На жаль, повернення коштів у січні 2024 року (чи пізніше) не врятує ФОП від перевищення річного ліміту доходу минулого, 2023 року. Адже таке повернення вже фактично відбудеться в наступному за звітним роком кварталі. І податківці напевно не приймуть після повернення коштів уточнюючу податкову декларацію платника єдиного податку за 2023 рік, мотивуючи це тим, що у минулому році ця сума доходу була фактично отримана і в цьому ж звітному 2023 році ще не була повернута.
Саме такий фіскальний підхід підтверджують висновки їх роз’яснень. Згадаємо декілька з них.
Щодо повернення договірних сум. Почнемо з більш поширеної на практиці ситуації повернення коштів, якій присвячена консультація, розміщена головними податківцями в БЗ 101.01.07.
На запитання: «Як ФОП — платник ЄП (першої — третьої груп) (крім е-резидента) у разі розірвання договору відображає у податковій декларації платника ЄП повернення коштів (авансу, передоплати) покупцю за товари (роботи, послуги) (у тому числі якщо їх отримання і повернення відбувається в різних податкових періодах)?» податківці надають таку відповідь.
Якщо у разі розірвання договору ФОП (груп 1 — 3 ЄП) повертає кошти (аванс, передоплату) покупцю за товари/роботи/послуги у тому ж податковому періоді, коли їх отримав, то така сума не включається до його доходу та не відображається у декларації платника ЄП.
Але
якщо повернення суми коштів покупцю відбувається в іншому податковому періоді, то ФОП (груп 1 — 3 ЄП) повинен включити таку суму коштів до складу доходу у звітному періоді, в якому ці кошти отримано, і відобразити у податковій декларації за відповідний звітний період та здійснити перерахунок доходу у звітному податковому періоді, в якому відбувається їх повернення, і зазначити результати такого перерахунку у податковій декларації
Звісно, тут мову фіскали ведуть про декларацію вже за той податковий період, у якому таке повернення було здійснено…*
* Цікаво, що в аналогічній консультації (щодо такої ж ситуації) для юросіб — платників ЄП гр. 3 (див. БЗ 108.01.05) податківці згадують і про можливість «подання уточнень до раніше поданої декларації». Тож у юросіб у деяких ситуаціях з таким запізнілим поверненням коштів, можливо, і є шанс, скориставшись цією консультацією, зменшити минулорічні доходи і не «злетіти» з ЄП…
Тут нагадаємо, що згідно з п.п. 5 п. 292.11 ПКУ до складу доходу платника ЄП, зокрема, не включаються: суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються платником ЄП покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.
І хоча у цій нормі мова йде про кошти, «що повертаються», а не про ті, «що повернуті», все одно вважаємо, що важко буде відстояти правомірність невключення таких сум у дохід ФОП, отриманий у 2023 році…
Щодо повернення помилкових коштів. Аналогічна негативна відповідь надана податківцями і в консультації щодо повернення в наступному звітному періоді помилково зарахованих коштів — див. в категорії 107.01.03.
У цій консультації податківці наполягають на включенні платником ЄП до доходу навіть коштів, які протягом звітного періоду помилково надійшли на рахунок ФОП — платника ЄП. Але якщо повернення таких коштів було здійснено в тому ж звітному періоді, то за умови наявності письмового пояснення надавача платіжних послуг про помилкове зарахування коштів вони дозволяють не включати такі кошти до доходу платника єдиного податку.
Якщо ж повернення помилково зарахованих коштів відбулося в наступному звітному періоді, то ФОП робить перерахунок доходу у звітному періоді, в якому відбулось їх повернення. Але податківці й тут наполягають, що перерахунок здійснюється лише за умови наявності документів, підтверджуючих помилкове зарахування коштів (зокрема, письмового пояснення надавача платіжних послуг про їх помилкове зарахування).
Підсумки. Тож виходячи з таких фіскальних позицій, ця проблема могла б бути вирішена лише у разі повернення ФОП коштів у минулому році. А от повернення коштів у 2024 році проблему перевищення ліміту доходів, фактично отриманих ФОП у 2023 році, вже не вирішить. Якщо ж ФОП поверне кошти і не відобразить повернуту у 2024 році суму минулорічних доходів у складі доходів декларації за 2023 рік, цей факт може бути виявлений податковою перевіркою з вельми негативними для платника наслідками…
Водночас нагадуємо, що згідно з п.п. 1 п. 292.1 ПКУ доходом ФОП — платника ЄП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ (ср. ).
При цьому до доходу не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її госпдіяльності. Згідно з п.п. 3 п. 292.11 ПКУ не включаються до доходу й суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів.
Іще нагадуємо:
згідно з п. 292.4 ПКУ у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента)…
Отже, щоб не втрапляти у таку «дохідну» халепу, радимо ФОП завжди контролювати рівень своїх річних доходів. І особливо наприкінці звітного року.
У цих питаннях також у пригоді читачам може бути наш матеріал «Граничний обсяг доходу на єдиному податку: як не перестрибнути» // «Податки & бухоблік», 2023, № 93.