База оподаткування ВЗ: історія змін
Майже через рік, вчитавшись у положення п.п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, що запрацював у новій редакції ще з 03.09.2022, податківці зробили неочікувані висновки щодо порядку визначення бази оподаткування ВЗ.
На їх думку, із зазначеної дати база оподаткування ВЗ повинна була визначатися за правилами, встановленими у ст. 164 ПКУ для ПДФО-цілей. І це незважаючи на те, що у п.п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ йдеться не про базу оподаткування, а про утримання, нараховування та сплату ВЗ з доходів фізосіб. Про це ми писали у статті «Натуральний коефіцієнт для військового збору?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 14.
Під цим «прапором» в Базі знані на сайті ДПСУ у зв’язку з уточненням редакції були переведені до нечинних роз’яснення щодо:
— визначення бази оподаткування ВЗ у випадку надання доходу в негрошовій формі;
— застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП) при визначенні бази оподаткування ВЗ;
— відображення в 4ДФ негрошових доходів.
Ба більше, податківці навіть встигли надати нове роз’яснення про необхідність застосування натурального коефіцієнта при визначенні бази нарахування ВЗ у випадку, якщо дохід надано в негрошовій формі. Проте протрималося воно лише тиждень і знову «злетіло» в нечинні. Натомість почали з’являтися ІПК про те, що база оподаткування ВЗ визначається податковими агентами все ж таки без застосування натурального коефіцієнта, передбаченого п. 164.5 ПКУ (див. коментар «А що там з військовим збором?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 26). А далі ще й роз’яснення в категорії 126.05 БЗ з висновком:
відсутні законодавчі підстави для застосування підвищуючого коефіцієнта при нарахуванні військового збору на доходи у негрошовій формі
Тобто звідки пішли, туди й повернулися.
Добре, з натуральним коефіцієнтом визначилися. А що ж там з ПСП та негрошовим доходом у 4ДФ?
Податкова соціальна пільга та ВЗ
У категорії 126.05 БЗ з’явилося нове роз’яснення, в якому податківці на запитання «З якої суми сплачується військовий збір у випадку застосування ПСП?» надають відповідь «З усієї суми нарахованого доходу». Тобто
ВЗ утримуємо з нарахованої суми зарплати без зменшення бази оподаткування ВЗ на суму ПСП (за її наявності)
Пояснення ДПСУ таке: положеннями п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ прямо не встановлено порядок визначення бази оподаткування для ВЗ, зокрема, з урахуванням особливостей, установлених у п. 164.6 ПКУ для ПДФО. Тому визначення податковими агентами бази оподаткування ВЗ здійснюється без застосування положень п. 164.6 розд. IV ПКУ.
Що тут можна сказати? Наприклад, що ми про це писали з самого початку ДПСУшного флешмобу «ви неправильно обчислювали ВЗ з доходів фізосіб, починаючи з 03.09.2022»! Зміни, що відбулися у п.п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, стосувалися порядку утримання, нарахування та сплати ВЗ. Ці питання в розд. IV ПКУ регулює ст. 168 ПКУ.
Натомість механізм визначення бази оподаткування прописано у ст. 164 ПКУ. При цьому у п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ про ст. 164 ПКУ немає жодної згадки. Тож ніяких змін у визначенні бази оподаткування ВЗ не відбулося.
Резюме. Якщо працівник має право на ПСП, то при визначенні бази оподаткування ПДФО нараховану йому зарплату зменшуєте на суму такої пільги. А ось ВЗ утримуєте з фактично нарахованої суми зарплати.
4ДФ та негрошовий дохід
У випадку нарахування (надання) працівнику доходу в негрошовій формі базою оподаткування ПДФО є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами та помножена на натуральний коефіцієнт (п. 164.5 ПКУ).
При цьому, з урахуванням найсвіжішої позиції ДПСУ, до ВЗ натуральний коефіцієнт «не ліпиться». Тож військовий збір утримуємо з фактичної вартості такого доходу, без застосування будь-яких підвищуючих коефіцієнтів.
У результаті маємо дві різні бази для ПДФО та ВЗ й запитання: як їх відобразити в одному рядку в графах 3а та 3 розд. І 4ДФ? Податківці наполягали на тому, щоб податкові агенти зазначали у графах 3а та 3 базу оподаткування ПДФО, визначену з урахуванням п. 164.5 ПКУ. Проте це роз’яснення з 21.04.2024 було переведено до нечинних у зв’язку з уточненням редакції відповіді.
Чи з’явилося нове? Так (див. 103.25 БЗ). Його текст та висновок нічим не відрізняються від свого попередника:
податковий агент у графах 3а та 3 розд. І 4ДФ до Розрахунку відображає суми наданих платнику податку доходів у негрошовій формі, з урахуванням коефіцієнта, передбаченого п. 164.5 ПКУ
Ще раз наголошуємо, що натуральний коефіцієнт застосовується виключно при визначенні бази оподаткування ПДФО.
Якщо в негрошовій формі нараховано (надано) дохід, що не оподатковується, то в 4ДФ його зазначаєте в графах 3а та 3 в сумі, що дорівнює його вартості.
У разі коли дохід у негрошовій формі оподатковується частково, наприклад подарунок (див. п.п. 165.1.39 ПКУ), то натуральний коефіцієнт застосовуєте до частини такого доходу, що перевищує неоподатковувану межу.
Висновки
- При визначенні бази оподаткування ВЗ натуральний коефіцієнт не застосовуємо.
- Базу оподаткування ВЗ при нарахуванні доходу у вигляді зарплати визначаємо без зменшення на суму ПСП (за її наявності).
- У випадку нарахування (надання) працівнику оподаткованого доходу в негрошовій формі у графах 3а та 3 розд. І 4ДФ зазначаємо базу оподаткування ПДФО такого доходу (тобто його вартість, збільшену на натуральний ПДФО-коефіцієнт).