Одразу зазначимо, що сам факт державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП в ЄДР не є рубіконом, після якого всі переплати ФОП одразу згорають.
Підприємницькі ПДФО, ВЗ
Будемо говорити тільки про переплату, яка виникла у ФОП-загальносистемника із ПДФО та військового збору (ВЗ) за себе (а не за найманих працівників, бо то трошки інша справа).
Що відбувається, коли держреєстратор реєструє припинення підприємницької діяльності ФОП? Відповідні відомості одразу передаються податківцям. А податківці знімають ФОП з обліку датою отримання цих відомостей (п.п. 1 п. 11.18 Порядку № 1588*).
* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.
Але є нюанс. Такий
ексФОП продовжує обліковуватись у податківців як фізособа — платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності (п.п. 6 п. 11.18 Порядку № 1588)
У такої особи не припиняються її зобов’язання, що виникли під час провадження підприємницької діяльності, та не змінюються строки, порядки їх виконання. Так само не змінюється порядок застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання (п.п. 65.10.4 ПКУ). Така особа також має в установлені строки подати ліквідаційну звітність та забезпечити остаточні розрахунки за нею (п.п. 6 п. 11.18 Порядку № 1588). А податківці можуть прийняти рішення про призначення документальної позапланової перевірки такого ексФОП (п.п. 78.1.7 ПКУ).
Але це все про обов’язки. Про реалізацію прав такої особи чомусь прямо не йдеться. Втім така особа після реєстрації припинення продовжує перебувати на обліку в податківців. Залишається платником ПДФО та ВЗ. Тому вважаємо, що в неї і після реєстрації припинення є можливість реалізувати право на повернення переплати згідно зі ст. 43 ПКУ.
Втім чітких роз’яснень з цього приводу немає. Тож якщо у вас є якісь значні суми переплати, то краще заявити їх до повернення ще до реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП.
Щодо правил повернення переплати. Згідно з п. 43.4 ПКУ для цього потрібно подати до податкового органу заяву в довільній формі. Але є нюанси.
По-перше, у платника податків має бути відсутній податковий борг. Такий податковий борг погашається в першу чергу. При цьому якщо у ФОП податкового боргу, припустимо, немає, але є сума своєчасно не нарахованого / не перерахованого ЄСВ, то майте на увазі: такі суми взагалі є недоїмкою, а не податковим боргом (ст. 1 Закону № 2464*). Тобто це не буде перешкодою для повернення податків.
По-друге, з дня утворення переплати не минуло 1095 днів (з урахуванням того, що цей строк не спливав у періоді з 18.03.2020 і по 01.08.2023). Більше деталей щодо цього знайдете у статті «Алгоритм повернення переплати з бюджету» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15.
Заяву про повернення можна подати в паперовій чи електронній формі — зокрема через Електронний кабінет, меню «Заяви, запити для отримання інформації».
Електронний ідентифікатор форми — F1302002
В заяві потрібно зазначати такі дані (п. 2 розд. ІІІ Порядку № 60*):
1) найменування податку, збору, з яких виникла переплата;
2) суму переплати;
3) дату сплати податку, збору, що став переплатою;
4) реквізити з платіжного документа (платіжної інструкції), за якими кошти перераховані до бюджету, а саме:
— код класифікації доходів бюджету;
— бюджетний рахунок, на який перераховані кошти;
— код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім’я якого відкритий рахунок;
5) напрям(и) перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, які будуть повернені, а саме:
— на поточний рахунок платника податку в установі банку;
— на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладений на органи ДПС, незалежно від виду бюджету.
Тут врахуйте:
направити податкову переплату в рахунок погашення недоїмки з ЄСВ не можна
— у готівковій формі за чеком у разі відсутності в платника податків рахунку у банку.
Додатково до заяви платник може (втім вочевидь краще це робити у будь-якому випадку) подати копію платіжного документа, за яким було надміру сплачено платіж до бюджету. Для цього в електронній формі заяви F1302002 передбачено прикріплення «Документа довільного формату».
Після направлення заяви до органу ДПС платник отримає квитанції про прийняття заяви. Інформацію про отримані квитанції користувач може переглянути у вкладці «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету. Ну а, власне, кошти, якщо все добре, повинні повернути протягом 20 днів з дня подання заяви.
Єдиний податок
Тут діємо в тому ж порядку, що й з ПДФО, ВЗ (див. вище). Заява на повернення — обов’язкова. Знову-таки, немає чітких роз’яснень податківців щодо моменту, коли припинений ФОП може звернутися за поверненням переплати.
Тож якщо у вас є якісь значні суми переплати, то краще заявити їх до повернення ще до реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП.
ЄСВ за себе
Тут податківці вже дають чіткі пояснення — суми ЄСВ повернути можна не лише до зняття з держреєстрації, але й після цієї події, але до моменту зняття з обліку у податковому органі як платника ЄСВ (категорія 201.04.02 БЗ).
А коли податківці знімають припиненого ФОП з обліку як платника ЄСВ? Загалом це не відбувається швидко. Про це ми говорили у статті «Припинення ФОП: чому не знімають з ЄСВ-обліку?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 22 (ср. ).
Бо податківцям мало отримати інформацію від держреєстратора про припинення ФОП. Їм треба ще провести перевірку і переконатися, що ФОП розрахувався за усіма ЄСВ-зобов’язаннями/боргами, а також закрити інтегровані картки (ст. 5 Закону № 2464, п. 8 розд. IV Порядку № 1162*).
А коли податківці прийдуть на перевірку — ніхто не знає, бо законодавство не встановлює жорстких строків на проведення перевірки у випадку зняття ФОП з держреєстрації. І строків давності для ЄСВ-перевірок не встановлено.
Тому
навіть після реєстрації припинення підприємницької діяльності ексФОП може звертатись за поверненням переплати з ЄСВ за себе
Втім, звісно, із цим краще не затягувати.
Зверніть увагу: заяву про повернення ЄСВ потрібно подавати тільки за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 417*
Відповідно якщо ви подасте таку заяву в довільній формі чи за формою F1302002, вона залишиться без розгляду.
Заяву про повернення сум ЄСВ найпростіше подати через Електронний кабінет. Але можна це зробити й особисто чи засобами поштового зв’язку.
До заяви платник обов’язково має додати копію розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), що підтверджує сплату ЄСВ (надлишкову). Копія цього документа завіряється платником особисто (п. 6 Порядку № 417).
На відміну від ситуації з ПДФО, ВЗ, ЄП власне електронної форми заяви на повернення ЄСВ в Електронному кабінеті немає. Тому вам доведеться відсканувати в один документ заповнену заяву за вказаною формою та підтверджуючий документ про сплату. І надалі відправити цей скан податківцям через меню «Листування з ДПС».
Зупинилися на варіанті Електронного кабінету? Тоді після того, як ви відправите заяву в електронному вигляді, вас повинні повідомити про вхідний реєстраційний номер і дату реєстрації заяви.
Щодо строків повернення коштів. Після надходження заяви про повернення коштів податківці здійснюють її перевірку протягом 10 робочих днів (п. 9 Порядку № 417). Якщо все добре — формується висновок. Далі на підставі висновку за умови наявності поточних надходжень за день на рахунку для надходження ЄСВ у строк не пізніше ніж 3 робочих дні податківці формують розрахунковий документ на повернення коштів та подають його Казначейству. Останнє виконує його за рахунок поточних надходжень ЄСВ (п. 13 Порядку № 417).
Висновки
- Сам факт державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП в ЄДР не є рубіконом, після якого всі переплати ФОП одразу згорають. Втім інколи заяву про повернення краще подати завчасно.
- Для повернення переплати з ПДФО, ВЗ, ЄП подайте податківцям заяву за формою F1302002. Використовуйте меню «Заяви, запити для отримання інформації».
- Для повернення переплати з ЄСВ за себе подайте заяву за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 417, та копію розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), що підтверджує сплату ЄСВ (надлишкову). Якщо будете це робити через Електронний кабінет — то через меню «Листування з ДПС».