Тіло позики. Отримання підприємством грошової позики (як відсоткової, так і безвідсоткової) та її повернення не буде впливати ні на доходи, ні на витрати. Адже такі суми не вписуються у поняття «дохід та витрати», що прописані у п. 5 НП(С)БО 15 «Дохід», п. 6 НП(С)БО 16 «Витрати».
Суму, яку підприємство-позичальник повинне повернути за договором у визначений строк позикодавцеві (тобто суму заборгованості), воно відображає у складі зобов’язань (п. 3 розд. I НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», п. 5 НП(С)БО 11 «Зобов’язання»).
Залежно від строку погашення підприємство-позичальник обліковує таку позику у складі або:
— поточного зобов’язання (якщо строк погашення не більший операційного циклу чи 12 місяців з дати балансу) за кредитом субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Короткострокові позики у балансі відображають за сумою погашення (п. 11 НП(С)БО 11), тобто за номіналом;
— довгострокового зобов’язання (якщо строк погашення більший операційного циклу чи 12 місяців з дати балансу) за кредитом рахунка 55 «Інші довгострокові зобов’язання» або субрахунку 505 «Інші довгострокові позики в національній валюті». За дебетом цього рахунка/субрахунку показують переведення довгострокових зобов’язань до складу поточних: Дт 55, 505 — Кт 611. В обліку позичальника довгострокові позики на дату балансу відображають за їх теперішньою вартістю (п. 9 НП(С)БО 11). Тобто за дисконтованою сумою майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування). Про дисконтування див. нижче.