zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41498
Висновок документа
Щоб скористатися воєнним послабленням щодо дотримання сільгоспчастки, юрособі-аграрію при обранні чи підтвердженні на наступний рік статусу платника сільгоспЄП слід надати податківцям копію рішення обласної ради (обласної воєнної адміністрації) про наявність обставин непереборної сили в регіоні, у якому юрособа значиться постраждалою
Яка має бути сільгоспчастка. У мирний час, щоб бути платником сільгоспЄП, юрособі-аграгію слід тримати розмір сільгоспчастки на рівні, не меншому за 75 % (п.п. 4 п. 291.4 ПКУ). Щоб підтвердити виконання цієї вимоги, аграрій мав разом із звітністю з сільгоспЄП подати Розрахунок сільгоспчастки (див. «Як задекларувати сільгоспЄП на 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 9).
Якщо аграрій не досягав рівня 75 %, то йому доводилося покинути лави платників сільгоспЄП (абзац перший п.п. 298.8.4 ПКУ). Виняток становив тільки випадок, коли недотримання розміру сільгоспчастки пов’язано з обставинами непереборної сили. Тоді відповідно до абзацу другого п.п. 298.8.4 ПКУ аграрій все одно міг лишитися і на наступний рік платником сільгоспЄП. Йому потрібно було тільки
подати фіскалам копію рішення обласної ради про наявність обставин непереборної сили на території, де знаходиться аграрій, з переліком суб’єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин, серед яких мав значитися аграрій
І тоді аграрій ставав платником сільгоспЄП на наступний рік без дотримання сільгоспчастки на рівні 75 %.
Воєнна сільгоспчастка. З початком повномасштабного вторгнення рашистів аграріїв, які не змогли утримати розмір своєї сільгоспчастки на рівні 75 %, стало більше. Тому законодавці збільшили перелік випадків, коли аграрій міг стати платником сільгоспЄП і без дотримання розміру сільгоспчастки на рівні 75 %.
Так, у п.п. 10.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ з’явилося послаблення, яке дає право аграрію підтвердити статус платника сільгоспЄП на наступний рік, якщо розмір його частки становить не 75 %, а лише 50 %.
Але скористатися цим укороченим розміром сільгоспчастки можуть не всі аграрії, а тільки ті, у яких не менше 30 % відповідних сільгоспземель у попередньому році розташовувалися не менше 6 місяців на територіях бойових дій або тимчасово окупованих.
Щоб визначити, чи виконав аграрій вищенаведену вимогу, потрібно орієнтуватися на дати бойових дій та окупації, вказані у Переліку № 309** (п.п. 10.2 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
З цього випливало, що аграрій, у якого 30 % (або більше) загальної площі його сільгоспугідь/земель водного фонду перебували у зоні бойових дій (як можливих, так і активних), в окупації не менше 6 місяців минулого року, міг:
1) автоматично орієнтуватися на виконання сільгоспчастки на рівні 50 %;
2) піти шляхом підтвердження форс-мажору в облраді, якщо його сільгоспчастка не дотягувала навіть до рівня 50 %.
Так у всякому випадку нам бачилося застосування цих вищеописаних послаблень. Деталі у «Що можна не сплачувати платникам сільгоспЄП у 2024 році» // «Податки & бухоблік», 2024, № 9 (ср. ).
Думка фіскалів. Але, як видно з роз’яснення, що коментується, фіскали бачать правила застосування укороченої сільгоспчастки дещо по-іншому. На їх погляд, застосування аграріями 50 % , а не 75 % сільгоспчастки дається не автоматично, за фактом перебування 30 % земель у зоні бойових дій та/або окупації. Одночасно з цим фіскали вимагають
разом з загальною та звітними деклараціями з сільгоспЄП подати копію рішення обласної ради (обласної воєнної адміністрації) про наявність обставин непереборної сили в регіоні
І тільки тоді аграрій може орієнтуватися на скорочену сільгоспчастку — 50 %.
Причому у такому рішенні аграрій має значитися постраждалим внаслідок проведення на його земельних ділянках, що перебувають у власності або користуванні (у т. ч. на умовах оренди), бойових дій або їх тимчасової окупації.
Тобто, на думку фіскалів, не достатньо тільки того, що 30 % земель аграрія перебували як мінімум 6 місяців у зоні бойових дій та/або окупації згідно з Переліком № 309, а ще й обов’язково слід отримати рішення облради чи обласної військової адміністрації, в якому ті підтвердять, що аграрій постраждав від бойових дій або окупації.
Чому зроблено такий висновок? Прямо у ПКУ про подання такого рішення не сказано, про що ми вже згадували вище. Але фіскали знайшли за що зачепитися, щоб вимагати надання копії такого рішення.
Річ у тому, що у п.п. 10.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, яким введено застосування 50 % сільгоспчастки, говориться, що вимоги цього пункту діють у тому числі й для цілей, визначених п.п. 298.8.4 ПКУ. А оскільки в другому абзаці цього підпункту йдеться про подання копії рішення облради про настання форс-мажору, то податківці з радістю за це учепилися. І породили щось ну зовсім дивне.
Наша позиція. На наш погляд, такі висновки фіскалів надумані. Адже якщо аграрій отримає в облради чи обласної військової адміністрації копію рішення про наявність обставин непереборної сили на території, де знаходиться аграрій, з переліком суб’єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин, і серед них згадуватиметься аграрій, то він отримає повний карт-бланш щодо розміру сільгоспчастки. Тобто він може виконати таку частку й у розмірі, меншому ніж 50 %, і все одно матиме право й на наступний рік бути платником сільгоспЄП.
Враховуючи це, висновки фіскалів про застосування 50 % сільгоспчастки тільки за наявності копії рішення облради про настання форс-мажору взагалі обнуляють дію п.п. 10.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
Суть уведення 50 % сільгоспчастки полягала в тому, щоб аграрій, у якого не менше 30 % земель знаходилися в зоні окупації/бойових дій, і так перебуває у невигідному становищі порівняно з тими аграріями, які працюють на іншій території України. Адже ризики потрапити під обстріл, відшукати на полі міну чи втратити урожай через бойові дію у них набагато вищий, ніж у інших. А тому зменшення сільгоспчастки до 50 % без жодного документального підтвердження, крім знаходження у Переліку № 309, — це розумне послаблення наразі.
Але, як бачимо, податківці цих простих істин не розуміють. Вони хочуть отримати папірець, який під час ведення воєнних дій і постійних обстрілів ще спробуйте отримати.