Програма «ГрінДІМ»
Програма діє для ОСББ та ЖБК, які представляють співвласників багатоквартирних будинків, у яких вони діють. Програма фінансується Фондом енергоефективності. Фонд на безоплатній та безповоротній основі
компенсує ОСББ та ЖБК 70 % вартості наступного обладнання:
— сонячні електростанції (СЕС). Сума гранта — не більше 1 млн грн;
— теплові насоси (джерело теплової енергії — ґрунт, вода або повітря). Сума гранта — не більше 2 млн грн
Якщо ОСББ/ЖБК одночасно встановлює СЕС і тепловий насос, то грант може бути виплачений у розмірі не більше 3 млн грн.
Також Фонд у рамках зазначених вище сум компенсує 70 % вартості сертифікації енергетичної ефективності будинку.
Конкретну суму гранта (в межах вищезазначених грантових сум) розраховує Фонд на підставі поданих заявником документів про вартість матеріалів і обладнання, з урахуванням питомого розміру гранта на основне обладнання (додаток 3 до Програми «ГрінДІМ» «Визначення розміру гранта»).
Також у межах цього гранта може бути частково відшкодовано вартість певних використаних матеріалів для встановлення цього обладнання (яких саме — визначено умовами програми), але на рівні не більше 15 % від гранта на основне обладнання.
Детальні умови програми розміщено на сайті Фонду енергоефективності (eefund.org.ua/documents/programa_grindim-redakcziya-vid-04-05-2024/). На цьому ж сайті розміщений Грантовий договір і додатки до нього.
Ключові особливості програми
Варто звернути увагу на наступні важливі моменти:
1. Є вимоги як до самого будинку, так і до обладнання (додаток 2 до програми «Технічні вимоги»). Наприклад, у разі встановлення СЕС на даху будинку надійність даху має бути підтверджено листом (довідкою), що підписано кваліфікованою особою відповідно до пп. 2 та 21 Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, затвердженого постановою КМУ від 12.04.2017 № 257.
Крім того, якщо будинок для опалення більше ніж 50 % опалювальної площі використовує центральне теплопостачання, має бути встановлено і працювати ІТП (індивідуальний тепловий пункт).
Самі «складові» СЕС (сонячні панелі, інвертори, акумулятори) мають відповідати вимогам, які визначені у вищезазначеному додатку «Технічні вимоги» до програми;
2. Грант
НЕ надається авансом
Грантові кошти заявник отримує тільки після того, як будуть завершені роботи і Фонд схвалить заявку про завершення робіт. При цьому під фінансування підпадає лише компенсація вартості того обладнання, яке придбано після приєднання до гранта, тобто «минулі» витрати (понесені ще до приєднання до гранта) не компенсуються.
Враховуючи, що кошти ОСББ/ЖБК отримує не одразу, держава з 20.07.2024 «відкрила» для ОСББ та ЖБК
можливість користуватися кредитами «5-7-9»
Відповідні зміни в Порядок № 28* були внесені постановою КМУ від 05.07.2024 № 791. Кредит «5-7-9» ОСББ/ЖБК може отримати лише для фінансування впровадження заходів з енергоефективності, включаючи придбання та улаштування генеруючих установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, установок зберігання електричної енергії та допоміжного обладнання.
Для ОСББ/ЖБК передбачена можливість отримати кредит під ставку 7 %.
Тобто за необхідності програму «ГрінДІМ» ОСББ/ЖБК може використовувати у сукупності з програмою пільгових кредитів «5-7-9».
3. Грант, який надається Фондом енергоефективності, передбачає фінансування лише:
1) 70 % вартості обладнання та матеріалів (тільки тих, що визначені умовами програми);
А ось вартість робіт зі встановлення обладнання НЕ КОМПЕНСУЄТЬСЯ
2) 70 % витрат на сертифікацію енергетичної ефективності будинку. Причому таку сертифікацію необхідно буде проходити двічі (перед поданням заяви на отримання гранта та після завершення робіт). Фонд компенсує витрати на сертифікацію енергоефективності в розмірі не більш 15000 грн за кожну послугу, що включається в розмір гранта.
Етапи отримання гранта
Етапи участі у програмі:
1. Отримується згода співвласників на участь у програмі (оформлюється протоколом).
2. Проводиться попередня сертифікація енергетичної ефективності будинку згідно із Законом України «Про енергетичну ефективність будівель» від 22.06.2017 № 2118-VIII (ср. ). Як було сказано вище, витрати на сертифікацію також компенсуються Фондом у розмірі 70 % (див. вище). Це не додаткова сума, а сума в межах гранта.
За результатами попередньої сертифікації енергоефективності будинку ОСББ/ЖБК має отримати сертифікат енергоефективності та опис проєкту (згідно з додатком 5 до програми)
3. Відкривається рахунок у банку-партнері для отримання гранта.
4. ОСББ/ЖБК подає фонду заявку № 1 за формою, визначеною грантовим договором, та супровідні документи. Такими супровідними документами є:
— витяг з протоколу загальних зборів ОСББ / співвласників багатоквартирного будинку, в якому діє ЖБК;
— опис проєкту (згідно з додатком 5 до програми);
— сертифікат енергетичної ефективності будинку;
— паспорти на обладнання;
— лист (довідка) про надійність даху для встановлення обладнання СЕС;
— фото до виконання робіт (посилання на адресу їх розміщення в інтернеті);
— копія паспорта та документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків особи, яка підписує та подає Заявку;
— документи на підтвердження повноважень підписувати та подавати Заявку від імені ОСББ/ЖБК.
5. За результатами розгляду Фондом Заявки № 1 ОСББ/ЖБК отримує повідомлення про схвалення Заявки № 1.
6. Закуповується обладнання і проводяться роботи з його встановлення. Покупцем обладнання має бути саме ОСББ/ЖБК.
7. Проводиться повторна (після завершення робіт) сертифікація енергетичної ефективності будинку з отриманням сертифіката та опису проєкту. Витрати на цю сертифікацію теж компенсуються Фондом у розмірі 70 % і ця сума входить в загальний розмір гранта.
8. Подання Заявки № 2 Фонду про завершення робіт із супровідними документами. Перелік цих супровідних документів наведено у додатку 4 до програми.
9. Фонд схвалює Заявку № 2.
10. Протягом 15 робочих днів з моменту відправлення повідомлення про схвалення Заявки № 2 виплачується грант на рахунок ОСББ/ЖБК у банку-партнері.
Як ОСББ обліковувати СЕС і отриманий грант
У принципі, в ОСББ є два варіанти, як можливо обліковувати СЕС.
Варіант 1 — обліковувати її (зважаючи на те, що вона може бути відокремлена від будинку), як окремий об’єкт основних засобів (ОЗ). Всі витрати, пов’язані з первісною вартістю об’єкта (п. 8 НП(С)БО 7), акумулюють за дебетом рахунка 15, а після введення ОЗ в експлуатацію роблять проводку Дт 10 — Кт 15.
У цьому випадку доходи і витрати від цільового фінансування будемо визнавати протягом періоду корисного використання об’єкта пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів (п. 18 НП(С)БО 15). Тобто по мірі нарахування амортизації за цим об’єктом (див. також статтю «ОСББ придбало генератор: як його обліковувати?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 61).
При цьому отримане цільове фінансування від співвласників і Фонду спочатку відображатимемо у складі доходів майбутніх періодів (Дт 484 — Кт 69). А згодом, по мірі нарахування амортизації, відображатимемо дохід від цільового фінансування проводкою Дт 69 — Кт 71.
Враховуючи, що грант виплачується тільки після завершення всіх робіт, частину коштів, яка покривається грантом (Дт 311 — Кт 484), могли вже профінансувати співвласники. В такому випадку ці кошти (сплачені співвласниками, але які потім компенсувалися грантом) спрямовуємо на поповнення внесків співвласників (Дт 484 — Кт 685).
Варіант 2 — не обліковувати СЕС як окремий об’єкт ОЗ. Враховуючи, що СЕС направлена на забезпечення енергоефективності саме цього будинку, та зважаючи на специфіку діяльності ОСББ, можна розглядати СЕС як поліпшення будинку. Але витрати ОСББ на поліпшення будинку не підлягають капіталізації (рахунок 15), оскільки не призводять до збільшення майбутніх економічних вигод ОСББ від використання такого будинку (див. також статтю «ОСББ відремонтувало водостоки: відображаємо в обліку» // «Податки & бухоблік», 2024, № 61).Тому
будь-які поліпшення житлового будинку ОСББ відносить на витрати і відображає так само, як і ремонт
Тобто це будуть звичайні витрати (рахунок 94). Отже, придбане обладнання буде одразу списуватися на витрати (Дт 94 — Кт 20). При цьому може бути ситуація, що витрати в бухобліку виникнуть раніше, ніж отримане для їх покриття цільове фінансування. У цьому випадку вважаємо, що витрати на рахунку 94 мають визнаватися тільки в сумі вже отриманого цільового фінансування (одночасно на суму таких визнаних витрат відображається і дохід від цільового фінансування (Дт 48 — Кт 71). А решта вже понесених витрат (ще не покрита цільовим фінансуванням) має відображатися у складі витрат майбутніх періодів (Дт 39). У міру отримання цільового фінансування витрати списуватимуться на рахунок 94 (Дт 94 — Кт 39) і одночасно на суму визнаних витрат (Дт 94) визнаватимуться доходи від цільового фінансування (Дт 48 — Кт 71).
Безпосередньо сам грант у бухобліку, вважаємо, потрібно визнавати, коли буде схвалена Заявку № 2 на його отримання (Дт 377/Фонд — Кт 484/Фонд). Отримання гранта відображається проводкою Дт 311 — Кт 377/Фонд.
Приклад. ОСББ бере участь у програмі «ГрімДІМ» на придбання сонячної електростанції.
Вартість самого обладнання — 500000 грн, робіт з його встановлення — 80000 грн; вартість послуг з проведення аудиту енергоефективності будинку (до та після завершення робіт) — 20000 грн за кожну послугу (всього 40000 грн).
Фонд енергоефективності після завершення робіт покриває 70 % вартості придбаного обладнання (350000 грн) та 70 % вартості послуг з проведення аудиту енергоефективності будинку (до та після завершення робіт) (28000 грн). Усього 378000 грн.
Решта витрат (242000 грн) фінансується співвласниками.
За умовами договорів з постачальниками обладнання та виконавцями робіт 50 % оплати здійснюється авансом, 50 % — у строк 15 днів після завершення робіт. Послуги енергоаудиту оплачуються одразу в розмірі 100 %.
Для покриття витрат нараховані внески для співвласників — 330000 грн (частина з них у розмірі 88000 грн) після отримання гранта буде зарахована на поповнення майбутніх внесків співвласників.
Приклад 1. Облік СЕС як окремого об’єкта ОЗ
№ з/п | Зміст господарської операції | Сума, грн | Кореспонденція рахунків | |
дебет | кредит | |||
Надходження цільових внесків від співвласників | ||||
1 | Нараховано внески співвласників на придбання СЕС | 330000 | 377 | 484 |
2 | Отримано внески від власників квартир | 330000 | 301, 311 | 377 |
Енергоаудит будинку, придбання обладнання та встановлення СЕС | ||||
3 | Проведено сертифікацію енергетичної ефективності будинку | 20000,00 | 94 685 | 685 311 |
4 | На суму витрат визнано дохід від отриманого цільового фінансування | 20000,00 | 484 | 71 |
5 | Перераховано постачальнику аванс за обладнання (50 %) | 250000,00 | 371 | 311 |
6 | Оприбутковано обладнання | 500000,00 | 152 | 685 |
7 | Здійснено залік заборгованостей | 250000,00 | 685 | 371 |
8 | Оплачено аванс за роботи зі встановлення СЕС (50 %) | 40000,00 | 371 | 311 |
9 | Виконано роботи зі встановлення СЕС | 80000,00 | 152 | 685 |
10 | Здійснено залік заборгованостей | 40000,00 | 685 | 371 |
11 | Проведено повторну сертифікацію енергетичної ефективності будинку після завершення робіт | 20000,00 | 94 685 | 685 311 |
12 | На суму витрат визнано дохід від отриманого цільового фінансування | 20000,00 | 484 | 71 |
13 | Визнано доходом майбутніх періодів отримане цільове фінансування від співвласників | 290000,00 | 484 | 69 |
14 | Введено СЕС в експлуатацію | 580000,00 | 104 | 152 |
Отримання гранта | ||||
15 | Після завершення робіт Фондом схвалено заявку № 2 на отримання гранта | 378000,00 | 377/Фонд | 484/Фонд |
16 | Отримано грант від Фонду | 378000,00 | 311 | 377/Фонд |
17 | Спрямовано частину гранта на поповнення внесків співвласників | 88000,00 | 484/Фонд | 685 |
18 | Визнано доходом майбутніх періодів решту отриманого цільового фінансування від Фонду | 290000,00 | 484/Фонд | 69 |
19 | Перераховано оплату постачальникам обладнання | 250000,00 | 685 | 311 |
20 | Перераховано оплату постачальникам робіт | 40000,00 | 685 | 311 |
21 | Нараховано амортизацію СЕС (з місяця, наступного за введенням в експлуатацію) (щомісячно) | 10000,00 (умовно) | 94 | 131 |
22 | Визнано дохід від отриманого цільового фінансування на суму амортизації | 10000,00 | 484 | 71 |
23 | Нараховано майбутні внески співвласників (умовно) | 130000,00 | 377 | 484 |
24 | Проведено взаємозалік | 130000,00 | 685 | 377 |
Приклад 2. СЕС не виокремлюється в окремий об’єкт ОЗ
№ з/п | Зміст господарської операції | Сума, грн | Кореспонденція рахунків | |
дебет | кредит | |||
Надходження цільових внесків від співвласників | ||||
1 | Нараховано внески співвласників на придбання СЕС | 330000,00 | 377 | 484 |
2 | Отримано внески від власників квартир | 330000,00 | 301, 311 | 377 |
Енергоаудит будинку, придбання обладнання та встановлення СЕС | ||||
3 | Проведено сертифікацію енергетичної ефективності будинку | 20000,00 | 94 685 | 685 311 |
4 | На суму витрат визнано дохід від отриманого цільового фінансування | 20000,00 | 484 | 71 |
5 | Перераховано постачальнику аванс за обладнання (50 %) | 250000,00 | 371 | 311 |
6 | Оприбутковано обладнання | 500000,00 | 20 | 685 |
7 | Здійснено залік заборгованостей | 250000,00 | 685 | 371 |
8 | Оплачено аванс за роботи зі встановлення СЕС (50 %) | 40000,00 | 371 | 311 |
9 | Виконано роботи зі встановлення СЕС | 80000,00 | 94 | 685 |
10 | Здійснено залік заборгованостей | 40000,00 | 685 | 371 |
11 | Списано на витрати вартість обладнання (500000,00) — в частині, покритій отриманим цільовим фінансуванням | 230000,00 | 94 | 20 |
12 | — в частині, не покритій отриманим цільовим фінансуванням | 270000,00 | 39 | 20 |
13 | Визнано доходи від цільового фінансування в частині витрат, покритих отриманим цільовим фінансуванням | 310000,00 | 484 | 71 |
14 | Проведено повторну сертифікацію енергетичної ефективності будинку після завершення робіт | 20000,00 | 39 685 | 685 311 |
Отримання гранта | ||||
15 | Після завершення робіт Фондом схвалено заявку № 2 на отримання гранта | 378000,00 | 377/Фонд | 484/Фонд |
16 | Отримано грант від Фонду | 378000,00 | 311 | 377/Фонд |
17 | Визнано витрати в частині отриманого цільового фінансування | 290000,00 | 94 | 39 |
18 | Визнано доходи від цільового фінансування в частині витрат, покритих отриманим цільовим фінансуванням | 290000,00 | 484/Фонд | 71 |
19 | Спрямовано частину гранта на поповнення внесків співвласників | 88000,00 | 484/Фонд | 685 |
20 | Перераховано оплату постачальникам обладнання | 250000,00 | 685 | 311 |
21 | Перераховано оплату постачальникам робіт | 40000,00 | 685 | 311 |
22 | Нараховано майбутні внески співвласників (умовно) | 88000,00 | 377 | 484 |
23 | Проведено взаємозалік | 88000,00 | 685 | 377 |
Висновки
- ОСББ та ЖБК, які представляють співвласників багатоквартирних будинків, у яких вони діють, мають можливість отримати від Фонду енергоефективності грант для покриття 70 % вартості придбання такого обладнання, як сонячні електростанції (розмір гранта до 1 млн грн) або теплових насосів (розмір гранта до 2 млн грн).
- Також грант надається для покриття 70 % вартості сертифікації енергетичної ефективності будинку.
- Програма має назву «ГрінДІМ».
- Грант не передбачає покриття вартості робіт зі встановлення такого обладнання. Компенсується лише вартість самого обладнання та деяких матеріалів.
- Грант не надається авансом, він перераховується лише після завершення робіт зі встановлення сонячних електростанцій або теплових насосів. При цьому грант надається лише на те обладнання, яке придбане вже після приєднання до програми гранта.
- Грант передбачає технічні вимоги до самої будівлі, а також до обладнання.