Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Позика в обліку позичальника

Децюра Сергій, податковий експерт
Податки & бухоблік Березень, 2023/№ 21
Друк
Якщо в підприємства немає коштів для ведення своєї діяльності, то найпростіше — це запозичити кошти. Наприклад, в інших суб’єктів господарювання. Про те, як позичальнику в обліку відображати отримання позики, як відсоткової, так і безвідсоткової, поговоримо далі.

Бухгалтерський облік

Тіло позики. Отримання підприємством грошової позики (як відсоткової, так і безвідсоткової) та її повернення не буде впливати ні на доходи, ні на витрати. Адже такі суми не вписуються у поняття «дохід та витрати», що прописані у п. 5 НП(С)БО 15 «Дохід», п. 6 НП(С)БО 16 «Витрати».

Суму, яку підприємство-позичальник повинне повернути за договором у визначений строк позикодавцеві (тобто суму заборгованості), воно відображає у складі зобов’язань (п. 3 розд. I НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», п. 5 НП(С)БО 11 «Зобов’язання»).

Залежно від строку погашення підприємство-позичальник обліковує таку позику у складі або:

поточного зобов’язання (якщо строк погашення не більший операційного циклу чи 12 місяців з дати балансу) за кредитом субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Короткострокові позики у балансі відображають за сумою погашення (п. 11 НП(С)БО 11), тобто за номіналом;

довгострокового зобов’язання (якщо строк погашення більший операційного циклу чи 12 місяців з дати балансу) за кредитом рахунка 55 «Інші довгострокові зобов’язання» або субрахунку 505 «Інші довгострокові позики в національній валюті». За дебетом цього рахунка/субрахунку показують переведення довгострокових зобов’язань до складу поточних: Дт 55, 505 — Кт 611. В обліку позичальника довгострокові позики на дату балансу відображають за їх теперішньою вартістю (п. 9 НП(С)БО 11). Тобто за дисконтованою сумою майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування). Про дисконтування див. нижче.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі