарів та тими даними щодо цих осіб, які містяться у ЄДР. Про виникнення таких розбіжностей мають повідомляти суб’єкти первинного фінмоніторингу (зокрема і бухгалтери-ФОП, банки, аудитори та інші).
Строк внесення інформації до ЄДР — 30 робочих днів з дня виникнення змін.
Деталі у «Бенефіціари та штрафи: поточний стан справ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 80.
Звіт у військкомат. Керівники підприємств повинні не забути подати до 20 грудня військовим комісаріатам (територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки) Відомість про наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан, а також про громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці. Форма такого звіту наведена у додатку 1 до Положення, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2000 № 1921.
Деталі шукайте у «Вчасно відзвітуйте про транспорт до ТЦК» // «Податки & бухоблік», 2023, № 92.
Гуманітарна допомога. 1 грудня 2023 набирає чинності постанова Кабміну від 05.09.2023 № 953, якою затверджується Порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, яким визначається механізм визнання товарів гуманітарною допомогою, пропуску через митний кордон України та митного оформлення, отримання, надання, розподілу і контролю за цільовим використанням гуманітарної допомоги, що ввозиться на митну територію України.
Наприклад. суттєвих змін зазнають правила ввезення гуманітарної допомоги. Так, з 1 грудня для ввезення гуманітарної допомоги буде використовуватися декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в якій обов’язково зазначається унікальний код гуманітарної допомоги. Такий код отримують перед ввезенням гуманітарної допомоги через автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги.
Водночас щоб всі респонденти звикли до цих нових правил, до 1 квітня 2024 ввозити гуманітарну допомогу можна буде на підставі паперової декларації без зазначення унікального коду гуманітарної допомоги.
Адмінпроцедура. З 15 грудня 2023 набирає чинності Закон України «Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 № 2073-IX, який регулюватиме відносини органів виконавчої влади, органів влади АР Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб’єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.
Держрезерв. 16 грудня 2023 набирає чинності Закон України «Про державні резерви» від 09.08.2023 № 3310-IX, який прийшов на зміну Закон України «Про державний матеріальний резерв» від 24.01.97 № 51/97-ВР (втратив чинність 16.12.2023).
Цей Закон визначає правові, організаційні та фінансово-економічні засади формування, розміщення, зберігання, переміщення, поставки, резервування, освіження, відпуску матеріальних цінностей державних резервів, а також створення та функціонування Єдиного реєстру державних резервів.
Після оновлення Держрезерв складатиметься з двох частин:
— Державного матеріального резерву, який призначається для забезпечення потреб України в особливий період, забезпечення стратегічних потреб України та надання гуманітарної допомоги;
— мобілізаційного резерву, який призначається для забезпечення потреб України в особливий період.
Хмарні послуги. 27 грудня 2023 набирає чинності Закон України від 23.08.2023 № 3343-IX, яким удосконалюється державне управління і регулювання при наданні хмарних послуг.
Так, зокрема, з подання цього Закону у Законі України «Про хмарні послуги» від 17.02.2022 № 2075-IX з’являться такі терміни, як «комунікаційні послуги» та «регулятор комунікаційних послуг».
Походження товару. 26 грудня 2023 набирає чинності постанова Кабміну від 10.11.2023 № 1177, якою викладено у новій редакції Порядок верифікації (перевірки достовірності) сертифікатів і декларацій про походження товару з України. Тобто починаючи з цієї дати Держмитслужба буде за новими правилами здійснювати верифікацію (перевірку достовірності) сертифікатів про походження товару з України, виданих уповноваженими на це компетентними органами (організаціями), і декларацій про походження товару з України, оформлених підприємствами-виробниками та/або експортерами товару.
Довірчі послуги. 31.12.2023 набирає чинності Закон України від 01.12.2022 № 2801-IX, який вносить цілу низку змін у різні законодавчі акти щодо забезпечення укладення угоди між Україною та ЄС про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства ЄС у сфері електронної ідентифікації. Відповідно до цих змін:
— особам від 14 до 18 років (тобто дітям) надано право самостійно укладати договір про отримання електронних довірчих послуг;
— вводиться в обіг таке поняття, як «удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису», тобто мова йде про кваліфікований електронний підпис, який видається не на токенах, тощо.