Якщо ФОП думав, що зареєструвавши припинення підприємницької діяльності, він «за компанію» позбудеться найманого працівника і той автоматично вважатиметься звільненим, то це не так.
ФОП-новачки часто допускають такі помилки: вони вважають, що досить знятися з держреєстрації — і всі зобов’язання та борги підприємця розтануть за помахом чарівної палички. Бо ФОП ніби зник. Але на практиці воно так не працює. І ось чому.
Справа в тому, що коли фізособа набуває статусу підприємця (простіше кажучи — реєструється як ФОП) — це означає лише те, що тепер вона має право здійснювати підприємницьку діяльність. І все! Ніякої нової особи при цьому не виникає.
Тому, як під час перебування такої особи у статусі ФОП, так і тоді, коли вона такого статусу не має, у договорах (у т. ч. трудових) стороною, яка вступає у відносини (і є зобов’язаною стороною), по суті, все одно залишається саме ця фізособа (ФОП вона чи не ФОП). Змінюються хіба що правила укладення цих договорів, оподаткування результатів їх виконання тощо. Але знову ж таки, зобов’язаною стороною є та сама фізична особа.
При цьому втрата ФОП-статусу (зняття ФОП з держреєстрації) означає тільки те, що фізособа більше не має права займатися підприємницькою діяльністю. А от зобов’язання за вже укладеними договорами не припиняються, а залишаються такими самими. Адже фізособа після припинення ФОП не перестає існувати (див. постанову ВС від 16.08.2018 у справі № 320/9471/15-ц). Більше деталей щодо цього знайдете у статті «Розбираємося з операціями після припинення ФОП» // «Податки & бухоблік», 2023, № 69.