Теми статей
Обрати теми

ФОП сплатив ЄСВ за себе: чи є шанс його повернути?

Клец Віталіна, податковий експерт
ФОП на єдиному податку (ЄП) почав сплачувати ЄСВ за себе з 01.08.2023, бо вважав, що сплата з цієї дати стала обов’язковою. Заповнив ЄСВ-додаток у декларації за 2023 за відповідні місяці. Аж з’ясувалося, що зміни з 01.08.2023 стосувалися лише єдиного податку. ЄСВ не стосувалися. Чи можна уточнити декларацію і повернути собі сплачений ЄСВ?

Чи повинен ФОП сплачувати ЄСВ за себе під час війни?

Фактично, як тільки-но було введено воєнний стан, абсолютно всім ФОП дозволили не сплачувати ЄСВ за себе. Цей дозвіл запрацював з 01.03.2022 (тобто починаючи зі сплати ЄСВ за березень 2022) і буде діяти до припинення або скасування воєнного стану + 12 місяців потому (п. 919 розд. VIII Закону № 2464*).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2020 № 2464-VI.

Тобто

з 01.03.2022 будь-який ФОП (працюючий/сплячий, з працівниками / без працівників, загальносистемник/єдиноподатник, на території бойових дій чи на відносно безпечній території) має право не сплачувати ЄСВ за себе

Причому подання якихось заяв податківцям Законом № 2464 не вимагається. Прийняв рішення не сплачувати ЄСВ за себе — не платиш. Вирішив все ж сплачувати — платиш. Але важливо розуміти, що якщо вже вирішив платити — то не аби як (типу, скільки заманеться та коли заманеться), а за стандартними правилами. Бо якщо заплатити, наприклад, менше ніж 22 % від мінзарплати на місяць, то можна навіть і врожай штрафів зібрати (більше деталей знайдете в статті «Надумав ФОП сплачувати ЄСВ «за себе» під час війни: а як?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 100).

Чи може той, хто вже сплатив ЄСВ, пізніше передумати?

У широкому вжитку можливість несплати ЄСВ, яку ми розглядаємо, називають воєнним ЄСВ-звільненням.

Але, насправді, якщо придивитися уважніше, як сформульовано п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ, то побачимо, що підприємцям надано саме

«право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе… При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому… єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався».

То що ми маємо? Звільнення? Не зовсім! Всі ЄСВ-звільнення прописані в ч. 4 — 6 ст. 4 Закону № 2464 і звучать так: «звільняються від сплати єдиного внеску». Стосуються вони, зокрема, пенсіонерів, осіб з інвалідністю, ФОП, працюючих за трудовими договорами за основним місцем роботи тощо.

Тож

на час війни підприємцям формально надали не звільнення, а саме право самостійно вирішувати: платити чи не платити

Як скористатися цим правом? Відповідь: не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе. А як відмовитися від цього права? Відповідь: нараховувати, обчислювати та сплачувати ЄСВ за себе. Здавалося б, ну куди простіше? Все зрозуміло, як божий день.

Але не у ситуації, що нас цікавить. Тобто коли спочатку ФОП вчинив дії, що свідчать про його намір відмовився від свого права. Але потім він вирішує, що діяв під впливом помилкового розуміння законодавчих вимог. І тепер хоче відіграти все назад.

Справа в тому, що податківці завжди демонстрували досить фіскальний підхід у схожих ситуаціях. Так, коли немає примусу, а у платника є можливість вибору і він цей вибір робить, то податківці кажуть, що такий вибір надалі не можна вважати помилковим.

У свій час від такого підходу сильно потерпали ті ж ФОП-пенсіонери, у яких було (і зараз є) ЄСВ-звільнення з альтернативною можливістю добровільної сплати. Часто вони через неуважність заповнювали річну ЄСВ-звітність за інерцією — з ЄСВ-нарахуваннями. І до таких випадків податківці підходили дуже жорстко. Якщо ФОП показав ЄСВ — повинен його сплатити, і крапка. Типу, була ж можливість добровільної сплати. За звітністю все виглядає так, що ФОП сам цю можливість обрав. А дороги назад немає.

На щастя, нещодавно фіскали змінили гнів на милість і нарешті дозволили пенсіонерам та особам з інвалідністю знімати помилково зазначені ЄСВ-нарахування за допомогою уточнюючої декларації (категорія 107.01.07 БЗ).

То, може, вони дозволять так само виправитися і ФОП з нашого питання? На жаль, шанси на це мізерні.

Податківці невблаганні: навіть якщо ФОП не сплачував ЄСВ за себе, а лише показав нарахування в додатку 1 до ЄП-декларації, вони вимагають сплатити нарахований ЄСВ і навіть загрожують штрафами за його несвоєчасну сплату (категорія 107.01 БЗ)! А от про можливість виправлення — ані слова. Точно так, як колись із пенсіонерами та інвалідами.

Тобто умовою несплати ЄСВ податківці бачать виконання всіх трьох вимог: ЄСВ не нараховувався, ЄСВ не обчислювався, ЄСВ не сплачувався. Тож якщо була фактична сплата ЄСВ та ФОП показав нарахування ЄСВ в додатку до декларації, то податківці, судячи з усього, вже не дозволять ФОП повернути сплачений ЄСВ

Показовим є наразі підхід податківців щодо сплати ЄП за схожих законодавчих вимог. Вони стверджують, що якщо ЄП було сплачено фактично, то це означає, що ФОП не скористався можливістю несплати. Тож він має задекларувати відповідні зобов’язання і вони не можуть вважатися ані помилково, ані надміру сплаченими (див. із цього приводу категорію 107.01.07 БЗ).

Що робити ФОП? У принципі, законодавство не забороняє йому подавати уточнюючу декларацію з уточненим додатком 1 щодо ЄСВ. Тож якщо він так зробить, то нарахування ЄСВ мають бути зняті. Втім наступні дії податківців вже передбачити важко.

Не можна виключати сценарію, що ЄСВ-нарахування ФОП за уточнюючою декларацією знімуть, але потім цей же ЄСВ донарахують ще й зі штрафами! Мовляв, ФОП занизив ЄСВ. До того ж за порушення, вчинені після з 01.08.2023, ЄСВ-штрафи вже працюють на повну (п. 921 розд. VIII Закону № 2464).

Тож краще з цього приводу попередньо отримати індивідуальну податкову консультацію (ІПК)

Втім тут є одна категорія платників, в яких дійсно є шанси без ризиків повернути сплачене. Це ФОП, які є безальтернативно звільненими Законом № 2464 від сплати ЄСВ за себе. Якщо вони сплатили ЄСВ за себе за звільнені місяці, то зробили це помилково. Тож мають повне право у т. ч. уточнювати звітність і вимагати повернення сплачених коштів як помилково сплачених. Але хто це такі?

Це ФОП, які одночасно з веденням підприємницької діяльності працюють на підставі трудового договору в іншого роботодавця за основним місцем роботи або уклали гіг-контракт із резидентом Дія Сіті.

Згідно з ч. 6 ст. 4 Закону № 2464 такі ФОП звільняються від сплати ЄСВ за себе за місяці звітного періоду, за які основний роботодавець (чи резидент Дія Сіті) сплатив за них ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Причому положення ч. 6 ст. 4 Закону № 2464 сформульовано так, що за такі місяці підприємець не може сплачувати ЄСВ за себе, навіть якщо він цього бажає. Підтверджують це податківці у категорії БЗ 201.04. Таке правило запрацювало ще до війни. Тож якщо саме такий ФОП помилково сплатив ЄСВ за себе за воєнні місяці, то може розраховувати на його повернення як помилково сплаченого.

Іншим пільговикам (пенсіонерам, особам з інвалідністю) податківці з урахуванням останніх роз’яснень щодо можливості уточнення, вочевидь, теж не будуть чинити опір. Але тут гарантувати щось важко.

Як виправитися та заявити переплату на повернення?

Якщо з урахуванням сказаного вище ФОП прийме рішення зняти ЄСВ в декларації, то техніка така. Слід подати ЄП-декларацію з додатком 1 за 2023 рік ще раз, але тип декларації і додатка обирайте «Уточнююча». Декларацію заповнюйте, як і звітну, окрім рядка 21, де треба зазначити «0,00». А в додатку 1:

у полі 9 у графах 2 та 4 зазначте «0,00», а в графі 3 — 22 %;

у полі 10 у рядок 1 запишіть суму фактично сплаченого ЄСВ, у рядок 2 — 0,00, у рядок 4 — різницю між рядком 2 та рядком 1. Ніяких штрафів та пені немає, бо сума ЄСВ була завищена.

Ну і якщо декларацію приймуть і у вас з’явиться ЄСВ-переплата, згодом можна буде подати заяву на її повернення і чекати на зарахування грошей (більше деталей, як це зробити, знайдете в статті «Повертаємо помилково сплачений ЄСВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15).

Висновки

  • З 01.03.2022 (тобто починаючи зі сплати ЄСВ за березень 2022) будь-який ФОП має право не сплачувати ЄСВ за себе. ФОП обирає сам: користуватися цим правом чи ні.
  • Якщо ФОП не хоче платити ЄСВ, він його не платить і не показує в ЄСВ-додатку до декларації. Якщо хоче — сплачує і показує в ЄСВ-додатку.
  • Податківці вважають, що ФОП, який уже сплатив ЄСВ за себе і показав його в ЄСВ-додатку, не скористався правом несплати. Це його вільний вибір. Він не може вважатися помилкою. Тож, скоріш за все, вони не дозволять повернути вже сплачений ЄСВ.
  • Хоча можна спробувати запросити ІПК. Якщо в ній буде позитивна відповідь, то можна подавати уточнюючу декларацію з ЄСВ-додатком і заяву на повернення переплати.
  • Однозначно повернути сплачений ЄСВ через механізм виправлення помилок можуть ФОП — наймані працівники за основним місцем роботи та гіг-контрактники, які безальтернативно звільнені від сплати ЄСВ за себе. Непогані шанси є також в інших ЄСВ-пільговиків (пенсіонерів та осіб з інвалідністю).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі