Нормативним документом, на підставі якого здійснюються розслідування нещасних випадків на виробництві, є Порядок № 337*. Постановою КМУ від 20.01.2023 № 59 (далі — постанова № 59) до згаданого Порядку було внесено зміни. Зокрема, у ньому з’явилася окрема процедура розслідування нещасних випадків у період дії правового режиму воєнного (надзвичайного) стану в Україні або окремих її місцевостях. Далі ми поговоримо про те, в чому ця процедура полягає і чим відрізняється від звичайної. Але почнемо із загального алгоритму, яким слід керуватися роботодавцю у разі настання нещасних випадків на виробництві.
Насамперед слід пам’ятати, що кожен нещасний випадок на виробництві має бути розслідуваний (п. 9 Порядку № 337).
Під нещасним випадком (далі — НВ) розуміють обмежену в часі подію або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, в результаті яких заподіяно шкоду здоров’ю, що призвело до втрати працездатності (переведення на легшу роботу) на один робочий день або більше, зникнення тощо. Причому така подія / раптовий вплив мали місце у процесі виконання працівником трудових обов’язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства або за дорученням роботодавця).
У разі НВ на виробництві проводять або звичайне, або спеціальне розслідування.
Спецрозслідування здійснюється щодо НВ зі смертельними наслідками, НВ, які спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого, групових НВ, а також в інших випадках, передбачених п. 10 Порядку № 337.