Що сталося?
Замислитися про бенефіціарні штрафи та додаткові проблеми для юросіб нас змусив наказ Мін’юсту від 12.07.2023 № 2542/5 (далі — наказ № 2542). Він затверджує порядок інформування Мін’юсту про розбіжності між фактичними даними щодо бенефіціарів та тими даними щодо цих осіб, які містяться у ЄДР*. Повідомляти про це мали суб’єкти первинного фінмоніторингу (зокрема і бухгалтери-ФОП, банки, аудитори та ін.).
* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.
Наказ № 2542 мав набрати чинності з 01.10.2023. Але у останню мить Мін’юст передумав і переніс набрання чинності на 1 грудня 2023 року.
Отже, наразі суб’єкти первинного фінмоніторингу (у тому числі бухгалтери-ФОП, банки, аудитори та інші) поки не зможуть повідомляти про розбіжності у фактичних даних щодо бенефіціарів та даних про них, зазначених у ЄДР.
Чому нас стривожила поява наказу № 2542?
Штрафи. Нагадаємо: за неподання або несвоєчасне подання держреєстратору даних щодо бенефіціарів загрожує адмінштраф для посадових осіб юрособи за ч. 6 ст. 16611 КУпАП. Плюс за це ж порушення накладається фінсанкція на саму юрособу за ч. 4 ст. 35 «держреєстраційного» Закону № 755**.
Штрафи чималенькі: адмінка для посадових осіб юрособи — від 17000 до 51000 грн, а фінсанкція для юрособи — від 17000 до 340000 грн.
Запис про можливу недостовірність даних щодо бенефіціарів. Є процедура внесення держреєстратором до ЄДР запису про можливу недостовірність даних щодо бенефіціарів. Вона з’явилася у Законі № 361*** з 29.12.2022 (див. ст. 51 цього Закону).
У такому випадку спочатку держреєстратор звернеться до юрособи з вимогою надати пояснення щодо ситуації та підтвердні документи. Якщо юрособа не відреагує на звернення держреєстратора, то це загрожує проблемами, наприклад, з банком. Справа у тому, що такі юрособи одразу потраплятимуть до категорії клієнтів з високим ризиком ділових відносин. Або фіноперації без установлення ділових відносин цих осіб вважатимуться ризиковими (ч. 5 ст. 7 Закону № 361).
Це означає, що банки та інші фінустанови змушені будуть проводити посилені заходи перевірки клієнта (ч. 1 ст. 12 Закону № 361). Тобто вони запитуватимуть у юрособи додаткові документи, що може гальмувати, зокрема, переказ коштів.
Детальніше про ці штрафи, а також інші бенефіціарні новинки (у тому числі скасування щорічного підтвердження даних щодо бенефіціарів) читайте у статті «Нові правила щодо бенефіціарів» // «Податки & бухоблік», 2022, № 75.
Кому варто хвилюватися з 01.12.2023?
Вважаємо, що далеко не усім юрособам варто хвилюватися з 1 грудня 2023 року!
Первинно не подавали даних про бенефіціарів + структуру. Якщо ваша юрособа первинно не подавала дані щодо бенефіціарів (тобто не встигла це зробити до 11.07.2022) і ніяких змін у їх складі не відбулося, то про розбіжності та штрафи говорити зарано. Усе тому, що наразі існують нові строки щодо первинного подання даних про бенефіціарів.
Зокрема, дані потрібно подати протягом 6 місяців з дня набрання чинності нормативкою, що затверджує форму та зміст структури власності і методологію визначення юрособою бенефіціара. Але не раніше спливу 90 днів з дня припинення або скасування воєнного стану.
Зверніть увагу на таке. Положення про форму та зміст структури власності існувало ще до війни (див. наказ Мінфіну від 19.03.2021 № 163). Також вже з’явилася необхідна методологія (див. постанову КМУ від 19.09.2023 № 1011). Але вона формально не набрала чинності, оскільки у офіційних виданнях на момент написання цієї статті ще не опублікована.
Крім того, тут має спрацювати строк у 90 днів з дня припинення або скасування воєнного стану.
Коротше кажучи, якщо у вас немає змін щодо бенефіціарів, то з первинним поданням бенефіціарів юрособам бігти поки нікуди не потрібно, чекаємо закінчення воєнного стану.
Про те, хто з юросіб зобов’язаний подавати дані щодо бенефіціарів, а хто може не морочити з цим голову, читайте у «Податки & бухоблік», 2022, № 75.
Щодо бенефіціарів відбулися зміни. Якщо ж у вас відбулися зміни у даних щодо бенефіціарів або у структурі власності, то «забивати» на це все ж не радимо.
Дивіться:
окрім первинного подання даних про бенефіціарів, для юросіб є ще обов’язок підтримувати ці дані у актуальному стані
Зокрема, своєчасно вносити зміни до ЄДР з цього приводу. Юрособа має звернутися до держреєстратора або нотаріуса (який має право проводити держреєстраційні дії щодо юросіб та ФОП) протягом 30 робочих днів з дня виникнення таких змін.
Адмінштрафи у разі пропуску 30-денного строку, вважаємо, поки не загрожують. Виходимо тут з того, що у листі Мін’юсту від 09.06.2022 № 44816/55964-26-22/8.4.3 було зазначено, що на процес подання документів щодо бенефіціарів впливає Закон № 2115****.
Нагадаємо: цим Законом визначено, що на період воєнного або надзвичайного стану, зокрема, юрособи звільняються від адміністративної та/або кримінальної відповідальності за несвоєчасне подання документів, подання яких вимагається законом. Зробити це юрособи зобов’язані протягом 3 місяців після закінчення воєнного стану.
З фінсанкціями щодо юросіб у цій ситуації є питання. Але у судпрактиці були випадки, коли фінсанкцію прирівнювали до адмінвідповідальності (див., наприклад, постанову ВС від 22.12.2020 у справі № 260/1743/19 у контексті адмін- та фінвідповідальності за трудові порушення у ФОП).
А от що, на нашу думку, може загрожувати у разі пропуску 30-денного строку після 1 грудня 2023 року — так це запис у ЄДР про можливу недостовірність даних щодо бенефіціарів. Про негативні наслідки такого запису більш детальну інформацію можна побачити у «Податки & бухоблік», 2022, № 75.
Висновки
- Порядок повідомлення про розбіжності між фактичними даними щодо бенефіціарів та тими даними щодо них, які внесені до ЄДР, набуде чинності з 01.12.2023.
- Якщо у вас немає змін щодо бенефіціарів та структури власності і ви свого часу не подавали цих даних (до 11.07.2022), то з первинним поданням бенефіціарів юрособам бігти поки нікуди не потрібно. У вас поки що на це буде 90 днів з дня припинення воєнного стану.
- Якщо у вас наразі відбулися зміни у даних щодо бенефіціарів і ви ці зміни не внесли у встановлені законодавством строки, то з 01.12.2023 може з’явитися ризик того, що держреєстратор внесе до ЄДР запис про можливу недостовірність даних щодо бенефіціарів.