Хоч складання календаря робочого часу — справа індивідуальна, однак при цьому обов’язково дотримуємося загальних норм КЗпП. Крім того, під час дії воєнного стану слід ураховувати також положення Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136). Нагадаємо: строк дії воєнного стану подовжено з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року на 90 діб Указом Президента України від 28.10.2024 № 740/2024, затвердженим Законом України від 29.10.2024 № 4024-ІХ.
Починайте складання виробничого календаря з визначення тривалості робочого часу.
Визначаємо тривалість робочого часу
Загальне правило таке — нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (ст. 50 КЗпП). Проте у період дії воєнного стану для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), її можна збільшити до 60 годин на тиждень (див. ч. 1 ст. 6 Закону № 2136).
Разом з цим для окремих категорій працівників, перелічених у ст. 51 КЗпП, роботодавець зобов’язаний встановити скорочену тривалість робочого часу. Однак якщо такі працівники зайняті на об’єктах критичної інфраструктури (див. вище), то для них скорочену тривалість робочого часу дозволено збільшити до 40 годин на тиждень (ч. 2 ст. 6 Закону № 2136).
Важливо! Не можна збільшувати скорочену тривалість робочого часу, що встановлюється для неповнолітніх ст. 51 КЗпП, навіть якщо вони працюють на об’єктах критичної інфраструктури (ч. 8 ст. 6 Закону № 2136).
Рішення щодо того, встановити на підприємстві п’ятиденний або шестиденний робочий тиждень, за мирних часів роботодавець приймав спільно з виборним органом первинної профспілкової організації або профспілковим представником (див. ч. 3 ст. 52 КЗпП). У період дії воєнного стану роботодавець може це зробити на власний розсуд (ч. 3 ст. 6 Закону № 2136). Також до скасування воєнного стану він самостійно визначає тривалість щоденної роботи працівників.
Підраховуємо кількість днів
Визначаємо для кожного місяця календарного року і всього за 2025 рік:
1) кількість календарних днів. 2025 рік — невисокосний, в ньому 365 календарних днів;
2) кількість святкових і неробочих днів. Таких днів 11. Їх перелік наведений у ст. 73 КЗпП:
1 січня — Новий рік;
8 березня — Міжнародний жіночий день;
1 травня — День праці;
8 травня — День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 — 1945 років;
28 червня — День Конституції України;
15 липня — День Української Державності;
24 серпня — День Незалежності України;
1 жовтня — День захисників і захисниць України;
один день (неділя) — Великдень (у 2025 році — 20 квітня);
один день (неділя) — Трійця (у 2025 році — 8 червня);
25 грудня — Різдво Христове.
Пам’ятаємо, що під час дії воєнного стану норми ст. 73 КЗпП не діють (див. ч. 6 ст. 6 Закону № 2136). Тож у календарі робочого часу на цей період святкові та неробочі дні, визначені КЗпП, будуть:
— робочими днями, якщо вони припадають на дні, встановлені графіком роботи робочими;
— вихідними днями, якщо припадають на встановлені вихідні.
Відповідно у період дії воєнного стану ніякого перенесення таких днів, якщо вони збігаються з вихідними, бути не може;
3) кількість вихідних днів. Вихідні дні на період воєнного стану не скасовані. При 5-денному робочому тижні працівникам надають два вихідних дні на тиждень, а при 6-денному — один вихідний день. Загальним вихідним днем є неділя. Другий вихідний день при 5-денному робочому тижні, якщо він не визначений законодавством, установлюється графіком роботи підприємства, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником). Як правило, його надають підряд із загальним вихідним днем. Це може бути як субота, так і понеділок.
Якщо після завершення дії воєнного стану матимемо святковий / неробочий день, який збігається з вихідним, то вихідний день переносимо на наступний робочий день (див. ч. 3 ст. 67 КЗпП);
4) кількість робочих днів;
5) кількість робочих днів (у період після завершення воєнного стану), які передують святковим і неробочим дням (число місяця, в яке скорочується тривалість робочого дня). У такі дні тривалість робочого дня (зміни) працівників з нормальною тривалістю робочого часу зменшується на 1 годину (ч. 1 ст. 53 КЗпП). А ось під час дії воєнного стану таке скорочення робочого дня не відбувається.
Після того, як визначили тривалість робочого часу та підрахували кількість зазначених вище днів, переходьте до розрахунку норми робочого часу для різних категорій працівників, залежно від тривалості робочого часу на робочий тиждень.
Норма тривалості робочого часу на 2025 рік
Для вашої зручності нижче наводимо приклад розрахунку норми робочого часу на 2025 рік для працівників, які працюють за календарем п’ятиденного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу і неділю з однаковою тривалістю робочого часу на день протягом робочого тижня. Це найбільш поширений графік роботи працівників.
Чи буде продовжено воєнний стан у лютому 2025 року, наразі невідомо. Тому пропонуємо до вашої уваги норми тривалості робочого часу на 2025 рік, розраховані як з урахуванням того, що воєнний стан у лютому буде припинено, так і виходячи з припущення, що він буде подовжений до кінця 2025 року.