Теми статей
Обрати теми

Установлення охоронної сигналізації в орендованому приміщенні: що в обліку

Казанова Марина, податковий експерт
Підприємство в орендованому офісі установило охоронну систему, вартість якої більше 20 тис. грн. Як її обліковувати? Чи можливе застосування прискореного методу нарахування амортизації?

Окремий об’єкт ОЗ чи поліпшення

Система охоронної сигналізації — це комплекс технічних засобів, призначених для захисту приміщення від несанкціонованого проникнення. При цьому, зазвичай, головним завданням охоронної сигналізації є своєчасна передача сигналу тривоги про спробу незаконного проникнення на об’єкт, що охороняється.

Як же правильно класифікувати операцію з установлення охоронної сигналізації у приміщенні: як придбання (створення) нового об’єкта основних засобів (ОЗ) чи як поліпшення приміщення (будівлі)?

Варіант 1. Окремий об’єкт ОЗ. Узагалі-то, охоронна система використовується тільки сумісно (разом) з приміщенням чи іншим об’єктом, який охороняється. Тобто сама по собі (без монтажу її в приміщення чи на іншому об’єкті) вона самостійної функції не виконує.

Але, з іншого боку:

1) охоронну сигналізацію, зазвичай, можна відокремити, тобто відділити від приміщення (демонтувати/зняти);

2) вона має різний строк експлуатації порівняно в будівлею.

А це вже говорить на користь того, що охоронна сигналізація цілком може

обліковуватися як окремий об’єкт ОЗ або МНМА (залежно від вартісного критерію)

Варіант 2. Розцінювати як поліпшення приміщення. Чи можна розцінювати охоронну сигналізацію як поліпшення будівлі?

НП(С)БО 7 відносить до поліпшення об’єкта його модернізацію, модифікацію, добудову, дообладнання, реконструкцію тощо,

що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об’єкта

Причому якщо ми подивимося на Методрекомендації № 561*, то поліпшення об’єкта ці Методрекомендації пов’язують з підвищенням техніко-економічних можливостей об’єкта, що призведе у майбутньому до збільшення економічних вигод.

* Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджені наказом Мінфіну від 30.09.2003 № 561.

Чи покращує техніко-економічні характеристики приміщення охоронна система? Технічні характеристики будівлі — навряд чи. Адже експлуатаційні характеристики будівлі навряд чи змінюються від того, що на ній установлена система сигналізації, яка виконує виключно охоронну мету.

Звісно, можна говорити, що установлення сигналізації у приміщенні підвищує рівень його безпеки і надійності. Крім того, при здаванні такого приміщення в оренду наявність охоронної сигналізації може слугувати приводом для встановлення більш високої орендної плати. Але треба врахувати і те, що, як правило, охоронна сигналізація працює тільки «в комплексі» з послугами охоронної компанії. Тобто самої апаратури (обладнання) для виконання функцій охорони недостатньо (потрібно ще додатково сплачувати послуги охоронній компанії, якій ця апаратура передає сигнал).

Тому, на наш погляд, у загальному випадку більш доречно охоронну систему (особливо якщо її можна демонтувати без суттєвих витрат і шкоди приміщенню) обліковувати як окремий об’єкт ОЗ (а не як поліпшення).

Але якщо, наприклад:

— це охоронна система, яка розроблена спеціально під певне приміщення і може використовуватися виключно в ньому;

— або охоронну систему не можна демонтувати, або цей демонтаж буде занадто витратним, або демонтувати систему неможливо, не завдавши шкоди приміщенню, або ви як орендар не збираєтесь демонтувати цю систему після закінчення строку оренди, то

в таких випадках слід розглядати цю охоронну систему як поліпшення будівлі

У будь-якому випадку остаточне рішення — що це буде для обліку — окремий об’єкт ОЗ чи поліпшення — приймає керівник підприємства.

При цьому варто врахувати, що орендар може здійснити поліпшення орендованого майна тільки за згодою орендодавця (ч. 1 ст. 778 ЦКУ).

Якщо обліковуємо як окремий об’єкт ОЗ

Якщо обладнання охоронної сигналізації класифікували як окремий об’єкт ОЗ, то при такому варіанті обліку всі витрати, пов’язані з придбанням, транспортуванням, монтажем охоронної системи і доведенням її до стану, в якому вона придатна для використання, включаються в первісну вартість об’єкта ОЗ — охоронної системи (п. 8 НП(С)БО 7).

У бухобліку

охоронну систему обліковуємо на субрахунку 104 «Машини та обладнання»

Принаймні за УКТ ЗЕД пристрої електричні сигналізаційні для захисту від крадіжки або пожежі та аналогічні пристрої відносять до товарної групи 85 (машини, обладнання, механізми).

Попередньо витрати, що включаються в його первісну вартість, узагальнюють на субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів».

Що стосується амортизації, то в бухобліку до цього об’єкта (який обліковується як об’єкт ОЗ на субрахунку 104) підприємство може використовувати будь-який метод амортизації, названий у п. 26 НП(С)БО 7, окрім хіба що виробничого, оскільки він не підходить для охоронної сигналізації. У тому числі можна використовувати і метод прискореного зменшення залишкової вартості.

У податковому обліку (актуально для підприємств, які коригують фінрезультат на податкові різниці), цей

об’єкт ОЗ (якщо його вартість більше 20000 грн, як у нашій ситуації) буде класифікуватися в групі 4 основних засобів (машини та обладнання)

Мінімальний строк корисного використання (для розрахунку податкової амортизації) — 5 років (п.п. 138.3.3 ПКУ).

Щодо можливості використання до цього об’єкта в податковому обліку прискореної амортизації (зменшених мінімальних строків корисного використання), то така можливість є. Відповідно до п. 431 підрозд. 4 розд. XX ПКУ на період з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації щодо ОЗ:

четвертої групи (машини та обладнання) та п’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює 2 рокам;

— третьої групи (передавальні пристрої) та дев’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює 5 рокам.

Оскільки наш об’єкт підпадає в ці групи (а саме в четверту групу), то для розрахунку податкової амортизації може використовувати мінімальний строк амортизації, який дорівнює 2 рокам. Але для застосування прискореного методу амортизації наші ОЗ мають одночасно відповідати таким вимогам:

— введені в експлуатацію платником податків у межах одного з податкових (звітних) періодів з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року;

— не бути раніше у використанні.

При цьому такі ОЗ повинні використовуватися у власній господарській діяльності та не можуть продаватися або надаватися в оренду іншим особам (крім платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).

При застосування прискореної амортизації (точніше, зменшених мінімальних строків корисного використання) метод амортизації використовується той, що і в бухобліку.

Якщо обліковуємо як поліпшення будівлі

Зважаючи на те, що в нашому випадку мова йде про встановлення охоронної сигналізації в орендованому приміщенні, то якщо витрати на охоронну сигналізацію обліковують як поліпшення, тоді такі

витрати відображають у вигляді капітальної інвестиції у створення інших необоротних матеріальних активів (п. 4 розд. II НП(С)БО 14 «Оренда»). У такому разі всі витрати спочатку акумулюють на субрахунку 153, а при введенні сигналізації в експлуатацію списують в дебет субрахунку 117 «Інші необоротні матеріальні активи»

Зазвичай такий об’єкт амортизують у бухгалтерському обліку протягом часу, доки поліпшений об’єкт оренди знаходиться в орендаря.

Щодо документального оформлення, то орендар формує (фактично створює) окремий об’єкт ОЗ, тому доцільно складати Акт введення в експлуатацію ОЗ.

Амортизують об’єкт, сформований з витрат на поліпшення орендованого ОЗ, одним із двох методів — прямолінійним або виробничим (п. 27 НП(С)БО 7). Виробничий метод для охоронної сигналізації недоречний, тому залишається прямолінійний метод.

У податковому обліку, оскільки приміщення орендоване,

створений у бухобліку об’єкт інших необоротних матактивів зараховують у податкову групу 9 «Інші основні засоби» і амортизують не менше 12 років

Щодо можливості застосування прискореної амортизації, то

по відношенню до поліпшень орендованого приміщення, які обліковуються на субрахунку 117, податківці проти застосування прискореної амортизації в податковому обліку

Аргументують вони це тим, що «віртуальний» об’єкт ОЗ (створений для розрахунку амортизації витрат на поліпшення орендованих ОЗ) не може розглядатися як окремий об’єкт ОЗ для продажу або надання в оренду (лист ДПСУ від 01.06.2021 № 2190/ІПК/99-00-21-02-02-06). А тому, як зазначають податківці, витрати на поліпшення орендованих ОЗ у податковому обліку відображаються як окремий об’єкт групи 9 «Інші основні засоби» з мінімально допустимим строком корисного використання 12 років.

Висновки

  • Охоронна сигналізація може обліковуватися або як окремий відокремлений об’єкт ОЗ/МНМА, або як поліпшення будівлі.
  • Якщо сигналізацією обладнали орендований офіс і класифікували це як поліпшення, тоді витрати спочатку акумулюють на субрахунку 153, а при введенні сигналізації в експлуатацію списують у дебет субрахунку 117. При цьому створений у бухобліку «віртуальний» об’єкт зараховують у податкову групу 9 і амортизують не менше 12 років.
  • Податківці проти застосування прискореного методу амортизації в податковому обліку по відношенню до поліпшень орендованого майна.
  • Якщо ви оснастили приміщення обладнанням охоронної сигналізації вартістю більше 20 тис. грн, яке обліковується як окремий об’єкт ОЗ (субрахунок 104), то в такому випадку для розрахунку податкової амортизації можна використовувати прискорений метод амортизації.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі