Теми статей
Обрати теми

Орендар повертає відремонтоване приміщення без документів на ремонт: наслідки

Костюк Дмитро, заступник головного редактора
Податки & бухоблік Березень, 2023/№ 23
Друк
Орендар відремонтував орендоване приміщення. Потім договір достроково розірвали і приміщення повернули орендодавцеві разом з ремонтом (не віддільним). Договором передбачена можливість проведення ремонту і поліпшення орендарем, але не передбачена компенсація. Про ремонт узагалі не йдеться в актах на повернення приміщення. Як бути орендареві й орендодавцеві?

Повернення без документів на ремонт

Якщо на здійснену господарську операцію не складалися первинні документи, це зовсім не говорить про те, що таку операцію не треба відображати в обліку. Тим паче, що приховати поліпшення приміщення дуже проблематично. Адже в орендаря є договори на ремонтні роботи, укладені з підрядником, акти виконаних робіт, документи, що підтверджують оплату їх вартості.

Бухоблікова нормативка (ч. 5 ст. 9 Закону про бухоблік* і п. 7 НП(С)БО 16 «Витрати») вимагає, щоб господарська операція була відображена в обліку в тому звітному періоді, у якому вона здійснена. Тому, на наш погляд, передачу поліпшення в будь-якому разі треба відобразити в обліку й орендаря, й орендодавця.

* Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV.

У таких випадках на допомогу приходить п. 2.5 Положення № 88*. У ньому встановлено: якщо від контрагента не отриманий первинний документ, то госпоперацію треба відображати на підставі внутрішнього первинного документа (в ужитку його називають самоакт). Цей документ складається посадовою особою, відповідальною за приймання-відпуск ТМЦ, робіт і послуг.

* Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну від 24.05.95 № 88.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі