Дійсно, не тільки при експорті, а й при постачанні на митній території України товарів, на які поширюється режим експортного забезпечення ПДВ (РЕЗ-товари),
одиниця виміру таких товарів у податковій накладній (ПН) має зазначатися виключно в кілограмах (п. 97.2 підрозд. 2 розд. XX ПКУ; п. 16 Порядку № 1307*)
* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.
Перелік РЕЗ-товарів наведено в додатку до постанови КМУ від 29.10.2024 № 1261 (див., зокрема, статтю «З грудня запроваджується режим експортного забезпечення ПДВ для деяких сільськогосподарських товарів» // «Податки & бухоблік», 2024, № 92).
Чи є товар, який ми постачаємо, РЕЗ-товаром, визначається за найменуванням та кодом УКТ ЗЕД. Якщо найменування з кодом УКТ ЗЕД товару, який ми постачаємо, названо в постанові, то товар є РЕЗ-товаром. Відповідно діє вимога про зазначення в ПН при його постачанні одиниці виміру в «кг».
РЕЗ-товар розфасовано: чи залишається він РЕЗ-товаром?
Чи зміниться щось від того, що товар, який належить до РЕЗ-товарів, буде розфасовано? Наприклад, олія соняшникова з кодом УКТ ЗЕД 1512 буде розфасована в пляшки і продаватиметься в пляшках?
Тут
головним ідентифікатором є те, чи призводить таке «фасування» до зміни коду УКТ ЗЕД
Якщо код УКТ ЗЕД не змінюється, тобто це буде той самий код і він названий у постанові № 1261, то це РЕЗ-товар. А отже, при постачанні такого товару в ПН одиниця виміру має зазначатися в «кг».
Якщо брати олію соняшникову з кодом УКТ ЗЕД 1512 (відповідно до постанови КМУ № 1261 — це РЕЗ-товар), то якщо вона буде просто розфасована в пляшки, код УКТ ЗЕД не зміниться. Це буде той самий код УКТ ЗЕД 1512. Відповідно олія соняшникова в пляшках теж є РЕЗ-товаром.
Що стосується насіння соняшнику, то до РЕЗ-товарів належить насіння соняшнику, подрібнене чи не подрібнене, яке класифікується за кодом УКТ ЗЕД 1206 00. Якщо це буде просто розфасоване насіння соняшнику або попередньо лущене і розфасоване насіння або сушене насіння, то код УКТ ЗЕД його теж буде 1206 00 (тобто це буде теж РЕЗ-товар).
Якщо ж насіння соняшнику не просто буде розфасоване, а ще, наприклад, піддаватиметься процесам додавання солі (солоне насіння) або інших ароматизувальних речовин, то тоді вже таке насіння може бути класифіковане, як «приготовлене» у товарній позиції 2008 (а цей код УКТ ЗЕД вже не названий серед РЕЗ-товарів).
Отже, якщо після розфасування товару він не змінює код УКТ ЗЕД і це код РЕЗ-товару, то в такому разі при постачанні цього товару починаючи з 01.12.2024 (у ПН з датою складання починаючи з 01.12.2024) одиниця виміру такого товару в ПН має зазначатися виключно в кілограмах.
Олія продається в пляшках: як виконати вимогу про кілограми в ПН?
Якщо олія соняшнику продається покупцю в пляшках, то одиниця виміру кілограм може бути незручною для обліку.
Проте якщо мова йде про постачання цього товару суб’єкту господарювання — платнику ПДВ (тобто коли йдеться про формування на підставі такої ПН податкового кредиту), то потрібно дотримуватися вимоги про зазначення одиниці виміру в ПН за РЕЗ-товарами саме в «кг».
У такому разі, як ми зазначали в статті «Податкова накладна на РЕЗ-товари: тільки кілограми, незалежно від первинки» // «Податки & бухоблік», 2024, № 98, може бути доцільним у договорі (специфікації до договору) / первинці визначати одразу дві одиниці виміру: в штуках (пляшках) і кілограмах; визначити вагу однієї пляшки в кг, а також ціну за 1 кг і за 1 штуку (пляшку). А в ПН вже зазначати одиницю виміру в кілограмах (і ціну, відповідно, за одиницю виміру — кілограм). У вищезгаданій статті були більш детально розглянуті питання щодо неспівпадіння одиниці виміру в первинці і ПН.
Фрагмент специфікації до договору
Назва товару | Загальна кількість, кг | К-ть, шт (пляшка 0,782 кг) | Ціна за кг (без ПДВ), грн | Ціна за шт (без ПДВ), грн | Сума, грн (без ПДВ), грн |
Олія соняшникова 0,85л | 15,64 | 20 | 76,7263 | 60,00 | 1200,00 |
Звісно, прив’язка одразу до двох одиниць виміру може викликати «копійчані» розбіжності між ціною, яка розрахована за «кг», і ціною, яка розрахована виходячи з іншої одиниці виміру.
Але тут слід зазначати, що податківці в листі ДПСУ від 15.11.2024 № 31717/7/99-00-21-03-02-07 (див. статтю «Експортне забезпечення: як заповнити податкову накладну та ПДВ-декларацію» // «Податки & бухоблік», 2024, № 96), говорили, що в «ціновій» графі 7 ПН-РЕЗ (хоча в листі мова йшла про експортну ПН-РЕЗ, але суть справи це не змінює, адже для експортних ПН-РЕЗ діє аналогічна умова про зазначення одиниці виміру виключно в «кг») може бути зазначено більше ніж два знаки після коми:
«у графі 7 ціна постачання одиниці товару заповнюється у гривнях з копійками; цей показник може мати більше ніж 2 знаки після коми»
Тобто податківці визнають і допускають, що в «ціновій» гр. 7 ПН-РЕЗ може бути і більше ніж два знаки після коми.
Сума ПДВ вказується у графі 11 у гривнях з копійками; при цьому цей показник може містити до 6 знаків після коми включно (п. 16 Порядку № 1307) та обчислюється з округленням результату за загальними правилами математики.
Продаж РЕЗ-товару вроздріб: у ПН за щоденними підсумками операцій теж «кг»?
Тепер перейдемо до питання: чи потрібно роздрібним продавцям при продажу РЕЗ-товару (наприклад, тієї ж соняшникової олії в пляшках) у ПН за щоденними підсумками операцій виконувати вимогу про зазначення одиниці виміру виключно в «кг»?
Ніяких винятків для таких ПН немає. Враховуючи, що це (1) РЕЗ-товар, і це (2) таке саме постачання на митній території України, і те що (3) таблична частина ПН за щоденними підсумками операцій заповнюється за загальними правилами, то
за товарами, які належать до РЕЗ-товарів, одиниця виміру і в ПН за щоденними підсумками операцій має зазначатися в кілограмах
І ця вимога, формально, діє для ПН, складених з 01.12.2024.
Інша справа, що з огляду на те, що така ПН не видається покупцю, відповідальність за невиконання умови про зазначення по РЕЗ-товару одиниці виміру в «кг» навряд чи загрожує (якщо в іншому ПН буде складена належним чином і сума податкових зобов’язань з ПДВ буде правильною).
Висновки
- Головним ідентифікатором РЕЗ-товару є код УКТ ЗЕД. Якщо товар має код УКТ ЗЕД, який названий у постанові КМУ від 29.10.2024 № 1261, то це — РЕЗ-товар.
- Якщо товар розфасовано чи піддано додатковій «переробці», то потрібно дивитися на те, чи призводить таке «фасування» чи «переробка» до зміни коду УКТ ЗЕД. Якщо після фасування / переробки код залишається тим самим і це код РЕЗ-товару, — то це РЕЗ-товар.
- При постачанні РЕЗ-товарів на митній території України теж повинна дотримуватися вимога про зазначення одиниці виміру в ПН щодо такого товару в кілограмах. Немає виключень з цього правила і для ПН за щоденними підсумками операцій.