Теми статей
Обрати теми

Продовжено строки реєстрації ПН та зменшено штрафи за їх порушення

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Був собі такий законопроєкт № 8079* — щодо заборони для грального бізнесу перебувати на спецЄП. 12.01.2023 ВРУ прийняла відповідний закон. Ви спитаєте: до чого тут реєстрація податкових накладних (ПН)? Ну так у нас буває. Був законопроєкт про гральний бізнес та спецЄП. Став — ще й про ПДВ. Чому б ні?

* Проєкт Закону про внесення змін до підрозділу 8 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо заборони перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування від 27.09.2022 № 8079.

Перш за все зазначимо, що ще слід дочекатися підписання та офіційного опублікування Закону (він набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування). Це займе деякий час. Тож ця публікація носить ознайомлювальний характер. Більше деталей після появи офіційного тексту документа.

Реєстрація ПН/РК

Граничні строки реєстрації ПН/РК. Тимчасово, на період дії воєнного стану (ВС) та 6 місяців після його припинення/скасування передбачено нові, дещо подовжені строки реєстрації ПН/РК. Наведемо їх у табл. 1.

Таблиця 1. Нові «воєнні» строки реєстрації ПН/РК

Період/специфіка складання ПН/РК

Базові граничні строки, передбачені п. 201.10 ПКУ

Нові спеціальні граничні строки, передбачені тимчасово до кінця ВС + 6 місяців

ПН/РК, складені з 1 по 15 календарний день

(включно) календарного місяця

до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені

до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені

ПН/РК, складені з 16 по останній календарний

день (включно) календарного місяця

до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені

до 18 календарного дня (включно) календарного

місяця, наступного за місяцем, в якому вони

складені

Зведені ПН та/або РК до таких зведених ПН, складені за операціями, визначеними п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПКУ

протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені

(спеціального строку не встановлено, тож працює базовий строк реєстрації для таких ПН/РК (колонка зліва))

РК «на зменшення», складені постачальником товарів/послуг до ПН, що складена на отримувача — платника податку

протягом 15 календарних днів з дня отримання такого РК до ПН отримувачем (покупцем)

протягом 18 календарних

днів з дня отримання такого РК до ПН отримувачем (покупцем)

Яких саме ПН/РК це стосується? Січневих (маємо надію, що Закон набуде чинності в січні) та за наступні місяці? Чи може і більш ранніх «воєнних» ПН/РК?

При цьому ми ж пам’ятаємо, що відносно «воєнних» ПН/РК у нас вже є спеціальні правила (з п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ), які нікуди не діваються. Зокрема, платники ПДВ, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки, звільняються від відповідальності щодо:

реєстрації ПН/РК, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15.07.2022;

реєстрації зведених ПН/РК до таких зведених ПН, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПКУ, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20.07.2022.

Про інші спеціальні правила читайте у статті «Строки реєстрації та блокування податкових накладних у 2022» // «Податки & бухоблік», 2022, № 98 (ср. ).

Важко дати однозначну відповідь. Формулювання таке, що дозволяє поширити нові строки і на більш ранні ПН/РК фактично на всі «воєнні» ПН/РК, не «покриті» вже існуючими спеціальними правилами (строками) із п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ (див. вище).

Втім, що з цього приводу заявлять податківці, передбачити важко. Бо це якось ще потрібно буде стикувати з новими штрафами (див. нижче).

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК. Тут теж маємо пом’якшення див. табл. 2.

Таблиця 2. Нові «воєнні» розміри штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК

Кількість календарних днів порушення платником граничного строку реєстрації ПН/РК

Базовий розмір штрафу згідно з п.п. 1201.1 ПКУ (у % до суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК)

Нові спеціальні розміри штрафу до кінця ВС + 6 місяців (у % до суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК)

до 15

10 %

2 %

від 16 до 30

20 %

5 %

від 31 до 60

30 %

10 %

від 61 до 365

40 %

15 %

366 і більше

50 %

25 %

І знову питання. Яких саме ПН/РК стосується це пом’якшення? Січневих і далі? Чи всіх «воєнних» ПН/РК?

Законодавець каже, що ці штрафи стосуються порушення саме нових спеціальних строків, про які ми казали вище. А як же бути зі вже діючими спеціальними строками із п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ?

Знову ж таки, ліберальний варіант, застосовувати вже ці нові розміри штрафів за несвоєчасну реєстрацію всіх «воєнних» ПН/РК. Втім яку позицію займуть податківці, передбачити важко.

Довжина операційного дня. Наразі податківці вважають (101.16 БЗ), що під час ВС реєструвати ПН/РК платник може лише у робочі дні з 8 до 18 години. Бо пріоритет мають вимоги п.п. 69.18 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Так от, тут теж маємо пом’якшення (зміни до п.п. 69.18 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Законодавець, по-перше, подовжив цей строк на 2 години. З урахуванням змін, електронні сервіси та приймання електронних документів від платників податків (тобто у тому числі й приймання на реєстрацію ПН/РК, їх реєстрація/зупинення реєстрації) здійснюватиметься у робочі дні з 8 до 20 години.

По-друге, встановлено, що операційний день для реєстрації ПН/РК, на який припадає граничний строк реєстрації ПН/РК, триває з 0:00 годин до 24:00 години.

Зверніть увагу. Податківці, судячи з усього, і надалі будуть вважити, що мова тут йде суто про робочі (!) дні. А норму Порядку № 1246* про те, що якщо граничні строки реєстрації ПН/РК припадають на вихідний/святковий/неробочий день, такий день вважається операційним днем, продовжуватимуть ігнорувати.

* Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246.

Гральний бізнес та спецЄП

Законом поповнено ряди тих, хто не може бути платником спецЄП. Кому не пощастило? Це суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність з організації, проведення

азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора) (абз. 3 п.п. 9.3 п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).

Норма набуває чинності одразу (із дня, наступного за днем опублікування Закону).

До речі, щодо перебування на звичайному ЄП груп 1 3 діє аналогічна заборона (пп. 1 п.п. 291.5.1 ПКУ).

Ну а розібратися із тим, що підпадає під цю заборону, а що не підпадає, вам допоможе Закон № 768*. Зокрема, його ст. 2, де сказано, що не належить до азартних ігор.

* Закон України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» від 14.07.2020 № 768-IX.

Висновки

  • Продовжено граничні строки реєстрації ПН/РК. Для ПН/РК за першу половину місяця на 5 календарних днів. За другу половину на 3 календарних дні.
  • Зменшено штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК до 2-5-10-15-25 % суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК, замість 10-20-30-40-50 %.
  • Час реєстрації ПН/РК у робочі дні продовжено на 2 години (з 8 до 20 години). А якщо це є день, на який припадає граничний строк реєстрації ПН/РК, то матимемо час з 0:00 до 24:00 годин.
  • Гральним бізнесом не можна буде займатись на спецЄП (а на звичайному ЄП не можна було і раніше).
  • Зміни набудуть чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі