А почнемо з визначень.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 ЦКУ до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни призначення.
У свою чергу, рухоме майно — це речі, які можна вільно переміщувати у просторі (ч. 3 ст. 181 ЦКУ). Наприклад, до об’єктів рухомого майна належать транспортні засоби. Також згідно з п.п. «б» п. 174.1 ПКУ рухомим майном є предмети антикваріату, витвори мистецтва, природне дорогоцінне каміння, дорогоцінні метали, ювелірні вироби з них тощо.
Зауважимо, що податківці часто дозволяють застосовувати правила оподаткування рухомого майна, передбачені ст. 173 ПКУ, лише до доходів від продажу транспортних засобів. Зокрема, у роз’ясненні з БЗ 103.03 вони вимагають оподатковувати дохід від продажу фізособою побутової техніки як інший, а не як дохід від продажу рухомого майна. Водночас у консультації із БЗ 103.22 при визначенні приналежності майна до рухомого податківці рекомендують орієнтуватися на норми ЦКУ.
Чи потрібно декларувати доходи від продажу рухомого/нерухомого майна?
Відповідно до п. 179.2 ПКУ звільняються від подання податкової декларації особи, які отримували доходи від операцій продажу майна: