Теми статей
Обрати теми

Річна фінзвітність — 2022: склад і формат

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Яким є фінзвітний комплект для різних підприємств і формат подання фінансової звітності? Деталі у статті.

Що входить до складу річної фінзвітності?

Фінансова звітність буває двох видів: повна і скорочена. Які форми у складі річного комплекту фінзвітності повинно подавати підприємство, залежить від того, до якої категорії (мікро-, мале, середнє, велике) воно належить.

Так, повну фінансову звітність подають усі підприємства, які застосовують НП(С)БО, крім бюджетних установ і підприємств, що подають скорочену фінзвітність. Її склад визначений п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності».

Скорочену за показниками фінансову звітність подають* (ч. 3 ст. 11 Закону про бухоблік**, п. 2 Порядку № 419***):

* Крім МСФЗ-зобов’язаних підприємств.

* Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV.

** Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою Кабміну від 28.02.2000 № 419.

— мікропідприємства;

— малі підприємства;

— непідприємницькі товариства;

— представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності.

У свою чергу, скорочена фінзвітність поділяється ще на два види: фінзвітність малого підприємства (форми № 1-м і № 2-м) і фінзвітність мікропідприємства (форми № 1-мс і № 2-мс). Відповідні форми і порядок їх складання наведено в НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність».

Зауважте! Зараз всі єдиноподатники-юрособи (за ставками 3 і 5 %, як, власне, і за ставкою 2 % та сільгоспЄП) повинні звітувати залежно від своєї бухгалтерської категорії, а не за фактом перебування в лавах спрощенців. Позаяк Закон про бухоблік не виділяє єдиноподатників в окрему класифікаційну групу підприємств (див. статтю «Єдиноподатники! Для фінзвітності — орієнтуйтеся на категорію підприємства» // «Податки & бухоблік», 2022, № 93).

Склад фінзвітності-2022 для різних суб’єктів господарювання наведемо в таблиці.

Склад річної фінансової звітності

Суб’єкти господарювання

Склад річної фінансової звітності

Малі підприємства

Фінансова звітність малого підприємства:

1) форма № 1-м «Баланс»;

2) форма № 2-м «Звіт про фінансові результати»

Представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності

Мікропідприємства

Фінансова звітність мікропідприємства:

1) форма № 1-мс «Баланс»;

2) форма № 2-мс «Звіт про фінансові результати»

Непідприємницькі товариства*

Інші підприємства, які застосовують

НП(С)БО

Повний комплект фінзвітності:

1) форма № 1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)»;

2) форма № 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)»;

3) форма № 3 «Звіт про рух грошових коштів (за прямим методом)» або

форма № 3-н «Звіт про рух грошових коштів (за непрямим методом)»;

4) форма № 4 «Звіт про власний капітал»;

5) форма № 5 «Примітки до річної фінансової звітності»;

6) форма № 6 «Додаток до приміток до річної фінансової звітності «Інформація за сегментами»

Підприємства, що звітують за МСФЗ

Звітність за МСФЗ:

— за таксономією — для подання до ЦЗФЗ. У складі таксономії подається також аудиторський звіт і звіт про управління;

— за нацформами — для подання до органів статистики і податківцям**

* Зауважте: податківці абсолютно не обґрунтовано хочуть бачити разом зі звітом про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації повний комплект фінзвітності. Винятки — випадки, коли це бюджетна установа, мікро- або мале підприємство (див. БЗ 102.20.02).

** Що стосується приміток до фінзвітності, то до статистики їх не подають, позаяк немає окремої форми для МСФЗ. А податківцям подають окремо від інших форм фінзвітності за допомогою режиму «Листування з ДПС» особистої частини Електронного кабінету (див. БЗ 102.20).

Зауважте! Підприємствам, які застосовують НП(С)БО 25, надана можливість вибору. Так, п. 2 розд. II НП(С)БО 1 дозволяє таким підприємствам самостійно визначати доцільність складання повноформатної фінзвітності, наведеної у НП(С)БО 1. Тобто вони самі вирішують, за якою формою фінзвітності (скороченою або повною) їм звітувати.

А ось вибирати між формами «м» та «мс» і навпаки не можна. Тобто, наприклад, мікропідприємство не може складати форми № 1-м і № 2-м. Хоча може звітувати у повному форматі.

Разом із річною фінзвітністю за 2022 рік великі та середні підприємства зобов’язані подати ще й Звіт про управління* (консолідований Звіт про управління). Його форму підприємства розробляють самостійно — нормативними документами вона не встановлена. Методичні рекомендації зі складання такого Звіту затверджені наказом Мінфіну від 07.12.2018 № 982. Детальніше див. у статті «Подаємо Звіт про управління» // «Податки & бухоблік», 2021, № 21 (ср. ).

* Середні підприємства мають право не відображати в такому Звіті нефінансову інформацію (ч. 7 ст. 11 Закону про бухоблік, абзац восьмий п. 2 Порядку № 419).

Крім того, суб’єкти господарювання, які (1) провадять діяльність у видобувних галузях або (2) здійснюють заготівлю деревини і при цьому становлять суспільний інтерес, повинні подавати Звіт про платежі на користь держави (консолідований Звіт про платежі на користь держави).

Подавати такі нефінзвітні звіти до податкових органів фіскали не вимагають (див. БЗ 102.20.02).

У якому форматі звітувати?

До статистики. З 1 січня 2023 року набув чинності Закон України «Про офіційну статистику. від 16.08.2022 № 2524-IX. Відповідно до ч. 4 ст. 10 цього Закону статистична та фінансова звітність подаються респондентами виключно в електронній формі. Про це повідомив Держстат на офіційному сайті.

Подати таку звітність до статистики в електронній формі можна за допомогою безкоштовного онлайн-сервісу «Кабінет респондента». Доступ в систему — цілодобовий і не потребує інсталяції будь-яких програм.

До податкової. За приписами п. 49.3 ПКУ прибуткову декларацію (а отже, і фінансову звітність) можна подати до податкової за власним вибором в один із таких способів:

1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

2) надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

3) засобами електронного зв’язку в електронній формі.

Проте платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, права вибору не мають. Вони зобов’язані подавати податкові декларації фіскалам виключно в електронній формі (п. 49.4 ПКУ).

А оскільки малі і мікропідприємства повинні до статистики подавати фінзвітність в електронному форматі, то їм немає сенсу звітувати до податкової в інший спосіб.

Надсилати фінзвітність можна в режимі «Введення звітності» приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету (ЕК). Вхід до ЕК здійснюється за адресою: cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПСУ.

При створенні звітності, яка подається одночасно і до податкової, і до статистики, слід використовувати формати з першою літерою «S». За результатами обробки такої звітності в органах Держстату надсилається квитанція № 2. Звітність, яка подається тільки до податкової, формується за форматами з першою літерою «J» (див. БЗ 102.20.02).

При формуванні фінансової звітності платник самостійно встановлює фільтр за параметрами: «рік», «період», «тип форми» та обирає необхідну форму фінансової звітності за звітний період, щодо якого здійснюється звітування. В наступному вікні обирає «стан документа» (звітний документ/новий звітний документ/уточнюючий документ) та відповідний територіальний орган ДПС: «регіон», «район» (див. БЗ 102.20.01).

Висновки

  • Повну фінансову звітність подають усі підприємства, які застосовують НП(С)БО, крім бюджетних установ і підприємств, що подають скорочену фінзвітність.
  • З 1 січня 2023 року статистичну та фінансову звітність подають до органів Держстату виключно в електронній формі.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі