* Закон України від 30.06.2023 № 3219-IX.
Зазвичай, більшість платників спецЄП сиділи на ньому починаючи з весни-літа 2022 року і до останнього дня його застосування. Скасування спецЄП — привід проінвентаризувати свій облік і для контрагентів-спецЄПешників. Тому часто треба буде повернутися до операцій більш ніж річної давності.
Найпоширеніша ситуація: постачальник — платник ПДВ продав товар/послугу. Не зареєструвавши податкову накладну (ПН) за цим постачанням, він перейшов на спецЄП. Які наслідки чекають на покупця? Коли він зможе поставити податковий кредит (ПК)?
Тут можуть бути дві ситуації залежно від того, на який період припадає граничний строк реєстрації ПН.
1. До переходу на спецЄП. Тут теж можуть бути різні наслідки залежно від періоду операції:
а) операція відбулася в лютому — травні 2022 року;
б) операція відбулася починаючи з червня 2022 року.
2. Після переходу на спецЄП.
Із цих ситуацій і розпочнемо.
Операція лютого — травня 2022. У ті часи ПК можна було збільшувати на підставі первинки. Покупець, швидше за все, так і зробив. При настанні граничного строку реєстрації (нагадаємо, це було 15.07.2022) постачальник (якщо він на момент настання цього граничного строку ще не перейшов на спецЄП) повинен був зареєструвати ПН. Якщо він це зробив, у такому разі покупець жодних рухів тіла не робить, у нього все гаразд.
Якщо реєстрація ПН не відбулася, то покупець зобов’язаний зменшити ПК періоду лютий — травень 2022 року і поставити його в тому періоді, в якому ПН буде зареєстрована (або в одному з наступних періодів з урахуванням правила «365 днів»*).
* На період воєнного стану строк включення зареєстрованих ПН до ПК продовжується (п. 198.6 ПКУ і п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Проте з 01.08.2023 заморозка перебігу цього строку закінчується і він продовжить спливати.
Звичайно, зареєструвати ПН вийде вже після повернення продавця зі спецЄП на попередню систему оподаткування.
Така ПН буде вважатися зареєстрованою несвоєчасно