* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41186
Висновок документа
Юридична особа — платник єдиного податку (ЄП) групи 3, якій контролюючим органом анульовано реєстрацію платника ПДВ в останні дні кварталу, перебуватиме на спрощеній системі та застосовуватиме ставку ЄП 3 % протягом такого кварталу та наступного кварталу
З самого початку тут зробимо застереження, що мова не про класичну «історію», коли платник ЄП групи 3 ставка 3 % за власним рішенням вирішив змінити ставку ЄП на 5 % — для чого подав відповідну ЄП-заяву у відведений для цього строк. Тут усе врегульовано, все стикується. До кінця кварталу він платник ЄП за ставкою 3 % і платник ПДВ, починаючи з наступного кварталу — платник ЄП за ставкою 5 % і неплатник ПДВ (більше деталей знайдете у статті «Перехід платника ПДВ на ЄП 5 %: «закриваємо» ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 102).
Мова про іншу ситуацію — коли на ставку ЄП 5 % платник не збирався, втім податківці анулюють його ПДВ-реєстрацію, причому роблять це в останні дні кварталу.
От тут і виникають сумніві. Згідно з п.п. 1 п. 293.3 ПКУ ставка ЄП установлюється у розмірі 3 % «у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом». А ПДВ-реєстрацію податківці платнику анулювали. То що робити? Яку ставку ЄП у такому випадку (ПДВешну 3 % чи безПДВешну 5 %) застосовує єдинник після анулювання ПДВ-реєстрації?
Фактично роз’яснення побудовано навколо норми з п.п. 5 п. 293.8 ПКУ. Нею передбачено, що якщо платнику ЄП на ставці 3 % анулювали ПДВ-реєстрацію, то він зобов’язаний перейти на ставку 5 % або на загальну систему оподаткування, подавши відповідну заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.
При цьому оскільки нормами ПКУ не передбачено іншого терміну подання заяви для зміни ставки чи відмови від спрощенки, то до кінця кварталу, в якому анульовано ПДВ-реєстрацію, платник продовжує застосовувати до ЄП-доходів свою ПДВешну ставку ЄП 3 %.
Але як бути, якщо ПДВ-реєстрацію анулювали в останні дні кварталу, тобто коли платник вже фізично не встигає подати заяву про перехід на ставку ЄП 5 % або на загальну систему за 15 днів до початку наступного кварталу. Наприклад, якщо ПДВ-реєстрацію податківці анулювали 26.12.2023.
У такому випадку податківці пояснюють, що оскільки іншого механізму зміни ставки ЄП /відмови від спрощенки, ніж через подання заяви за 15 календарних днів до початку наступного кварталу, немає, то
і весь наступний квартал (тобто в нашому прикладі і перший квартал 2024 року) платник буде застосовувати до свого ЄП-доходу ставку ЄП 3 %
Тобто ставка 3 % застосовуватиметься і до доходу, отриманого в період з 27.12.2023 по 31.12.2023, і до доходу, отриманого протягом усього наступного кварталу (I кварталу 2024 року). Ну і, відповідно, не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (у нашому прикладі до початку II кварталу 2024 року) платник повинен буде подати заяву про перехід на ставку ЄП 5 % або відмову від спрощеної системи оподаткування.
Тобто податківці
дозволяють перебувати на спрощеній системі оподаткування і застосовувати ставку ЄП 3 % до настання наступного граничного терміну подання заяви
Зверніть увагу, що це працює тільки в тому випадку, якщо платнику анулювали ПДВ-реєстрацію саме в останні дні кварталу — тобто коли він фізично не може виконати вимоги про подання заяви за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. Якщо ж платник міг подати заяву (наприклад, ПДВ-реєстрацію анулювали 10 грудня 2023), але не подав її, то в такому випадку до кінця кварталу, в якому анульовано ПДВ-реєстрацію, він застосовує ставку 3 %. А з наступного кварталу після дати анулювання йому, швидше за все, податківці анулюють ЄП-реєстрацію, як за порушення умов перебування на спрощеній системі (на підставі акта перевірки «заднім числом» через п. 299.11 ПКУ).
Зазначимо також, що була така цікава індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 06.05.2020 № 1822/6/99-00-04-02-03-06/ІПК, в якій розглядалася ситуація, коли платнику анулювали ПДВ-реєстрацію 04.02.2020, він не подавав заяву про зміну ставки ЄП на ставку 5 % за 15 календарних днів до початку II кварталу 2020 року, але встиг повторно зареєструватися платником ПДВ з початку II кварталу (з 01.04.2020). Так ось, у цій консультації податківці зазначили, що в такому випадку платник з 01.04.2020 може продовжити застосовувати ставку ЄП у розмірі 3 %.