19.12.2024

Нові реквізити фіскального чека РРО/ПРРО: вже з 1 січня?

Наказ Мінфіну від 22.11.2024 № 601

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

Мінфін уніс зміни до форми і змісту розрахункових документів, доповнивши їх новими обов’язковими реквізитами і видаливши, на його думку, зайві. Зокрема, змін зазнали:

— фіскальний касовий чек на товари (послуги) (ф. № ФКЧ-1);

— фіскальний касовий чек видачі коштів (ф. № ФКЧ-2);

— фіскальний касовий чек за операціями з приймання коштів для подальшого їх переказу (ф. № ФКЧ-3).

Упровадити зазначені зміни слід до 01.01.2025, інакше це загрожуватиме штрафами.

Крім того, в новій редакції викладено форму розрахункової квитанції (ф. № РК-1)

Якщо ви засумували за змінами до РРОшної нормативки і вам нічим було розважитися на свята, тоді цей наказ саме для вас. Мінфін підготував доволі об’ємну порцію змін, що, зокрема, зачіпають перелік обов’язкових реквізитів більшості розрахункових документів, передбачених Положенням № 13*. Ми зосередимося на найпоширенішому з них — фіскальному касовому чеку.

* Положення про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13.

Отже, на сьогодні маємо 35 обов’язкових реквізитів фіскального чека замість колишніх 31 (оцінити значення кожного з них вам допоможе стаття «Помилки в обов’язкових реквізитах чека РРО: справжні й уявні» // «Податки & бухоблік», 2024, № 81). Одні з них додали, інші виключили, деякі розділили, одним словом, попрацювали на славу. Та чи є ці зміни такими вже суттєвими?

Побіжний аналіз показує, що значення нових обов’язкових реквізитів теж різне. Зокрема:

— «вага одиниці тютюнового виробу... (рядок 10)» і «реквізити паспортного документа покупця... (рядок 28)» знадобляться лише магазинам безмитної торгівлі при продажу тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв;

— згадку в рядку 9 про електронні марки акцизного податку можна сміливо ігнорувати аж до 01.01.2026 (подробиці — в статті «Закон про електронні акцизні марки: що змінили вже зараз, а що чекає» // «Податки & бухоблік», 2023, № 64). В цьому реквізиті, як і раніше, слід наводити тільки цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) на алкогольні напої;

замість спрощеної назви товару / послуги (рядок 11) в чеку можна й надалі зазначати їх повну назву. Причому навіть тим платникам, хто має право на це, чесно кажучи, сумнівне спрощення (докладніше — в статті «Спрощена назва товару (послуги) в чеку РРО/ПРРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 79).

Водночас більшості користувачів РРО/ПРРО доведеться потурбуватися про відображення в чеку таких нових реквізитів, як:

— «засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо) (рядок 19)»;

— «решта, валюта (зазначається у разі здійснення оплати в готівковій формі) (рядок 25)»;

— «код автентифікації повідомлення (MAC) чека (рядок 30)» — тільки для чеків, що створюються РРО,

а також

— «QR-код... (рядок 29)», який хоч і не новий, але згідно з наказом, що коментується, наповнився новим змістом. Відтепер він має містити пошуковий запит до Системи обліку даних РРО.

Як бачите, деякі з перелічених нових (оновлених) реквізитів суто технічні. А це означає, що самостійно запрограмувати їх відображення користувач РРО/ПРРО навряд чи зможе. Отже, доведеться звертатися до виробників класичних РРО або розробників програмних РРО. У зв’язку з цим виникає логічне запитання: а з коли ж Мінфін хоче бачити нові реквізити в касовому чеку?

Відповідь на нього — в п.п. 1 п. 4 наказу, що коментується. Ним установлено, що:

на класичних РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення (ПЗ) яких включені до Державного реєстру РРО до дня набрання чинності цим наказом, і програмних РРО дозволяється формувати розрахункові документи за старими правилами лише до 1 січня 2025 року

Тобто до Нового року відсутність нових (оновлених) реквізитів не буде порушенням і штрафом за невидачу відповідного розрахункового документа згідно з п. 1 ст. 17 Закону про РРО не загрожуватиме. А після Нового року, виходить, можна буде штрафувати аж бігом!

У цьому зв’язку зазначимо, що для внесення поправок до чеків, які формуються на ПРРО, багато часу не потрібно. Тож їх розробники, якщо почнуть цим займатися просто завтра, до Нового року, може, й устигнуть.

А от із класичними РРО все набагато складніше. І Мінфін, очевидно, це розуміє, оскільки згадує в наказі про версії ПЗ і Держреєстр РРО. Щоб розуміли й ви, нагадаємо, що відомості про версію внутрішнього ПЗ РРО обов’язково містяться в зазначеному Держреєстрі (п. 2 Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою КМУ від 29.08.2002 № 1315). Ви їх наводили в реєстраційній заяві (ф. № 1-РРО) при взятті на облік касового апарата. Вони ж зазначені в реєстраційному посвідченні вашого РРО (ф. № 3-РРО).

Так от, після того як виробник РРО оновить версію ПЗ, аби касовий апарат міг виконати нові вимоги щодо форми і змісту фіскального чека, слід уключити відомості про неї в Держреєстр РРО. Це зона відповідальності виробника. Щойно це станеться, він зможе перепрошити ваш РРО. Користувач, у свою чергу, має перереєструвати РРО — це обов’язкова умова в разі зміни версії ПЗ (див. БЗ 109.06). І тільки після цього можна буде працювати на такому РРО за новими правилами. Висновок більш ніж однозначний: устигнути з усім цим до 01.01.2025 не-ре-а-льно!

Дивуєтесь, як так можна, і запитуєте, що з цим робити? Ми дивуємось не менше. Адже перша згадка про майбутні зміни в переліку обов’язкових реквізитів чека РРО з’явилася на сайті Мінфіну 13 грудня 2023 року, тобто рік тому (див. про це в наших статтях «Карткові реквізити в чеку РРО: коли обов’язкові, а коли ні?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 102 і «РРО/ПРРО: що варто згадати на межі років» // «Податки & бухоблік», 2023, № 103). При цьому в проєкті наказу, який тоді пропонувався на обговорення, стояла та сама кінцева дата впровадження цих змін — 01.01.2025. І якби Мінфін не зволікав рівно рік з прийняттям цього наказу, все було б ОК. Але, на жаль, маємо, що маємо... До речі, наказ, що коментується, не опубліковано й досі, а це ще більше скорочує час, відведений платникам на впровадження прийнятих змін.

Що з цим робити, сказати складно. Виправляти свою похибку Мінфін навряд чи збирається. Про це свідчить його наказ від 11.12.2024 № 632, яким він уніс дрібні правки до наказу, що коментується, однак про перенесення дати закінчення перехідного періоду чомусь не потурбувався. Тож платникам доведеться вигрібати все це самим. Когось захистить антиштрафна парасолька з п. 14 розд. ІІ Закону про РРО (кого саме, читайте в статті «Захист від штрафів за Законом про РРО: для кого він актуальний сьогодні» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41). Комусь можна порадити перейти врешті-решт на ПРРО, а старий РРО здати на металобрухт. А хтось узагалі не перейматиметься, мовляв, бачили ще й не таке...