Теми статей
Обрати теми

Уточненку подано до строку сплати: яку суму і коли сплачувати?

Казанова Марина, податковий експерт
За матеріалами БЗ 129.04

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41904

ВИСНОВКИ ДОКУМЕНТА

Якщо виправлення помилки відбувається до закінчення граничного строку сплати податку і подається:

уточнююча звітність на зменшення податкового зобов’язання (ПЗ), то сплатити слід уточнену (зменшену) суму ПЗ — у стандартні строки для сплати ПЗ за декларацією. Є нюанси щодо ПДВ;

уточнююча звітність на збільшення ПЗ, то (1) суму ПЗ, яку донарахували (на яку збільшили ПЗ), необхідно сплатити до подання уточнюючої декларації (УД) / уточнюючого розрахунку (УР), а (2) ПЗ, визначені у декларації, — у стандартні строки для сплати ПЗ за декларацією

Мова йде про ситуацію, коли платник податку подав до граничного строку сплати зобов’язання за декларацією уточнюючу звітність (УД, УР). Податківці надали роз’яснення, яку суму ПЗ та в які строки потрібно сплатити в цьому випадку.

Уточнююча на зменшення. Якщо до граничної дати сплати податку подано УД/УР на зменшення, то зважаючи на те, що виправлення помилки відбулося до закінчення граничного строку сплати податку, сплачуємо уточнену (зменшену) суму.

Як пояснюють податківці, відповідно до п. 2 підрозд. 4 розд. ІV Порядку № 5* сума задекларованого в поточній декларації податку відображається в картці платника (ІКП) датою граничного строку сплати податку. Дані уточненки відображаються в картці платника датою подання такої уточненки податківцям. При цьому за уточнюючими звітами відображається різниця між (1) грошовим зобов’язанням, зазначеним у раніше поданому звіті, і (2) грошовим зобов’язанням, розрахованим з урахуванням виявлених помилок. Тому в результаті в ІКП на дату настання граничного строку сплати податку буде відображатися правильна (зменшена) сума ПЗ (тобто сума з урахуванням уточнюючої звітності), яку платнику і слід сплатити.

* Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5.

При цьому суму ПЗ, задекларовану в уточнюючій звітності, потрібно сплатити в «стандартні» строки, відведені для сплати ПЗ за декларацією, тобто протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання відповідної декларації (п. 57.1 ПКУ). Тобто

строк сплати ПЗ за декларацією у зв’язку з поданням уточненки на зменшення ПЗ не змінюється

Є нюанс щодо ПДВ. На відміну від інших податків і зборів, ПДВ сплачується через електронний ПДВ-рахунок. Податківці на підставі поданих ПДВ-декларацій (ряд. 18) не пізніше ніж за 3 робочих дні до закінчення граничного строку сплати ПДВ складають реєстр на списання коштів з ПДВ-рахунку і надсилають його Казначейству (п. 20 Порядку № 569*).

* Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 № 569.

При цьому у разі подання УР до ПДВ-декларації на зменшення ПЗ, щоб платник зміг сплатити ПДВ у меншій сумі (з урахуванням УР), повинні виконуватися одночасно дві умови:

(1) ПЗ за цієї декларацією (до якої ми подали УР) ще не були сплачені (не списані Казначейством у бюджет). Якщо ПЗ за період, що виправляється, вже сплачені, то скоригувати їх неможливо (після подання зменшуючого УР в ІКП просто виникне переплата, яку можна повернути на електронний ПДВ-рахунок*);

* Детальніше про повернення переплати з ПДВ див. статтю «Переплати з ПДВ: окрема історія» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15.

(2) в УР має бути заповнений рядок 18.2. Якщо податок за уточнюваний період ще не сплачено, то суму з ряд. 18.2 УР (тобто зменшення ПЗ) податківці врахують у коригуючих реєстрах, які направлять Казначейству (п. 2001.6 ПКУ, п. 20 Порядку № 569). У результаті Казначейство спише з ПДВ-рахунку гроші в меншій (привальній) сумі (з урахуванням коригуючих реєстрів) і платник податків сплатить податку менше — уже з урахуванням зменшення за УР.

Уточнююча на збільшення. Тут особливість у тому, що відповідно до п. 50.1 ПКУ у разі заниження ПЗ сума недоплати (донарахована сума ПЗ) і самоштраф мають сплачуватися до подання УД/УР. Самоштраф, нагадаємо, зараз (під час воєнного стану) не нараховується і не сплачується, адже за вимогами п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ при виправленні з 1 серпня 2023 року і до припинення або скасування воєнного стану помилок будь-яких періодів (пов’язаних із заниженням податку) самоштраф і пеня не нараховуються.

А ось суму недоплати (донараховану суму ПЗ за УД/УР) потрібно сплатити до подання УД/УР. А отже, виходить, що у випадку виправлення помилки до граничної дати сплати податку:

— сплатити податок у частині донарахованої уточненкою суми (на яку збільшили ПЗ) необхідно до подання такої уточненки. Тобто раніше, ніж податок, нарахований за звітною декларацією, яку уточнено. Якщо не виконаємо цю вимогу, то загрожує штраф за п. 124.1 ПКУ — за несвоєчасну сплату грошових зобов’язань;

— а суму податку в частині, яка була задекларована в декларації, що виправлялась, потрібно сплатити в стандартні строки, встановлені для сплати ПЗ за декларацією. Тобто протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання декларації.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі