Теми статей
Обрати теми

Алгоритм повернення переплати з бюджету

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Узагалі-то, причина появи переплати в інтегрованій картці платника (ІКП) податків — помилкове та/або надмірне перерахування до бюджету грошових зобов’язань та пені. Однак незалежно від причини виникнення переплати (помилкова сплата чи подання зменшуючої уточнюючої декларації/розрахунку), її можна повернути. Розберемося із загальним механізмом повернення таких переплачених до бюджету коштів.

Умови повернення переплати

Загальні правила та умови повернення помилково та/або надміру сплачених до бюджету коштів визначені ст. 43 ПКУ і Порядком № 60*. Однак під їх дію не потрапляють — відшкодування ПДВ, повернення надміру внесених митних платежів (п. 2 розд. I Порядку № 60), повернення зайвих коштів з ПДВ-рахунку (див. статтю «Повернення зайвих грошей (переплати) з електронного ПДВ-рахунку» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15) і переплати з ЄСВ (див. статтю «Повертаємо помилково сплачений ЄСВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15).

* Порядок інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затверджений наказом Мінфіну від 11.02.2019 № 60.

Не повернуть переплату платникам, щодо яких прийняті рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)

у порядку, встановленому Законом України «Про санкції» від 14.08.2014 № 1644-VII, протягом строку застосування таких санкцій (абзац другий п. 43.1 ПКУ).

Надміру та/або помилково сплачені кошти підлягають поверненню платникові з того бюджету, до якого такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку, якщо платник його використовує (п. 43.6 ПКУ). При цьому повернути переплату з бюджету можна за умови, що:

1) у платника відсутній податковий борг (п. 43.1 ПКУ) з того податку, за яким підприємство вирішило повернути переплату (див. постанову ВС від 31.07.2020 у справі № 280/701/19), і

2) від дня виникнення переплати не минуло 1095 днів (п. 43.3 ПКУ і п. 1 розд. IIІ Порядку № 60). Переплата, яка залишилася не затребуваною платником після закінчення цього строку (обліковується більше 1095 календарних днів без руху), підлягає списанню з ІКП (п. 7 підрозд. 2 розд. III Порядку № 5*, див. БЗ 129.04).

* Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 12.01.2021 № 5.

При розрахунку 1095 днів, які відведені на повернення надміру сплачених сум до бюджету, слід ураховувати як карантинну (з 18.03.2020 по 30.06.2023 включно), так і воєнну (з 24.02.2022 і по 31.07.2023 включно) призупинку відліку строків (п. 522 і п.п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)

Відтак, перебіг 1095-денного строку для повернення з бюджету надміру сплачених коштів зупинявся на період з 18.03.2020 по 31.07.2023 включно (див. БЗ 129.04, роз’яснення Східного МУ ДПС по роботі з ВПП від 08.02.2024, постанову Третього апеляційного адмінсуду від 09.11.2023 у справі № 160/9409/23, Другого апеляційного адмінсуду від 12.04.2023 у справі № 480/13774/21). Докладніше див. статтю «Повернення переплати з бюджету» // «Податки & бухоблік», 2024, № 6.

Загальний механізм повернення переплати

За рішенням платника податків наявна переплата може бути (п. 43.4 ПКУ):

1) повернена на рахунок платника в банку, небанківському надавачу платіжних послуг, на єдиний рахунок (у разі його використання), а за відсутності рахунку в банку чи небанківському надавачу платіжних послуг — у готівковій формі або

2) спрямована на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів незалежно від виду бюджету.

Проте врахуйте: з єдиного рахунка можливий лише один напрямок повернення переплати — помилково та/або надміру сплачені кошти перераховуються виключно на рахунок платника у банку, небанківському надавачу платіжних послуг (п. 10 Порядку функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 351 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади, затвердженого постановою Кабміну від 29.04.2020 № 321).

Ще зауважте! Підстави для повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з податків/зборів у рахунок погашення боргу зі сплати ЄСВ відсутні. Позаяк ЄСВ не входить до системи оподаткування та не належить до джерела наповнення дохідної частини державного та місцевих бюджетів (див. БЗ 129.04).

Також варто пам’ятати, що коли у платника наявна переплата з конкретного податку, то вона автоматично (без заяви платника) зараховується в рахунок погашення поточних нарахувань грошових зобов’язань, які виникнуть з цього податку в наступних періодах (п.п. «а» п. 87.1 ПКУ, див. БЗ 129.04).

Щоб повернути переплату з бюджету чи спрямувати її у рахунок погашення податкового боргу з інших податків, необхідно подати заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені (п. 43.3 ПКУ).

Повернення сум переплати з ПДФО та ВЗ має свої нюанси. Про них читайте в статті «Переплата з ПДФО та ВЗ: повертаємо чи залишаємо?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15.

Подають заяву про повернення переплати до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми (див. БЗ 129.04)

При цьому подати заяву платник може (п. 1 розд. ІІІ Порядку № 60):

у паперовій формі особисто або уповноваженою на це особою або надіслати таку заяву поштою. Паперову заяву оформляють у довільній формі;

в електронній формі.

Водночас заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені з єдиного рахунка подають виключно в електронній формі до територіального органу ДПС за основним місцем обліку такого платника через сервіс «Електронний кабінет» (п. 1 розд. ІІ Порядку № 60, див. БЗ 129.05).

Ідентифікатор електронної форми заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені для юридичних осіб — J1302002, а для фізичних осіб — F1302002.

Заповнюємо заяву про повернення переплати

У заяві про повернення коштів з бюджету обов’язково зазначають (п. 2 розд. ІІ і п. 2 розд. ІІІ Порядку № 60, див. БЗ 129.04):

1) назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу та його суму;

2) дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету. А саме слід вказати — код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім’я якого відкрито рахунок.

Тут наголосимо: Порядок № 60 вимагає вказувати у заяві реквізити бюджетного рахунку, на який перераховано кошти. Однак якщо реквизити змінилися, то проставляємо нові. На це натякають податківці у листі ДПСУ від 15.07.2021 № 2776/ІПК/99-00-18-03-03-06.

Зауважте! Якщо переплата виникла через подання уточнюючої декларації/розрахунку (УР), то як дату сплати помилкової чи надмірної суми слід вказувати дату виникнення переплати (див. лист ГУ ДПС у м. Києві від 21.07.2021 № 2865/ІПК/26-15-04-02-16). І відповідно даних про платіжку вказувати не потрібно. Датою сплати логично було б вважати дату подання УР (позаяк до того переплати не було). Проте податківці і в листі, і в Порядку № 60 говорять саме про дату сплати коштів;

3) напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються:

на поточний рахунок платника податку в установі банку чи небанківського

надавача платіжних послуг;

на єдиний рахунок (у разі його використання);

на бюджетний рахунок для погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету;

у готівковій формі коштів за чеком (у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківського надавача платіжних послуг) — цей напрямок доступний тільки для фізичних осіб.

Ще раз наголосимо: повернення коштів з єдиного рахунка можливе виключно на поточний рахунок платника податків.

Додатково до заяви можна подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету

(п. 2 розд. ІІІ Порядку № 60, див. БЗ 129.04). Щоб додати до електронної заяви платіжку, обирають документ довільного формату (J/F1360102) і підтягують потрібний документ.

А якщо переплата виникла за кількома платіжними документами? Тоді з метою повернення помилково або надміру сплачених сум податківці радять подавати окремі заяви за кожним платіжним документом. Адже, як роз’яснюють фіскали, у полі «Дата сплати до бюджету» заяви за формою J/F1302002 вказується інформація щодо одного платіжного документа, відповідно до якого виникла переплата (див. БЗ 135.03). Хоча насправді у полі «Дата сплати до бюджету/Дата сплати на єдиний рахунок» оновленої форми заяви про повернення коштів за ідентифікатором J/F1360102 є можливість додати рядки. А отже, можна вписати дати декількох платіжних документів, копії яких будуть прикріплені до заяви.

Якщо ж переплата виникла через подання уточнюючої декларації/розрахунку, то платіжки, яка б підтверджувала переплату, не буде. Тому в цьому випадку до заяви можна прикріпити лист, у якому пояснити причини виникнення переплати і відсутність конкретного платежу, який до цього призвів.

Зразок заповнення заяви про повернення переплати наведено у додатку до цієї статті.

Строк повернення переплати

Після надходження від платника заяви про повернення переплати з бюджету податківці проводять дві перевірки такої отриманої заяви:

1) автоматичну — на цьому етапі електронну заяву перевіряють засобами антивірусного захисту інформації і, якщо все добре, вносять інформацію щодо заяви до Є-Журналу/Журналу опрацювання заяв на повернення коштів (п. 2 розд. ІІ і п. 4 розд. ІІІ Порядку № 60). Інформацію щодо заяви, поданої платником у паперовому вигляді, вносить до Журналу працівник підрозділу, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу;

2) змістовну — тут податківці перевіряють заяву на предмет правомірності повернення коштів. Тобто встановлюють сам факт наявності у платника податків переплати і дотримання умов для її повернення (п. 3 розд. ІІ і п. 5 розд. ІІІ Порядку № 60). Наприклад, податківці дивитимуться, чи відсутній у платника податковий борг. При виявленні податкового боргу фіскали відмовлять платникові в поверненні переплати — надішлють письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови (див. БЗ 135.03).

Важливо:

сам факт подання заяви про повернення переплати не є підставою для проведення документальної позапланової перевірки відповідно до п. 78.1 ПКУ

Отже, якщо за результатами розгляду заяви правомірність повернення коштів буде встановлено, тоді податківці не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платником податків заяви підготують висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку (п. 43.5 ПКУ). Сформовані електронні висновки про повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених коштів в автоматичному режимі надсилають до Казначейства для виконання (п. 9 розд. ІІІ Порядку № 60). А далі все залежить від того, чи будуть вільні кошти у бюджеті для повернення переплати. Загалом Казначейство має повернути помилково та/або надміру сплачені до бюджету суми платникові протягом 5 робочих днів, наступних за днем прийняття електронного висновку до виконання (п. 5 розд. VI Порядку № 60).

Висновки

  • Повернути переплату з бюджету вийде, тільки коли щодо платника не застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), у нього відсутній податковий борг і з дня виникнення переплати ще не минуло 1095 днів.
  • Для повернення з бюджету надміру сплачених коштів потрібно враховувати карантинну і воєнну призупинку 1095-денного строку на період з 18.03.2020 і по 31.07.2023 включно.
  • Щоб повернути переплату з бюджету чи спрямувати її у рахунок погашення податкового боргу з інших податків, необхідно подати податківцям заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені.
  • Після перевірки заяви і встановлення правомірності повернення коштів фіскали не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання заяви підготують висновок і надішлють його Казначейству для повернення належних сум платникові.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі