Теми статей
Обрати теми

Матеріали для ремонту будівлі придбали до спецЄП → ремонт на спецЄП: чи нараховувати компенсуючі ПЗ?

Казанова Марина, податковий експерт
До переходу на спецЄП закупили матеріали для ремонту (з ПДВ) та сплатили аванс за роботи підрядній організації (з ПДВ). Акт виконаних робіт підписали вже перебуваючи на спецЄП. Ремонт віднесли на збільшення балансової вартості приміщення з подальшою амортизацією. Чи треба після скасування спецЄП нараховувати компенсуючий ПДВ у цьому випадку?

Одразу скажемо, що нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання (ПЗ) за закупленими для ремонту ТМЦ, а також самими послугами ремонту, не потрібно.

Тепер аргументуємо чому.

Експлатникам спецЄП після повернення зі спецЄП потрібно нарахувати компенсуючі ПЗ за придбаними з ПДВ до переходу на спецЄП товарами/необоротними активами, які використані (поставлені/реалізовані) на спецЄП. Як передбачає п.п. 91.2 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, для нарахування компенсуючих ПЗ повинні виконуватися три умови:

1) товари/необоротні активи мають бути придбані (виготовлені/ввезені на митну територію України) з ПДВ;

2) таке придбання/виготовлення/ввезення мало відбутися до початку застосування спецЄП;

3) такі товари/необоротні активи мають бути використані (поставлені, реалізовані) у періоді перебування на спецЄП.

Для нашої ситуації ключове значення має те, що розуміти під словами «використані (поставлені, реалізовані)» на спецЄП. Судячи з того, що слово «використані» йде в прив’язці ці словами «поставлені, реалізовані», то під використаними тут маються на увазі ті товари/необоротні активи, які вибули під час спецЄП і таке вибуття пов’язане з операцією постачання. Тобто, це:

— товари/ТМЦ/послуги*, які включені до собівартості готової продукції/послуг, яка (які) реалізовано (або щодо яких відбулися інші види постачання, наприклад, безоплатна передача) на спецЄП;

* Незважаючи на те, що в самому п.п. 91.2 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ про використані на спецЄП послуги не згадано, податківці говорять про те, що компенсуючі ПЗ мають нараховуватися і за послугами (див. статтю «Послуги використано на спецЄП: чи нараховувати компенсуючі ПЗ?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 80).

— товари, інші ТМЦ, які реалізовані на спецЄП або щодо яких відбулися інші види постачання;

— необоротні активи, які вибули з підприємства на спецЄП, за умови, що їх вибуття відповідає терміну постачання.

А ось, наприклад, за звичайне користування на спецЄП необоротними активами, придбаними до спецЄП,— нараховувати компенсуючі ПЗ не потрібно. Адже ці необоротні активи й далі знаходяться в розпорядженні платника (і після повернення зі спецЄП). Тобто їх не можна вважати використаними (поставленими, реалізованими) під час спецЄП. Це підтверджують і податківці. Так, у 101.06 БЗ вони зазначають, що

«якщо необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту на дату переходу платника на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відс. доходу, використовувались у періоді перебування на спрощеній системі оподаткування та продовжують використовуватись після відновлення його реєстрації платником ПДВ, нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ по таким необоротним активам не потрібно».

Це ж стосується і нашої ситуації. Фактично, ТМЦ та послуги з ремонту, за які сплатили до переходу на спецЄП і за якими платник має право на податковий кредит, включені в первісну вартість основного засобу (будівлі). Цей основний засіб під час спецЄП не реалізовано, не поставлено. Тобто не відбулося його вибуття під час спецЄП. По суті,

цими придбаннями (включеними до первісної вартості основного засобу) ви користувалися не тільки на спецЄП, а й після спецЄП. Отже, «повного» їх використання (поставки/реалізації) на спецЄП не відбулося

Тому й нараховувати компенсуючі ПЗ за ними не потрібно.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі