Теми статей
Обрати теми

ПДВ-питання контрагентів після скасування спецЄП

Костюк Дмитро, заступник головного редактора
Податки & бухоблік Липень, 2023/№ 59
Друк
Ті дії, які спецЄПешники не зробили до переходу на спецЄП або під час перебування на спецЄП, доведеться зробити після скасування спецЄП і відновлення реєстрації платника ПДВ. Але ПДВ-наслідки стосуються не лише їх самих, але і їх контрагентів. Порівняно недавно ми розглядали питання контрагентів, проте визначеність з датою скасування спецЄП і нові положення Закону № 3219* вимагають поглянути на ці питання по-новому.

* Закон України від 30.06.2023 № 3219-IX.

Постачання до переходу на спецЄП

Зазвичай, більшість платників спецЄП сиділи на ньому починаючи з весни-літа 2022 року і до останнього дня його застосування. Скасування спецЄП — привід проінвентаризувати свій облік і для контрагентів-спецЄПешників. Тому часто треба буде повернутися до операцій більш ніж річної давності.

Найпоширеніша ситуація: постачальник — платник ПДВ продав товар/послугу. Не зареєструвавши податкову накладну (ПН) за цим постачанням, він перейшов на спецЄП. Які наслідки чекають на покупця? Коли він зможе поставити податковий кредит (ПК)?

Тут можуть бути дві ситуації залежно від того, на який період припадає граничний строк реєстрації ПН.

1. До переходу на спецЄП. Тут теж можуть бути різні наслідки залежно від періоду операції:

а) операція відбулася в лютому — травні 2022 року;

б) операція відбулася починаючи з червня 2022 року.

2. Після переходу на спецЄП.

Із цих ситуацій і розпочнемо.

Граничний строк реєстрації ПН сплив до переходу на спецЄП

Операція лютого — травня 2022. У ті часи ПК можна було збільшувати на підставі первинки. Покупець, швидше за все, так і зробив. При настанні граничного строку реєстрації (нагадаємо, це було 15.07.2022) постачальник (якщо він на момент настання цього граничного строку ще не перейшов на спецЄП) повинен був зареєструвати ПН. Якщо він це зробив, у такому разі покупець жодних рухів тіла не робить, у нього все гаразд.

Якщо реєстрація ПН не відбулася, то покупець зобов’язаний зменшити ПК періоду лютий — травень 2022 року і поставити його в тому періоді, в якому ПН буде зареєстрована (або в одному з наступних періодів з урахуванням правила «365 днів»*).

* На період воєнного стану строк включення зареєстрованих ПН до ПК продовжується (п. 198.6 ПКУ і п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Проте з 01.08.2023 заморозка перебігу цього строку закінчується і він продовжить спливати.

Звичайно, зареєструвати ПН вийде вже після повернення продавця зі спецЄП на попередню систему оподаткування.

Така ПН буде вважатися зареєстрованою несвоєчасно

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі