Держава регулює ціни лише на певні категорії товарів. Нас цікавлять продовольчі.
Так от, що стосується продовольчих товарів, то наразі є тимчасове держрегулювання цін лише на ті продовольчі товари, що мають істотну соціальну значущість.
Введено воно ще під час карантину та фактично виражається у тому, що:
— роздрібний продавець товарів, що мають істотну соціальну значущість, повинен заздалегідь декларувати підвищення роздрібної ціни на такі товари. Алгоритм такого декларування прописано у Порядку № 341*. Діє він до закінчення встановленого КМУ карантину. До речі, вже точаться розмови про скасування карантину. Втім поки що його дію продовжено до 30.06.2023 — див. п. 1 постанови № 1236**;
— на деякі позиції товарів, що мають істотну соціальну значущість, установлено граничний рівень торговельної надбавки (націнки) в розмірі не більш як 10 % (п. 4112 постанови № 1236). Діє це знову ж таки до закінчення встановленого КМУ карантину, але не довше ніж на період воєнного стану та трьох місяців після його припинення чи скасування.
** Постанова КМУ «Про встановлення карантину…» від 09.12.2020 № 1236.
Логічне запитання: а що це за товари, що мають істотну соціальну значущість? Відповідний перелік затверджено постановою № 341*.
Що важливо:
овочі (як і фрукти) у цьому переліку не зазначені. А отже, державного регулювання цін на овочі немає