Теми статей
Обрати теми

Змінилися дані щодо касового апарата або КОРО: що робити?

Амброзяк Наталя, юрист
У цій статті розглянемо алгоритм дій у випадку зміни даних щодо РРО/ПРРО або книги обліку розрахункових операцій (КОРО). Що як змінилася назва або юридична адреса підприємства? Що робити, якщо змінюється адреса господарської одиниці (наприклад, магазину), до якої прив’язаний РРО/ПРРО та КОРО? А якщо зміна адреси господарської одиниці або місцезнаходження самої юрособи чи ФОП пов’язане з перейменуванням вулиці? Чи що як змінилася назва самої господиниці або найменування юрособи? Чи завжди потрібно проходити перереєстрацію РРО/ПРРО та КОРО? Давайте розбиратися.

Зміна адреси, вказаної у ЄДР*, або адреси господиниці

* Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Про зміну будь-якої адреси ми можемо говорити у зв’язку з двома випадками:

а) реальний «переїзд» юрособи/ФОП (тобто коли змінюється місцезнаходження/місце проживання) або реальний «переїзд» господиниці;

б) перейменування району у місті, вулиці, проспекту та ін.

Також потрібно враховувати, чи є адреса, вказана у ЄДР, ще й адресою господарської одиниці.

Адреса, вказана у ЄДР, НЕ збігається з адресою господиниці. Розглядатимемо два варіанти:

1) якщо йдеться не про перейменування району у місті, вулиці та ін. Перереєстрація РРО/ПРРО не має відбуватися. А от з КОРО (якщо ви її ведете) усе трохи цікавіше...

У випадку з РРО це передбачено п. 4 гл. 3 розд. ІІ Порядку реєстрації РРО**. Перереєстрацію здійснить сама нова податкова. При цьому старе реєстраційне посвідчення РРО буде дійсним до моменту виникнення змін у даних щодо госпсуб’єкта, які зазначаються у реєстраційному посвідченні. Нагадаємо, що місцезнаходження/місце проживання юрособи/ФОП у реєстраційному посвідченні на РРО відсутнє.

** Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547.

Якщо йдеться про ПРРО, то не потрібно подавати якісь заяви у силу п. 11 розд. ІІ Порядку реєстрації ПРРО***

*** Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 23.06.2020 № 317.

Займаються цим самостійно контролюючі органи. До того ж у ПРРО відсутнє реєстраційне посвідчення.

Якщо йдеться про КОРО (якщо ви, звісно, її ведете), то у силу п. 3 гл. 2 розд. ІІ Порядку реєстрації КОРО**** ніби ніяку перереєстрацію КОРО проводити не потрібно. Тобто подавати якусь заяву немає необхідності. Хоча у той же час у цьому пункті зазначено, що КОРО, видана старою податковою, залишається чинною до моменту виникнення змін у даних щодо госпсуб’єкта, які зазначаються на титульній сторінці КОРО.

**** Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547.

І тут нагадаємо, що на титульній сторінці КОРО зазначається місцезнаходження юрособи/місце проживання ФОП (тобто та адреса, яка вказується у ЄДР). Тому для виправлення адреси місцезнаходження госпсуб’єкта на цій самій титульній сторінці все-таки бажано подати заяву за ф. № 1-КОРО та саму КОРО. Підставою буде встановлення розбіжностей у записах на титульній сторінці КОРО (див. роз’яснення у категорії 109.07 БЗ);

2) якщо йдеться про перейменування районів міста, вулиць та ін. Знову ж таки перереєстрація РРО та ПРРО не відбуватиметься, а от у титульну сторінку КОРО (якщо ви її ведете) доведеться внести зміни. Процедуру перереєстрації КОРО ви зможете знайти нижче. Чому ж так відбувається? Бо, як ми вже казали, у реєстраційному посвідченні РРО не міститься місцезнаходження юрособи/місце проживання ФОП. У свою чергу у п. 2 гл. 3 розд. ІІ Порядку реєстрації РРО зазначено про необхідність перереєстрації, якщо змінюються дані у реєстраційному посвідченні. А у ПРРО реєстраційне посвідчення взагалі відсутнє. Але на титульній сторінці КОРО місцезнаходження госпсуб’єкта є. Тому знову ж таки для виправлення адреси місцезнаходження госпсуб’єкта на цій самій титульній сторінці бажано подати заяву за ф. № 1-КОРО та саму КОРО. Підставою буде встановлення розбіжностей у записах на титульній сторінці КОРО (див. роз’яснення у категорії 109.07 БЗ).

Адреса, вказана у ЄДР, збігається з адресою господиниці. У цьому випадку необхідна перереєстрація як РРО/ПРРО, так і КОРО. При цьому незалежно від того, чи відбувається перейменування, чи у господиниці змінюється адреса.

Для перереєстрації РРО потрібно подати у податкову:

1) заяву за ф. № 1-РРО з позначкою «Перереєстрація». Бланк заяви можна знайти у додатку 1 до Порядку реєстрації РРО. Її можна подати і в електронному вигляді (ідентифікатор J/F1311405);

2) реєстраційне посвідчення РРО.

Після того, як податківці розглянуть вашу заяву, вони мають видати нове реєстраційне посвідчення.

Ця процедура також визначена у роз’ясненні з категорії 109.06 БЗ. Також вона визначена у гл. 3 Порядку реєстрації РРО.

Для перереєстрації ПРРО у податкову подається заява за ф. № 1-ПРРО з позначкою «Перереєстрація»

Бланк заяви можна знайти у додатку 1 до Порядку реєстрації ПРРО. Про це зазначено у п. 8 розд. ІІ Порядку реєстрації ПРРО. ЇЇ так само можна подати і в електронному вигляді (ідентифікатор J/F 1316604).

Для перереєстрації КОРО у податкову надаються (п. 1 гл. 2 розд. ІІ Порядку реєстрації КОРО):

1) заява за ф. № 1-КОРО з позначкою «Перереєстрація». Бланк заяви можна знайти у додатку 3 до Порядку реєстрації КОРО. Її можна подати і в електронному вигляді (ідентифікатор J/F1311304);

2) сама КОРО.

Після того, як податківці отримають документи, вони вносять дані до своєї інформаційно-телекомунікаційної системи. Також інспектор має внести виправлення до титульної сторінки КОРО. Вони мають засвідчуватися підписом посадової особи контролюючого органу, який здійснив перереєстрацію, та печаткою цього органу. Про це зазначено у п. 2 гл. 2 розд. ІІ Порядку реєстрації КОРО.

Але зверніть увагу: у категорії 109.09 БЗ є роз’яснення, де фіскали кажуть таке. Якщо відбувається перереєстрація РРО та КОРО у зв’язку зі зміною адреси господиниці, то для КОРО ця адреса буде змінюватися автоматично. Тому, як вони кажуть, для такої КОРО подавати заяву за ф. № 1-КОРО не потрібно. Слід лише звернутися до податківців за внесенням відповідних змін до титульної сторінки КОРО. Ну і, відповідно, подавати пакет документів для перереєстрації РРО (див. вище). Хоча прямо це все ж таки ані Порядок реєстрації КОРО, ані Порядок реєстрації РРО не передбачають.

Якщо змінюється лише адреса господиниці. У цьому випадку однозначно потрібна перереєстрація РРО/ПРРО та КОРО (якщо ви її використовуєте). Процедура перереєстрації така сама, як і для ситуації, коли адреса, вказана у ЄДР, збігається з адресою господиниці (див. вище).

Зміна інших даних, пов’язаних з РРО/ПРРО або КОРО

Говоримо про зміну:

1) найменування юрособи або прізвища, імені або по батькові ФОП;

2) серії та номера паспорта ФОП (якщо ця особа відмовилася від податкового номера через релігійні переконання та має відповідну відмітку у паспорті);

3) назви господарської одиниці.

У цих випадках має відбуватися перереєстрація як РРО та КОРО (якщо ви її використовуєте), так і ПРРО. Процедура перереєстрації така сама, як і в ситуації, коли змінюється адреса, яка вказана у ЄДР і яка збігається з адресою господиниці (див. вище).

Так само перереєстрацією РРО та КОРО доведеться зайнятися у випадку, коли змінюється версія внутрішнього програмного забезпечення РРО, а також сфера застосування РРО (хоча останнє відбувається не так вже й часто).

Якщо ж кажемо про ПРРО, то деякі зміни відбуваються так само через заяву за ф. № 1-ПРРО, але замість позначки «Перереєстрація» ставиться позначка «Зміни (крім перереєстрації)». Це, зокрема, зміни щодо назви ПРРО*****. Також саме цю заяву треба подавати тоді, коли госпсуб’єкт втрачає статус платника ПДВ, оскільки йому потрібно буде виключити дані щодо ІПН. Про це побіжно свідчить і роз’яснення фіскалів у категорії 109.20 БЗ.

***** Під назвою ПРРО розуміють назву програмного забезпечення («Е-чек», «Вчасно. Каса», ПРРО ДПС та інші).

Якщо підсумувати, то процедура не така вже і складна. Головне — визначитися з тим, які зміни відбуваються саме у вас.

Висновки

  • Якщо у юрособи або ФОП відбувається зміна адреси, вказаної у ЄДР, яка пов’язана із перейменуванням районів міста, вулиці та ін., то необхідна перереєстрація КОРО (якщо ви її використовуєте). Щодо РРО та ПРРО перереєстрація не знадобиться.
  • Якщо йдеться про зміну адреси господарської одиниці, то доведеться пройти процедуру перереєстрації РРО/ПРРО та КОРО (якщо ви її використовуєте).
  • Якщо змінюється назва ПРРО або потрібно вилучити ІПН (для платників ПДВ), то подається заява за ф. № 1-ПРРО з позначкою «Зміни (крім перереєстрації)».
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі