Теми статей
Обрати теми

Не нарахували «розподільчий» ПДВ, але є відкладений податковий кредит: чи можна не виправлятися

Казанова Марина, податковий експерт
У 2023 році була здійснена пільгова операція і виникли підстави для розподілу ПДВ за ст. 199 ПКУ. Ми подали додаток Д6 з розрахованим коефіцієнтом розподілу, але розподільчі податкові зобов’язання (далі — ПЗ) з ПДВ не нарахували. Зате переносили податковий кредит (далі — ПК) на наступний період кожного місяця, який по сумі більше від розподільчого ПДВ, щоб заплатити ПДВ у бюджет. Чи є можливість уникнути виправлення 2023 року?

Ні, на жаль, тут є факт порушення. Те що платник вирішив відкласти відображення податкового кредиту (ПК) — це його право (воно закріплене п. 198.6 ПКУ). А обов’язок нарахування «розподільчих» податкових зобов’язань (ПЗ) є обов’язком і момент нарахування «розподільчих» ПЗ відкладати не можна. Не нараховувати «розподільчі» ПЗ можна, тільки якщо коефіцієнт розподілу виявився менше 0,01 (тобто коли у підсумку сума «розподільчих» ПЗ дорівнюватиме нулю).

Ненарахування «розподільчих» ПЗ призводить до заниження суми ПЗ того періоду, коли вони мали би бути нараховані. Якщо це виявлять податківці під час перевірки, то застосують штраф за донарахування у розмірі 10 % від занижених ПЗ (за п. 123.1 ПКУ) або в розмірі 25 % від занижених ПЗ при умисному порушенні (п. 123.2 ПКУ).

Крім того, потрібно враховувати, що:

1) оскільки «розподільчі» ПЗ не нараховані, то на них і не складена та не зареєстрована «компенсуюча» податкова накладна (ПН) за п. 199.1 ПКУ. А це загрожує штрафом за нереєстрацію/несвоєчасну реєстрацію ПН. Якщо ПН буде зареєстрована ще до того моменту, як факт її нереєстрації виявлять податківці, сума штрафу складе — 2 % обсягу постачання, зазначеного в ПН (гр. 10 ПН), але не більше 1020 грн (п. 1201.1 ПКУ). Якщо ж факт нереєстрації ПН виявлять податківці, то сума штрафу складе 5 % обсягу постачання (гр. 10 ПН), але не більше 3400 грн (п. 1201.2 ПКУ);

2) за підсумками року (у грудні) «розподільчі» ПЗ мають проходити річний перерахунок. А отже, якщо його не зроблено, то помилка допущена і в декларації за грудень — не відображено перерахунок «розподільчих» ПЗ (хоча чи будуть занижені ПЗ у цій декларації, залежить від того, в який бік зміниться коефіцієнт розподілу за підсумками річного перерахунку). Крім того, за підсумками перерахунку має бути складений та зареєстрований розрахунок коригування (РК). За його нереєстрацію податківці також можуть застосувати штрафи (розмір штрафу такий же, як і за нереєстрацію / несвоєчасну реєстрацію «розподільчої» ПН).

Як виправити помилку? Для виправлення помилки потрібно:

1) подати уточнюючий розрахунок (УР) до декларації періоду, в якому мали б бути нараховані ПЗ за п. 199.1 ПКУ, та донарахувати суму ПЗ у рядку 4.1 (4.2/4.3). При цьому

«самоштраф» та пеню за заниження суми ПЗ нараховувати і сплачувати не потрібно

Адже з 01.08.2023 і до кінця воєнного стану самостійно виправити помилки будь-яких періодів можна без «самоштрафу» та пені (п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). При цьому, враховуючи, що коефіцієнт розподілу в додатку Д6 платник порахував і помилки в його розрахунку немає, а тільки не нараховано «розподільчі» ПЗ, то уточнюючий додаток Д6 не подаємо;

2) скласти і зареєструвати «розподільчу» ПН на донараховану суму зобов’язань за п. 199.1 ПКУ. Вона має бути складена датою виникнення ПЗ (тобто останнім днем періоду, в якому мали б бути нараховані ПЗ за п. 199.1 ПКУ).

Якщо ця «розподільча» ПН не зареєстрована на момент подання УР, то її потрібно показати в таблиці 1.1 додатка Д1 УР

3) подати УР до декларації за грудень 2023 разом з уточнюючим додатком Д6. В уточнюючому додатку Д6 потрібно буде: (1) показати перерахунок коефіцієнта розподілу в рядку 3.1 таблиці 1 — по суті, наводимо розрахунок коефіцієнта; (2) показати перерахунок ПЗ у таблиці 2 додатка Д6 (теж заповнюємо цей додаток так, як він мав би бути правильно заповнений). Ну і, відповідно, результати перерахунку відображаємо в уточнюючому розрахунку до декларації за грудень 2023;

4) скласти і зареєструвати РК до «розподільчої» ПН за результатами перерахунку;

5) перенести показник гр. 7 рядка 3.1 таблиці 1 додатка Д6 до рядка 1 таблиці 1 додатка Д6 декларації за січень 2024 року. Якщо помилка виявлена вже після подання декларації за січень 2024, то потрібно подати УР разом з уточненим додатком Д6 до декларації за січень 2024 (див. також статтю «Разова неоподатковувана операція, неоподатковувані операції з’явилися або зникли посеред року: розподіл ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 1-2).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі