Теми статей
Обрати теми

Вчасно відзвітуйте про транспорт до ТЦК

Павленко Олексій, податковий експерт
Не за горами 20 грудня. До цієї дати у 2023 році необхідно вдруге відзвітувати до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) щодо наявності на підприємствах транспортних засобів та техніки. Розповімо про головні моменти подання цієї звітності. А також — про наслідки неподання.

Транспортний обов’язок та Відомість

Згідно зі ст. 6 Закону № 3543* для органів влади, а також підприємств, установ, організацій (далі — підприємства) та громадянвласників транспортних засобів діє військово-транспортний обов’язок. Порядок виконання такого обов’язку визначено в Положенні про військово-транспортний обов’язок, затвердженому постановою КМУ від 28.12.2000 № 1921 (даліПоложення).

* Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-XII.

Зокрема, в п. 15 Положення для підприємств (юросіб) установлена обов’язковість подання відповідної звітності. А саме: Відомість про наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан, а також про громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці (далі — Відомість)!

Подання й заповнення Відомості

Хто, куди, строки. Згідно з п. 15 Положення Відомість подається до колишніх військкоматів — відповідних районних чи міських ТЦК керівниками підприємств двічі на рік: до 20 червня та 20 грудня поточного року. Форма Відомості наведена в додатку 1 до Положення.

Отже, цей обов’язок установлено лише для підприємств, а

ФОП та звичайні фізичні особи не зобов’язані подавати Відомість

Граничний строк установлено: «до 20». На сьогодні думка судів та Мін’юсту така, що «до» треба розуміти як «включно»**. Але щоб не виникало суперечок, краще подати Відомість не пізніше 19-го

** Детально ми про це писали тут: «До» або «по»: яка гранична дата (число)?» // «Податки & бухоблік», 2020, № 70.

У Положенні також зазначено, що інформація про водні транспортні засоби має подаватись за формою і в порядку, встановленими Міноборони разом з Мінінфраструктури. Але їх досі так і не затвердили (а в погодженні проєкту таких документів зразка 2019 року Держрегуляторна служба відмовила рішенням від 20.12.2019 № 545). Тож якщо ви маєте водні об’єкти, щодо питань звітування за ними звертайтесь до ТЦК.

Подання. Відомість подається підприємствами будь-якої форми власності. Але якщо у вас на балансі взагалі відсутні транспорт та/або техніка (їх не було чи вони повністю «вибули»), порожню Відомість подавати не треба. Адже у п. 3 листа Міноборони від 24.05.2016 № 322/2/2836 зазначено, що Відомість подається за наявності на обліку (!) у підприємств транспортних засобів і техніки.

Водночас якщо вони на обліку є, але після подання останньої Відомості (строком до 20.06.2023) у вас не було ніяких змін у облікових даних транспортних засобів і техніки, а також громадян, які на них працюють, Відомість все одно необхідно подавати (лист Міноборони від 22.07.2015 № 322/2/659).

Заповнення. Балансова вартість транспорту/техніки зазначається у таблиці п. 5 Відомості. Гадаємо, ця вартість має братись на останню дату балансу, що передувала поданню Відомості. Але при цьому варто враховувати й ті зміни з такими об’єктами (щодо їх наявності та стану), які відбулися від дати балансу до дати подання Відомості. Бо наведені у Відомості облікові тощо дані мають бути коректними на дату її подання.

Зауважимо, що винятків для якихось видів транспорту/техніки не передбачено. Тобто у Відомості мають зазначатись у тому числі й легкові автомобілі.

Крім того, зазначимо, що винятків немає і для того транспорту/техніки, які перебувають не на ходу, але обліковуються на балансі. Тут додамо, що у таблиці п. 5 Відомості наявна окрема графа: «Технічний стан».

Крім транспорту/техніки та «закріплених за ними» громадян, у Відомості також наводяться дані щодо наявних металевої тари та заправного інвентаря (п. 6), щодо ремонтних можливостей підприємства (п. 7), а також кількість наявних водіїв (операторів, машиністів), які працюють на підприємстві, у т. ч. військовозобов’язаних.

Повідомлення про «проміжні» зміни

Це вже не стосується саме подання Відомості. Тут мова — про ті зміни, які відбуваються в проміжку між двома строками подання Відомості.

У таких випадках, як: зміна найменування або форми власності, відправки транспорту/техніки в інші регіони, передання в довгострокову оренду та в інших випадках, коли унеможливлюється передача транспорту/техніки військовим формуванням, підприємства зобов’язані у 7-денний строк повідомити про це ТЦК, на військовому обліку яких перебувають цей транспорт і техніка (детальніше див. у п. 16 Положення).

ТЦК-перевірки

Відповідно до п. 18 Положення

представники ТЦК мають право раз на рік перевіряти на підприємствах мобілізаційну готовність транспорту й техніки, призначених для задоволення військових потреб

Облік в МВС, а також зміни-2023 (МВС — для ТЦК)

Довідка для МВС. Нагадуємо, що згідно з ч. 1 ст. 21 Закону № 3543 та п. 11 Положення підприємства у разі реєстрації (перереєстрації), переобладнання чи зняття з обліку транспортних засобів, які можуть бути призначені для військових потреб, мають подавати до територіальних органів з надання сервісних послуг МВС (ТОСП МВС) довідку, форма якої визначається Міноборони*, з відміткою керівника ТЦК про постановку транспортного засобу на військовий облік або зняття з обліку. Без цього МВС не здійснить відповідну реєстрацію щодо будь-якого (!) транспортного засобу. Але це не стосується транспортних засобів, власниками яких є громадяни!

* Не визначена і видається ТЦК за вільною формою. На сайті сервісного центру МВС серед відповідних переліків документів значиться: «довідка (або інший аналогічний документ)» з відміткою керівника ТЦК.

Якщо підприємство Відомість не подавало, то звернення до ТЦК за довідкою може «коштувати» адмінштрафу (див. нижче).

Щодо проблем із такою довідкою читайте також: «Юрособа купує авто не за місцезнаходженням: реєстрація та воєнний облік» // «Податки & бухоблік», 2023, № 90 (ср. ).

Зміни-2023. У цьому році з 27.04.2023 постановою КМУ від 21.04.2023 № 373 до Положення були внесені такі зміни*. У п. 13 Положення була прибрана вимога до ТОСП МВС надавати до ТЦК щороку не пізніше 20 червня та 20 грудня інформацію про реєстрацію (перереєстрацію) тощо транспортних засобів і техніки на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Тепер ця вимога конкретизована й змінена: ці органи МВС мають подавати до ТЦК інформацію про реєстрацію (перереєстрацію) та зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають у власності підприємств (!) і можуть бути призначені для задоволення потреб військових, щокварталу та протягом п’яти робочих днів з дати надходження відповідних запитів від ТЦК. Тож контроль посилився!

* Ці зміни були викликані внесенням (Законом від 15.08.2022 № 2513-IX) відповідних змін до ст. 6 Закону № 3543.

Штраф

Адмінпорушення й кара. Згідно з п. 5 Положення посадові особи несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання військово-транспортного обов’язку відповідно до закону. Військово-транспортний обов’язок є складовою мобілізаційної підготовки та мобілізації в державі. А ст. 2101 КУпАП говорить:

порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, — тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі 300 — 500 нмдг (5100 — 8500 грн)

Тож коли керівник підприємства не виконав цей обов’язок — не подав (за наявності власних транспортних засобів та/або техніки) Відомість чи подав її із запізненням, або неналежно його виконав — перекрутив чи не зазначив інформацію у Відомості, то йому «світить» цей адмінштраф за ст. 2101 КУпАП. Такі ж наслідки можливі за неповідомлення (некоректне повідомлення) у 7-денний термін ТЦК щодо «проміжних» змін (бо це передбачено п. 16 Положення — див. вище), а також за порушення інших вимог та норм Положення.

Тут зазначимо, що для притягнення до відповідальності вирішальне значення має наявність вини керівника (ст. 9 КУпАП). Але ж зараз у країні війна і можуть бути різні поважні (у тому числі форс-мажорні) причини, які завадили керівнику вчасно виконати такі обов’язки. Вважаємо, за наявності підтвердження таких причин штраф не має застосовуватись.

Протоколи, рішення, давність. Відповідно до ч. 2 ст. 255 КУпАП протоколи на такі порушення мають право складати працівники ТЦК.

Згідно із ст. 235 КУпАП адмінсправи за цими порушеннями мають розглядати і рішення за ними приймати саме ТЦК

Строк давності за цим порушенням складає 2 місяці з дня вчинення** (ст. 38 КУпАП), оскільки порушення не є триваючим.

** Таким днем тут має вважатися наступний день за останнім днем граничного строку, встановленого для виконання відповідного обов’язку.

Практика. Під час війни випадків штрафування за ст. 2101 КупАП значно побільшало. Про це свідчить і судова практика щодо таких штрафів. Судді у таких справах і до війни, і зараз зазвичай підтримують військкомати/ТЦК: див., наприклад, постанову П’ятого апеляційного адмінсуду від 16.05.2019 у справі № 766/15387/18, а також рішення Павлоградського міськрайонного суду від 03.10.2023 у справі № 185/10056/23.

Жодні спеціальні норми від цього штрафу не рятують. Зокрема, «амністійні» норми Закону від 03.03.2022 № 2115-ІХ на порушення, пов’язані із поданням Відомості, не поширюються. Водночас якщо з дня вчинення порушення сплив згаданий 2-місячний строк давності, то накладення цього штрафу буде незаконним (див. наприклад, у рішенні Березнегуватського райсуду Миколаївської області від 08.06.2023 у справі № 470/63/23).

Однак ми б не радили у цей складний для країни час (без надто поважних причин) ухилятися від таких обов’язків, сподіваючись, що вас не оштрафують. Така позиція нашу Перемогу точно не прискорить.

Норми Положення також регулюють питання залучення та вилучення транспортних засобів для військових потреб,— читайте про них в статті «Мобілізація транспорту — процедура і облік» // «Податки & бухоблік», 2022, № 22.

Висновки

  • До 20 червня та 20 грудня поточного року керівники підприємств (організацій, установ) будь-якої форми власності мають подавати до колишніх військкоматів — ТЦК Відомість (про наявність і техстан їхніх транспортних засобів, техніки та водіїв).
  • Відомість подається, коли у вас на балансі є транспорт. Але вона подається навіть і тоді, коли за час від минулого звітування у вас не відбулося ніяких змін.
  • Фізособи (у т. ч. ФОП) цю Відомість не подають.
  • Без довідки від ТЦК та СП про військовий облік транспортного засобу МВС не здійснить щодо нього відповідні реєстраційні дії (постановка/зняття з обліку та інші).
  • За неподання, несвоєчасне подання Відомості, перекручення наведеної в ній інформації (та за інші порушення правил військово-транспортного обов’язку) керівник може отримати адмінштраф: 5100 — 8500 грн.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі