Теми статей
Обрати теми

Єдиноподатник-юрособа не втягнув виправлену помилку в поточну декларацію

Вишневський Михайло, податковий експерт
Платник єдиного податку (ЄП) — юридична особа групи 3 за ставкою 5 % у ІІІ кварталі 2023 року виявив помилку, допущену в ЄП-декларації за І квартал цього ж року (була занижена сума доходу). Виявлена помилка виправлена шляхом подання уточнюючої декларації (УД). Однак здійснені через УД самовиправлення не врахували у поточній декларації — тобто ЄП-декларації за три квартали 2023 року. Які можуть бути наслідки цього?

ЄП-декларація групи 3 після самовиправлення

Юридичні особи — платники ЄП групи 3 звітують з єдиного податку щокварталу (п. 294.1 ПКУ). ЄП-декларацію за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578 (у редакції наказу Мінфіну від 24.11.2022 № 394), квартальники складають наростаючим підсумком з початку року (п. 296.7 ПКУ). Це обумовлює специфіку виправлення виявлених помилок.

Минулорічні помилки. Із початком кожного звітного року показники ЄП-декларації стартують з нуля. Відтак, якщо виправляються помилки минулих років, результати самовиправлення на поточну декларацію жодним чином не впливають. Тобто розділи звітної ЄП-декларації, не пов’язані з виправленням помилки, заповнюють у звичайному порядку — без врахування минулорічної помилки.

Адже поточна ЄП-декларація до минулорічних помилок жодного стосунку не має. У ЄП-декларації немає абсолютно ніяких показників, які би перетікали із року в рік. Тому поточну ЄП-декларацію заповнюють стандартно, не думаючи про те, як відобразити в ній виправлені старі помилки за попередні роки.

Помилки поточного року. Інша річ — якщо юрособа — єдиноподатник групи 3 виправляє показники минулих періодів поточного року. Наприклад, як у нашій ситуації, у ІІІ кварталі 2023 року платник подав УД за І квартал 2023 року. Тоді, оскільки показники ЄП-декларації у межах звітного року наводять наростаючим підсумком, то

після самовиправлення у звітній декларації усі рядки заповнюють правильно — вже з урахуванням виправленої помилки за попередні періоди цього року

Тобто проведені коригування враховують у розділах II і III під час складання наступної після виправлення помилки звітної декларації за цей рік.

Ключовим для правильного підтягування виправлених показників попередніх періодів поточного року є заповнення у поточній ЄП-декларації рядка 9. У ньому, нагадаємо, зазначають суму ЄП за минулий податковий (звітний) період року. Так от до суми ЄП за попередній звітний період додають суму донарахованого податкового зобов’язання (ПЗ) або віднімають суму зменшення ПЗ згідно з уточненкою. При цьому врахування результатів самовиправлення у поточній ЄП-декларації відбувається за однаковим принципом, незалежно від того, яким способом відбувалося виправлення помилок — через УД чи у складі поточної декларації.

Окремо наголосимо: розділ IV, призначений для виправлення самостійно виявлених помилок, у декларації за наступні звітні періоди року не заповнюють.

Суть допущеної помилки

Отже, у рядку 9 ЄП-декларації зазначають загальну суму ЄП, нараховану за підсумками попереднього звітного періоду поточного року. Тобто

у рядку 9 відображають показник рядка 8 попередньої ЄП-декларації з урахуванням уточнень, проведених протягом звітного кварталу за минулі періоди поточного року, якщо вони мали місце

Позаяк у нашій ситуації ідеться про ЄП-декларацію за три квартали 2023 року, то юрособа — єдиноподатник групи 3 мала взяти дані рядка 8 декларації за півріччя 2023 року і збільшити цей показник на уточнення (збільшення ПЗ) за І квартал 2023 року — тобто на суму недоплати, відображену у рядку 15 УД.

Однак платник виправлену помилку не врахував. Відтак сума ЄП до сплати у поточній декларації задвоїлася на суму уточнення. Проілюструємо це на прикладі.

Приклад. Юрособа — платник ЄП групи 3 (5 %) у декларації за І квартал 2023 року зазначила обсяг доходу 430000 грн, хоча насправді отримала 550000 грн.

Тобто декларація за І квартал 2023 року була заповнена так (див. табл. 1).

Таблиця 1. Звітна ЄП-декларація за І квартал 2023 року (фрагмент)

img 1

У ІІІ кварталі 2023 року юрособа — єдиноподатник групи 3 виправляє помилку через УД (див. табл. 2).

Таблиця 2. УД за І квартал 2023 року (фрагмент)

img 2

Пам’ятайте! До кінця воєнного стану заниження ПЗ як воєнних, так і довоєнних періодів можна самостійно виправляти без самоштрафу і пені (див. статті «Випадково нарахували та сплатили самоштраф у період ВС: чи повернуть переплату?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15 і «Виправлення помилок «довоєнних» періодів: із «самоштрафом» чи без?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68).

Припустимо, що у ІІ кварталі 2023 року юрособа — єдиноподатник групи 3 отримала ще 700000 грн доходу, а у ІІІ кварталі — ще 600000 грн. Тобто загалом за три квартали 2023 року — 1850000 грн (550000 грн + 700000 грн + 600000 грн).

Проте ЄП-декларація за три квартали 2023 року була заповнена платником наступним чином — помилковий варіант, а мала бути заповнена так — правильний варіант (див. табл. 3).

Таблиця 3. Звітна ЄП-декларація за три квартали 2023 року (фрагмент)

img 3

Отже, ЄП-платник у рядках 1 і 5 ЄП-декларації за три квартали 2023 року зазначив загальну суму доходу вже з урахуванням уточненої суми доходу за І квартал у розмірі 1850000 грн (550000 грн + 700000 грн + 600000 грн). Однак до рядка 9 декларації за три квартали переніс дані з рядка 8 звітної декларації за півріччя у сумі 56500 грн: (430000 грн + 700000 грн) х 5 % : 100 %.

Хоча після виправлень за І квартал повинен був правильно заповнити розділи ІІ і ІІІ поточної декларації за три квартали 2023 року. Зокрема, заповнити її рядок 9 з урахуванням проведеного уточнення. А саме перенести сюди задеклароване значення з рядка 8 ЄП-декларації за півріччя (56500 грн), збільшене на суму уточнення з рядка 15 УД за І квартал (6000 грн) — у цілому 62500 грн (див. табл. 3 — правильний варіант).

Якби в рядку 9 ЄП-платник відобразив суму податку з урахуванням уточнення (62500 грн), тоді сума до сплати становила би 30000 грн (92500 грн - 62500 грн) і за ІІІ квартал він не сплатив би повторно 6000 грн. Адже недоплата за І квартал (6000 грн) уже була нарахована і сплачена окремо за даними поданої УД. Тож на уточнену величину податку (6000 грн) наш платник мусив очистити суму ЄП, яка підлягала сплаті за підсумками ІІІ кварталу 2023 року.

Які наслідки помилки?

Значення рядка 12 ЄП-декларації є сумою узгодженого податкового зобов’язання, що підлягає сплаті у бюджет. Тому якщо рядок 9 поточної ЄП-декларації заповнили без урахування уточнень, проведених протягом звітного кварталу за минулі періоди поточного року (а просто перенесли розраховане наростаючим підсумком значення рядка 8 декларації за півріччя 2023 року до рядка 9 декларації за три квартали 2023 року), то податок поточного періоду (ІІІ кварталу 2023 року) виявився завищений (і переплачений — якщо платник сплатив цю суму).

Проте оскільки помилка допущена на користь бюджету (податкові зобов’язання завищені й податок переплачений), то ситуація для ЄП-платника нештрафонебезпечна. Позаяк податкові зобов’язання розраховані неправильно і єдиний податок переплатили, помилку краще виправити самостійно.

Як виправити помилку?

Для виправлення помилки слід відкоригувати помилкову ЄП-декларацію за три квартали 2023 року. Для цього можна подати УД за три квартали 2023 року або виправити помилку в поточній декларації.

Ось якою буде УД за три квартали 2023 року (див. табл. 4).

Таблиця 4. УД за три квартали 2023 року (фрагмент)

img 4

Врахуйте! Рядків для відображення суми фактичної переплати з ЄП декларація не містить. Тому реальну переплату, що виникла після виправлення помилки, податківці врахують тільки в ІКП.

Висновки

  • Якщо виправляли помилки минулих періодів звітного року, то у поточній ЄП-декларації після самовиправлення всі рядки розділів ІІ і ІІІ потрібно заповнювати вже з урахуванням суми уточнення.
  • У разі коли рядок 9 поточної ЄП-декларації заповнили без урахування уточнень, проведених протягом звітного кварталу за минулі періоди поточного року, податок поточного періоду виявиться завищений (і переплачений — якщо сплатили цю суму).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі