Теми статей
Обрати теми

Процедура ПДВ-реєстрації

Солошенко Людмила, податковий експерт
ПДВ-реєстрація може бути обов’язковою і добровільною. Розглянемо процедуру реєстрації платником ПДВ у кожному випадку.

ПДВ-реєстрація здійснюється за заявою суб’єкта господарювання. Форма реєстраційної заяви (№ 1-ПДВ) наведена в додатку 1 до Положення № 1130*. У які строки її слід подати?

* Положення про реєстрацію платників ПДВ, затверджене наказом Мінфіну від 14.12.2014 № 1130.

Обов’язкова реєстрація

Строк подання заяви. Якщо за останні 12 місяців перевищено «мільйон», то заяву на обов’язкову ПДВ-реєстрацію треба подати в такі строки.

Строк подання заяви на обов’язкову реєстрацію платником ПДВ

ПДВ-реєстрація

Пункт ПКУ

Умови ПДВ-реєстрації

Строк подання заяви на ПДВ-реєстрацію

Обов’язкова реєстрація платником ПДВ

п. 181.1, п. 183.2

якщо загальний обсяг оподатковуваних операцій з постачання за останні 12 календарних місяців сукупно перевищив 1 млн грн

не пізніше 10-го числа місяця, що настає за місяцем, у якому перевищено 1 млн грн

Тому якщо «мільйон» за останні 12 місяців перевищений у березні-2024, то заяву на обов’язкову реєстрацію платником ПДВ слід подати не пізніше 10.04.2024.

Дата реєстрації платником ПДВ. Подали заяву — коли особу зареєструють платником ПДВ?

Суб’єкт господарювання, вважається платником ПДВ з дати внесення запису до Реєстру платників ПДВ (п. 183.9 ПКУ, п. 3.11 Положення № 1130)

Такий запис фіскали повинні внести до Реєстру платників ПДВ протягом 3 робочих днів після надходження реєстраційної заяви (п. 183.9 ПКУ).

Особливості. Врахуйте! Якщо особа, зобов’язана зареєструватися платником ПДВ, своєчасно не подасть заяву на ПДВ-реєстрацію, то їй загрожують наслідки, передбачені п. 183.10 ПКУ. Детальніше про них — в окремій статті тематичного номера.

Добровільна реєстрація

Строк подання заяви. Якщо особа, яка не підпадає під критерії обов’язкової реєстрації, все одно хоче стати платником ПДВ, то заяву на добровільну ПДВ-реєстрацію вона може подати в такі строки.

Строк подання заяви на добровільну реєстрацію платником ПДВ

ПДВ-реєстрація

Пункт ПКУ

Умови ПДВ-реєстрації

Строк подання заяви на ПДВ-реєстрацію

Добровільна реєстрація платником ПДВ

п. 182.1, п. 183.3

якщо обсяг оподатковуваних операцій з постачання за останні 12 місяців не досяг 1-мільйонного порога, проте НПО хоче зареєструватися платником ПДВ за бажанням

не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку податкового періоду, з якого особа вважатиметься платником ПДВ

Тому якщо вирішили стати платником ПДВ з 01.04.2024, то реєстраційну заяву слід було подати не пізніше 21.03.2024.

Врахуйте: якщо після подання заяви до бажаного дня реєстрації в «добровольця» виникнуть обставини або операції, у зв’язку з якими ПДВ-реєстрація стає обов’язковою, то слід подати повторну заяву — на обов’язкову реєстрацію платником ПДВ у строки, встановлені для обов’язкової реєстрації п. 183.2 ПКУ (п. 3.7 Положення № 1130).

Дата реєстрації платником ПДВ. «Доброволець» вважається платником ПДВ (п. 183.9 ПКУ):

з бажаного (запланованого) дня реєстрації, зазначеного в заяві, — який повинен відповідати першому дню календарного місяця, з якого особа вважається платником ПДВ;

з першого числа місяця, що настає за днем, коли спливуть 10 календарних днів після подання заяви, — якщо бажаний день реєстрації в заяві не зазначений. Детальніше про дату добровільної реєстрації див. також статтю «Добровільна ПДВ-реєстрація: що врахувати» // «Податки & бухоблік», 2022, № 77.

Таким чином,

«добровольця» зареєструють платником ПДВ тільки з початку (з 1-го числа) податкового періоду (календарного місяця)

А ось зареєструватися платником ПДВ посеред місяця в «добровольців» не вийде. Хіба що зареєструватися добровільно платником ПДВ можна відразу при створенні — з дати відкриття (тобто при держреєстрації створення юрособи/ФОП) — якщо відразу в заяві про держреєстрацію (за формою, затвердженою наказом Мін’юсту від 18.11.2016 № 3268/5) зробити відмітку про бажання бути платником ПДВ (п. 183.7 ПКУ). Або, наприклад, при здійсненні реєстраційних дій і внесенні змін до ЄДР. Детальніше про це див. «Закон № 3603: що підкоригують в оподаткуванні?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20.

Особливості. Якщо податківці вказали на недоліки в поданій заяві, то «доброволець» за гарячими слідами може їх виправити. Для цього добровольцеві треба знову подати заяву (з тією ж бажаною датою реєстрації) не пізніше ніж за 3 робочих дні до початку податкового періоду, з якого така особа вважатиметься платником ПДВ (п. 3.9 Положення № 1130).

Так, наприклад, якщо «доброволець» хотів стати платником з 01.04.2024, то виправити недоліки і подати нову заяву (з тією ж бажаною датою 01.04.2024) йому слід було не пізніше 26.03.2024.

При цьому «добровольці» можуть не заповнювати деякі реквізити заяви на ПДВ-реєстрацію, детальніше про яку — далі.

Заповнення заяви

На підставі заяви (ф. № 1-ПДВ) податківці реєструють особу платником ПДВ. Розглянемо заповнення деяких її полів детальніше.

Заповнення окремих полів реєстраційної заяви (ф. № 1-ПДВ)

Назва поля

Пояснення

«Причини реєстрації…»

У цьому полі зазначають причину ПДВ-реєстрації (з Переліку причин, наведених у додатку до заяви) — тобто її переписують дослівно, як вона зазначена в додатку. При цьому сам додаток із заявою подавати не треба

«Бажана дата реєстрації…»

Це поле заповнюють при добровільній реєстрації платником ПДВ. У ньому зазначають дату (перше число місяця), з якої особа хоче бути платниками ПДВ. Хоча заповнювати це поле «добровольцеві» не обов’язково (п. 183.5 ПКУ)

«Відомості про відповідальних осіб платника (фізичні особи не заповнюють):»

У цьому розділі (відведеному для юросіб) зазначають відомості про:

— керівника підприємства;

— особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку (зазвичай, це головний бухгалтер). А якщо відповідальною за ведення обліку особою є керівник, — то відомості про керівника. А ось якщо ведення бухгалтерського обліку на договірних засадах здійснює інша юридична або фізична особа, то це поле прокреслюється. У такому разі до заяви слід додати копію документа, який підтверджує зазначений факт (БЗ 101.02);

— особу, яка подає заяву: керівника або уповноважену особу підприємства (ФОП або його представника)

«Додатки до заяви…»

Зазвичай, подання якихось додатків із заявою в загальному випадку не передбачене. Інша річ, що на практиці податківці не приймають заяву на ПДВ-реєстрацію, подану без підтвердних документів (зокрема, про обсяг операцій за останні 12 місяців), вимагаючи її переподання (п. 3.9 Положення № 1130). Та і п. 3.8 Положення № 1130 передбачено, що з метою підтвердження достовірності заявлених особою відомостей така особа відповідно до п.п. 20.1.2, п. 73.3 ПКУ подає в контролюючий орган документи, що підтверджують такі відомості. Тому разом із заявою можуть подаватися копії документів, які підтверджують відомості, зазначені в заяві. Такими документами можуть бути будь-які первинні документи бухгалтерського обліку, які засвідчують факт здійснення оподатковуваних операцій (видаткові накладні, акти виконаних робіт, касові чеки, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості за рахунками 36, 68 та ін., БЗ 101.02). При цьому такі документи можна супроводжувати пояснювальним листом. Причому, як пояснюють податківці у БЗ 101.02, такі документи подаються на паперових носіях до загального відділу контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання). Тому цей момент краще заздалегідь (ще до подання заяви) уточнити у своїх податківців. Тим паче, що з питань заповнення заяви платникові рекомендується звертатися до свого податкового органу (БЗ 101.02)

«Загальна сума від здійснення операцій з постачання…»

Цей розділ заповнюють тільки при обов’язковій реєстрації платником ПДВ. Тут зазначають загальну суму оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців (яка в «обов’язкових» платників перевищує 1 млн грн). Якщо у зв’язку з перевищенням 1-мільйонного порога обов’язковим платником ПДВ реєструється новостворений суб’єкт, зареєстрований суб’єктом господарювання менше 12 місяців, то в заяві зазначають обсяги операцій за період з дати реєстрації (БЗ 101.02).

А також «обов’язкові» платники зазначають тут дату, на яку обсяг оподатковуваних операцій перевищив 1 млн грн

А ось «добровільні» платники ПДВ цей розділ не заповнюють

Приклади заповнення реєстраційної заяви (ф. № 1-ПДВ) при обов’язковій і добровільній реєстрації (юридичними і фізичними особами) податківці наводили тут.

Подання заяви

Куди і як подаємо. Реєстраційну заяву (ф. № 1-ПДВ) подають контролюючому органу за місцем реєстрації (місцем проживання) суб’єкта господарювання. Таку заяву подають засобами електронного зв’язку в електронній формі (п. 183.7 ПКУ, п.п. 1 п. 3.5 Положення № 1130). Інші способи подання (наприклад, поштою) не передбачені. Ідентифікатор електронної форми: для юридичних осіб — J1310110, для фізичних осіб — F1310110.

Правило святкового перенесення. Врахуйте: якщо граничний день строку подання заяви припадає на вихідний, святковий або неробочий день, то діє правило святкового перенесення і граничний строк подання заяви переноситься на наступний робочий день (п. 183.6 ПКУ).

Подання на ВС. Також нагадаємо, що жодного продовження строку подання заяви на ПДВ-реєстрацію у зв’язку з воєнним станом (ВС) не передбачено. Тим паче, що з 01.08.2023 перебіг податкових строків було відновлено (п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Внесення до Реєстру платників ПДВ

За результатами розгляду заяви за відсутності підстав для відмови в реєстрації податківці внесуть щодо особи запис до Реєстру платників ПДВ (п. 183.9 ПКУ, п. 3.11 Положення № 1130) — датою обов’язкової/добровільної реєстрації, про яку говорилося раніше. Саме із цієї дати в особи з’являються обов’язки зі складання та реєстрації податкових накладних (п. 201.8 ПКУ), а також права щодо відображення податкового кредиту.

При цьому зареєстрованому платникові ПДВ:

— присвоять індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який використовується для сплати ПДВ (п. 183.18 ПКУ, п. 1.6 Положення № 1130) і зазначається при складанні податкових накладних (п.п. «й» п. 201.1 ПКУ), а також

— відкриють електронний ПДВ-рахунок у Казначействі.

До того ж у зв’язку з реєстрацією платником ПДВ доведеться перепрограмувати РРО і запрограмувати ставки цього податку.

Висновки

  • Заяву на обов’язкову ПДВ-реєстрацію слід подати не пізніше 10-го числа місяця, що настає за місяцем, у якому перевищено «мільйон». А заяву на добровільну ПДВ-реєстрацію — не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку місяця, з якого особа вважатиметься платником ПДВ.
  • Заяву подають в електронній формі контролюючому органу за місцем реєстрації платника.
  • На практиці податківці не приймають заяву на ПДВ-реєстрацію без підтвердних документів (зокрема, про обсяг операцій за останні 12 місяців).
  • Особа вважається платником ПДВ з дати внесення запису до Реєстру платників ПДВ.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі