Теми статей
Обрати теми

Сплата зарплатних податків, якщо працівник працює вдома

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
Наразі віддаленою роботою нікого не здивуєш. Багато хто воліє працювати безпосередньо з дому. Причому часто буває так, що місцезнаходження роботодавця та місце проживання працівника, де він виконує свою роботу, знаходяться в різних населених пунктах. Куди в цьому випадку слід перераховувати ПДФО, ВЗ та ЄСВ із зарплати такого працівника? Дізнатися відповідь на це запитання ви зможете з нашої статті.

Віддалена робота: форми організації

Поняття «віддалена робота» у КЗпП відсутнє. Однак правові засади для здійснення працівником посадових обов’язків за своїм місцем проживання можна знайти у ст. 601 та 602 цього Кодексу. У згаданих нормах ідеться про надомну та дистанційну роботу відповідно.

Так, надомна робота — це форма організації праці, за якої робота виконується за місцем проживання працівника або в інших визначених ним приміщеннях, але поза виробничими чи робочими приміщеннями роботодавця.

Місце роботи надомника має характеризуватися наявністю закріпленої зони, технічних засобів (основних виробничих і невиробничих фондів, інструменту, приладів, інвентарю) або їх сукупності, необхідних для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт або функцій, передбачених установчими документами.

Зазвичай надомна праця — це фізична, ручна праця з використанням технічних засобів

Робоче місце надомника є фіксованим. За загальним правилом воно не може бути змінено з ініціативи працівника без погодження з роботодавцем.

Тепер про дистанційну роботу. Це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями або територією роботодавця, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Зазвичай дистанційна робота передбачає інтелектуальну працю, не пов’язану з фізичною роботою.

Працювати дистанційник може як із дому, так і з іншого зручного для себе місця. При цьому змінити своє робоче місце такий працівник має право в будь-який момент без погодження з роботодавцем.

Більше про «віддалені» форми організації праці див. у статті «Дистанційна чи надомна робота: що обрати?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 57.

Отже, ми з’ясували, що робоче місце працівника-надомника чи дистанційника може бути за місцем його проживання. При цьому, якщо його місце проживання та місцезнаходження роботодавця знаходяться в різних населених пунктах, виникає питання про те, куди потрібно перераховувати податки із зарплати такого працівника. Давайте розбиратися.

ПДФО

Як зазначено в п.п. 168.4.1 ПКУ, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до відповідних бюджетів згідно з БКУ. У свою чергу, ч. 2 ст. 64 БКУ передбачає, що ПДФО сплачується податковим агентом — юридичною особою (його філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням.

Тобто

у загальному випадку ПДФО перераховується за місцезнаходженням юридичної особи

Виняток передбачено п.п. 168.4.3 ПКУ для ПДФО, нарахованого на доходи працівників відокремлених підрозділів юросіб. У цьому разі податок повинен перераховуватися за місцезнаходженням таких підрозділів.

Що таке відокремлений підрозділ? Виходячи з норм ГКУ, до відокремлених підрозділів належать філії, представництва, інші підрозділи юрособи (ч. 6 ст. 55 цього Кодексу), стосовно яких справедливі такі три твердження:

1) вони не мають статусу юридичної особи (ч. 4 ст. 64 ГКУ);

2) підрозділи діють на підставі положення про них, затвердженого головним підприємством (ч. 4 ст. 64 ГКУ);

3) відомості про такі підрозділи включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань у порядку, визначеному законом (ч. 2 ст. 58 ГКУ).

Крім відокремлених, підприємство може мати виробничі та функціональні структурні підрозділи: виробництва, цехи, відділення, бригади, бюро, лабораторії, відділи тощо (ч. 1 ст. 64 ГКУ). Причому, якщо такі невідокремлені структурні підрозділи знаходяться на іншій території, ніж юрособа, податківці вимагають сплати ПДФО за місцезнаходженням таких невідокремлених підрозділів (див., наприклад, лист ДФСУ від 27.03.2019 № 10278/7/99-99-13-04-04-17).

Також вони вважають, що ПДФО слід перераховувати за місцезнаходженням власних чи орендованих приміщень (будівель), розташованих у різних регіонах України, в яких працюють наймані працівники (БЗ 103.07).

Разом із тим місце проживання надомника чи дистанційника не може вважатися ані відокремленим, ані структурним підрозділом юрособи. Квартира / будинок працівника не належить підприємству. Немає тут і орендних відносин. Підприємство не зобов’язано ставати на облік за неосновним місцем обліку в податковій за місцем проживання працівника і перераховувати туди податки. Тому сплата ПДФО від зарплати працівника-надомника чи дистанційника здійснюється за місцезнаходженням юрособи-роботодавця.

Надомник / дистанційник є працівником відокремленого підрозділу (наприклад, філії)? І в цьому випадку ПДФО перераховують не за місцем проживання працівника, а за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Військовий збір

Перерахування ВЗ до бюджету податкові агенти повинні здійснювати в порядку, прописаному в розд. IV ПКУ для ПДФО, з урахуванням особливостей, визначених підрозд. 1 розд. ХХ цього Кодексу (п.п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Однак відмінності все ж таки є, адже збір перераховують не до місцевого (як ПДФО), а до державного бюджету (п. 12 ч. 2 ст. 29 БКУ).

У зв’язку з цим, на думку податківців (див. БЗ 126.05), абзац другий п.п. 168.4.3 ПКУ щодо сплати ВЗ за неуповноважені відокремлені підрозділи застосовуватися не може. Як випливає зі згаданого роз’яснення, лише уповноважені відокремлені підрозділи сплачують ВЗ за своїм місцезнаходженням. В інших випадках ВЗ перераховується за місцезнаходженням юрособи.

Оскільки місце проживання надомника чи дистанційника уповноваженим відокремленим підрозділом не є, сплата ВЗ із зарплати такого працівника здійснюється за місцезнаходженням підприємства-роботодавця.

Якщо ж дистанційник / надомник — працівник уповноваженого відокремленого підрозділу, такий підрозділ перераховує ВЗ за своїм місцезнаходженням.

ЄСВ

Порядок сплати ЄСВ установлено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 цього Закону платники ЄСВ зобов’язані сплачувати внесок до податкового органу за своїм основним місцем обліку. При цьому платниками є роботодавці, до яких, зокрема, належать (див. п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464):

— підприємства, установи, організації та інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України;

— філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств, установ та організацій, які мають окремий баланс та самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами.

Таким чином, лише відокремлені підрозділи, які мають окремий баланс та самостійно здійснюють розрахунки з працівниками, сплачують ЄСВ за своїм місцем обліку. В усіх інших ситуаціях перерахування внеску здійснюється за основним місцем обліку юрособи.

Оскільки у випадку з дистанційниками та надомниками про підрозділ не йдеться, ЄСВ з їх зарплати перераховуємо за основним місцем обліку підприємства-роботодавця

І тільки якщо дистанційник / надомник є працівником відокремленого підрозділу, що виділений на окремий баланс і самостійно здійснює розрахунки із зарплати, ЄСВ перераховується за місцем обліку такого підрозділу. Але знову ж таки, не за місцем проживання працівника.

На завершення кілька слів щодо планів наших законодавців. Наразі розглядаються пропозиції щодо зміни порядку сплати ПДФО. Зокрема, пропонується перераховувати його не за місцезнаходженням роботодавця, а за місцем реєстрації платника податків. Таким чином хочуть підвищити надходження до бюджетів невеликих за чисельністю населених пунктів. Про це 18.01.2024 повідомило Мінінфраструктури. Звісно, у разі прийняття такої ініціативи у вигляді змін до ПКУ роботи в бухгалтерів значно побільшає.

ВИСНОВКИ

  • Працівник може виконувати роботу вдома за дистанційної чи надомної форми організації праці.
  • Перерахування ПДФО та ВЗ із зарплати надомника чи дистанційника здійснюється за місцезнаходженням роботодавця.
  • ЄСВ із зарплати працівників, які виконують роботу вдома або дистанційно, перераховують за основним місцем обліку роботодавця.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі